1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. DAÜ GİRİŞ VE BURS SINAVI 2 HAZİRAN’DA YAPILIYOR
DAÜ GİRİŞ VE BURS SINAVI 2 HAZİRAN’DA YAPILIYOR

DAÜ GİRİŞ VE BURS SINAVI 2 HAZİRAN’DA YAPILIYOR

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) KKTC’li Öğrencilere Yönelik Giriş ve Burs Sınavı 2 Haziran 2015 Salı günü, 14.00-16.30 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

A+A-

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) KKTC’li Öğrencilere Yönelik Giriş ve Burs Sınavı 2 Haziran 2015 Salı günü, 14.00-16.30 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

DAÜ’den verilen bilgiye göre Gazimağusa ve Lefkoşa’da yapılacak sınava 4 Mayıs – 1 Haziran tarihleri arasında başvuru kabul edilecek.

Başvurular Gazimağusa’da DAÜ Öğrenci İşleri Müdürlüğü’ne ve 20 Mayıs 2015 tarihinden itibaren de Lefkoşa’da DAÜ Sınav Başvuru Merkezi’ne yapılabileceği açıklandı. bir program çerçevesinde KKTC liselerine yapılacak olan ziyaretler esnasında da yapılabilecek.

50 Türk Lirası olarak belirlenen sınav harcının Kooperatif Merkez Bankası’nın herhangi bir şubesinden DAÜ’nün 100640 numaralı hesabına veya Lefkoşa’da DAÜ Sınav Başvuru Merkezi’ne yatırılabilecek.

Sınava başvuracak öğrencilerin KKTC kimlik kartı fotokopisi, banka dekontu ve 2 adet vesikalık fotoğraf ile başvurularının kabul edileceği belirtildi.

Açıklamada sınava girecek öğrencilerin sınav günü saat 13:30’da sınav merkezlerinde hazır bulunmaları ve yanlarında kimlik kartlarının ve sınav giriş belgesinin olması gerektiği de vurgulandı.

BURSLAR VERİLECEK

Giriş Sınavı sonucunda her programa 1. sırada yerleşen adaylar yüzde 100; 2. ve 3. sıralarda yerleşen adaylar yüzde 50; 4. 5. 6. ve 7. sıralarda yerleşen adaylar ise yüzde 25 kesintisiz ve koşulsuz burs hakkına sahip olacaklar. Liseden pekiyi derece ile okul birincisi olarak mezun olan öğrencilere yüzde 20 indirim uygulanacak.

DAÜ Rektörlüğü’nün açıklamasında ayrıca, geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da meslek lisesi mezunlarının ilgili alanlarda olmak üzere 2 yıllık önlisans programlarına sınavsız kayıt yaptırabilecekleri vurgulandı.

SINAVDA UYGULANACAK TESTLER VE PUAN TÜRLERİ

DAÜ Rektörlüğü’nden yapılan açıklamaya göre sınav, Matematik, Fen Bilimleri, Türkçe ve Sosyal Bilimler testlerinin yanı sıra dil bölümleri için İngilizce Dil Testi ve görsel yetenek isteyen bölümler için ise Görsel Yetenek Testi’nden oluşacak

Sınava katılacak tüm adayların dört temel testi cevaplandırmaları gerektiği hatırlatılan açıklamada, tüm adayların Matematik – Fen (MF), Türkçe – Matematik (TM) ve Türkçe – Sosyal (TS) puanlarının hesaplanacağı belirtildi. Adayların ilgili testleri cevaplandırmaları halinde İngilizce Dil (İD), Görsel Yetenek (GY), Müzik Puanı (MP) ve Spor Puanı (SP) da hesaplanacak.

YETENEK SINAVLARI 27 – 29 MAYIS 2015 TARİHLERİNDE YAPILACAK

Müzik Öğretmenliği ve Spor Bilimleri programlarını tercih edecek adayların, 2 Haziran’daki giriş sınavından önce 27 – 29 Mayıs 2015 tarihlerinde yapılacak yetenek sınavına girmeleri gerekiyor.

Adayların, yetenek sınavı için ilgili bölümlere başvurarak, randevu almaları gerektiği belirtildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.