1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. DAVALAR SONUÇLANDI!
DAVALAR SONUÇLANDI!

DAVALAR SONUÇLANDI!

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde (DAÜ) örgütlü iki sendika, üniversitede 2010-2013 yılları arasında gerçekleşen

A+A-

DAÜ-SEN İLE  DAÜ BİR- SEN AÇILAN DAVALARIN DAÜ ALEYHİNE SONUÇLANDIĞINI BİLDİRDİ

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde (DAÜ) örgütlü  iki sendika, üniversitede 2010-2013 yılları arasında gerçekleşen işten durdurmalara ilişkin açılan davaların çoğunun DAÜ aleyhine sonuçlanmaya başladığını DAÜ’nün milyonlarca TL tazminat ödeme ile karşı karşıya kalacağını ileri sürdü.

Doğu Akdeniz Üniversitesi Akademik Personel Sendikası (DAÜ-Sen)  Başkanı Doç. Dr. Tarık Timur ile Doğu Akdeniz Üniversitesi Birlik ve Dayanışma Sendikası (DAÜ Bir-Sen)  Eş Başkanları  Kazım Hakverdi ve  Buğu Sümer Cohar, mahkeme kararları hakkında hükümetin, Vakıf Yöneticiler Kurulu (VYK)  ve DAÜ yönetiminin dikkatini çekmek  amacıyla basın toplantısı düzenledi.

DAÜ-Sen lokalinde gerçekleştirilen basın toplantısında;  tasarruf tedbirleri kapsamında, 2010  yılında  150 akademisyenin işten durdurulduğu,   2010-2013 yılları arasında ise 200 işçi ve yönetsel personelin erken emekli edildiği, 2011 yılında ise DAÜ’nün üniversite öncesi eğitim kurumlarının Doğa Koleji’ne devri ile  bir çok kişinin işini kaybettiği belirtilerek, bunlarla ilgili açılan yaklaşık 35 davadan çoğunun DAÜ aleyhine sonuçlandığı belirtildi.

Basın toplantısında, sonuçlanan davaların DAÜ aleyhine milyonlarca TL tazminat yükümlülüğü getireceği iddia edilerek, tazminatlar konusunda ne yapılacağı sorusunun bugün yanıtlanması gerektiği ifade edildi.

TİMUR

DAÜ-Sen Başkanı  Doç. Dr. Tarık Timur, 2010-2013 yılları arasında DAÜ yönetimi tarafından yapılan işten durdurmaların ve erken emekli edilmelerin hukuka aykırı olduğunun mahkeme kararlarıyla birlikte ortaya çıktığını kaydetti.

Timur, davalarla ilgili sonuçlanan mahkeme kararlarında, sürekli personelin nedensiz işten durdurulamayacağı, diğer yandan performans değerlendirme tüzüğü olmaksızın işten durdurma yapılamayacağının  yer aldığını kaydetti.

DAÜ’nün, işten çıkarılmalarla  ilgili davaların çoğunu kaybettiğini söyleyen Timur, dava sonuçlarının beraberinde milyonlarca TL tazminat sorununu beraberinde getirdiğini ileri sürdü.

Çalışanların maaşlarından 4 yıldır tasarruf tedbirleri altında yüzde 10 maaş kesintisi yapıldığını belirten Timur,  tazminatlar konusunun  DAÜ’yü maddi açıdan  çok zor durumda bırakacağını kaydetti.

Timur, sorunun sendikalar ile DAÜ yönetimi arasında görüşülerek çözülebileceğini, idealin de bu olduğunu kaydetti.

HAKVERDİ

DAÜ Bir-Sen Eş Başkanı Kazım Hakverdi de okuduğu ortak basın açıklamasında, mahkeme kararlarının  DAÜ yönetiminin aldığı kararların hukuksuzluğunu ortaya koyduğunu söyledi.

Hakverdi,  sendika ile görüşülmeden akademik personelin ders yükünün artırılmasıyla ilgili davada mahkemenin Daü-Sen’i haklı bularak toplu iş sözleşmesinin çiğnendiğine hükmettiğini söyledi.

Hakverdi, 2010 yılında işten çıkarılan devamlı personel statüsündeki akademik personelin davaları ile sözleşmesi bitmeden işten durdurulan akademik personelin davalarının da DAÜ aleyhine sonuçlandığını söyledi.
Hakverdi, yaş bahanesi uydurularak 200 kişinin erken emekli edilmesinin de hukuka aykırı olduğunu savundu.

Hakverdi, DAÜ yönetiminin  mahkeme kararlarını bir üst mahkemeye taşıyarak zaman kazanma stratejisi izlediğini savunarak,  sorunları ertelemenin gündeme gelecek tazminat rakamlarını artıracağını kaydetti.

Hakverdi, mahkeme kararlarının yarattığı tazminat tehlikesini ve bunun DAÜ bütçesine getireceği yükü kamuoyu, VYK ve hükümetin gündeme alması amacıyla basın toplantısı düzenlediklerini kaydederek,  DAÜ’yü zarara sokan tüm yöneticilerden hesap sorulmasını talep ettiklerini söyledi.

Tak

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.