1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. DAÜ'DE ÖĞRETMEN TARAFINDAN IRKÇILIK İDDİASI: SORUŞTURMA BAŞLATILDI
DAÜ'DE ÖĞRETMEN TARAFINDAN IRKÇILIK İDDİASI: SORUŞTURMA BAŞLATILDI

DAÜ'DE ÖĞRETMEN TARAFINDAN IRKÇILIK İDDİASI: SORUŞTURMA BAŞLATILDI

DAÜ'de öğretmen tarafından ırkçılık iddiası: Soruşturma başlatıldı

A+A-

Günlük Kıbrıs Gazetesi'nin dün gündeme getirdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde E.A isimli bir öğretmenin bir öğrenciye Kürt olduğu için ırkçı yaklaşımlarda bulunması haber üzerine Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörü ve DAÜ-SEN birer açıklama yayımlayarak, konu ile ilgili soruşturmanın başladığını bildirdi.

 

Günlük Kıbrıs Gazetesi'nin dün gündeme getirdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde E.A isimli bir öğretmenin bir öğrenciye Kürt olduğu için ırkçı yaklaşımlarda bulunması haber üzerine Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörü ve DAÜ-SEN birer açıklama yayımlayarak, konu ile ilgili soruşturmanın başladığını bildirdi.

OSAM: “GEREKLİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI”

DAÜ Rektörü Necdet Osam, yaptığı basın açıklamasıyla, taraflar hakkında üniversite mevzuatları çerçevesinde soruşturma başlatıldığını kaydetti.

Osam'ın açıklaması şöyle:

Bugün bazı basın organlarında konu edilen ırkçılık içerikli öğrenci şikayeti rektörlüğümüze aksetmiştir. Rektörlük, konunun tarafları hakkında üniversitemiz mevzuatının gerektirdiği şekilde gerekli soruşturmayı başlatmıştır.

Saygılarımla,bilgilerinize.

Prof. Dr. Necdet OSAM
Rektör (v)

ALTIOK: “ÖĞRETMEN DİSİPLİN KURULU'NA SEVK EDİLDİ”

DAÜ-SEN Başkanı Hasan Altıok imzası ile yayımlanan açıklama ise şöyle:

“"DAÜ'lü Öğretim Görevlisinden Irkçılık" başlıklı medyamızda paylaşılan haber üzerine harekete geçen sendikamız DAÜ-SEN, Rektörlükle yaptığı görüşmede adı geçen öğretim elemanının derhal disiplin kuruluna sevk edileceğini ve adı geçen öğrenciden de kurumumuz adına özür dilendiğini öğrenmiş bulunmaktadır. Irkçılığa, ayrımcılığa, eşitsizliğe, adaletsizliğe ve hukuksuzluğa karşı kurulduğu günden beridir mücadele veren sendikamız konunun takipçisi olmaya ve kamuoyumuzu aydınlatmaya devam edecektir.''”

OLAY NASIL GERÇEKLEŞTİ

Haber Sitesi'nin konuyla ilgili yayımladığı haber şöyleydi:

DAÜ'de Türk Dili Edebiyatı dersinde karşılaşılan ırkçı olay, 2015-2016 Akademik Yılı açılışının başladığı Pazartesi günü yaşandı.

E.A isimli öğretim görevlisi derse gelen öğrencilerden kendilerini tanıtmalarını istedi.

Öğrencilerin kendilerini tanıttığı sırada, Kürt bir öğrenci E.A'ya ismini söyleyince, öğretim görevlisinden beklenmedik bir tepkiyle karşılaştı.

E.A, kendisine ismini ve soyismini söyleyen Kürt öğrenciye ''Nasıl bir İsim ve soyismin var? Bu isimle benim dersimden kesinlikle geçemezsin'' dedi.

Öğretim görevlisinin tepkisi karşısında şaşıran öğrenci, ''Neden dersinizden geçemeyeceğim? Dersten geçip geçemeyeceğimize tipimize göre mi karar veriyorsunuz'' diye sordu. Bunun üzerine ırkçı yaklaşımını daha da ileriye götüren öğretim görevlisi ise; ''Tipe göre olsaydı seni okula bile almazdım. Teröristlere benziyorsun'' şeklinde konuştu.

Irkçılığa maruz kalan Kürt öğrenci, rektörlüğe giderek öğretim görevlisi hakkında şikayette bulundu.

Rektörlükten konuyla ilgilenileceğini, olayın soruşturulacağını, kendisinin derse gitmeye devam edebileceği yanıtını alan öğrenci, salı günü yeniden E.A isimli öğretim görevlisinin dersine girdi.

Kürt öğrenciyi yeniden karşısında gören E.A isimli öğretim görevlisi, ''ismini soyismini değişmeden dersime neden geldin? Dersimden neden çıkmadın?'' sorusunu sordu.

Bunun üzerine rektörlüğe şikayette bulunduğunu öğretim görevlisine açıklayan öğrenci, öğretim görevlisi tarafından bu kez de ajanlıkla suçlandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.