1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. DENKTAŞ’TAN VATANDAŞLIK ÖNERİLERİ
DENKTAŞ’TAN VATANDAŞLIK ÖNERİLERİ

DENKTAŞ’TAN VATANDAŞLIK ÖNERİLERİ

“Yeni insanlar gelsin, vatandaş yapılsın”

A+A-

“YENİ İNSANLAR GELSİN, VATANDAŞ YAPILSIN YAKLAŞIMINDA DEĞİLİZ. ANCAK BURADA DOĞMUŞ VEYA BEBEK YAŞTA GELMİŞ ÇOCUKLARDA ARTIK BİZİM GENÇLERİMİZDİR”

“ÖNERİMİZ, 11 YAŞINA GELENE KKTC VATANDAŞLIĞI, EBEVEYNE DE BEYAZ KİMLİK”

Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP-UG) Genel Başkanı Serdar Denktaş, “yeni insanlar gelsin, vatandaş yapılsın” yaklaşımında olmadıklarını ancak burada doğmuş veya bebek yaşta gelmiş çocuklara da haksızlık yapılmaması gerektiğini söyledi.

Katıldığı bir televizyon programında vatandaşlık konularına değinen Denktaş, önerilerinin, 11 yaşına gelen, KKTC’de doğan veya bebek yaşta gelen  her çocuka KKTC vatandaşlığı, anne-babasında da beyaz kimlik verilmesi olduğunu belirterek, bunun vatandaşlık konusundaki en doğru yaklaşım olacağını belirtti.

Denktaş, yasa geçtikten sonra ülkeye gelecek olanların daha kısıtlı bir noktaya taşınabileceğini ancak şu anda KKTC’de yaşayanlara yapılacak haksızlığın insan haklarına da aykırı olduğunu söyledi.

Serdar Denktaş, 25-30 yıldır KKTC’de  yaşayan, evlatlarını burada dünyaya getirmiş veya KKTC’de doğmuş, bebek yaşta buraya gelmiş, Kıbrıs kültürüyle büyümüş, eğitimini almış gençlere de sahip çıkmanın kaçınılmaz olduğunu kaydetti.

Denktaş; “Anne-babası çalışmak için adaya bebek yaşta gelen veya burada doğan öyle insanlar var ki, bizimle birlikte büyümüş, buranın kültürüyle eğitilmiş, yoğrulmuş, buradan başka bir yer görmemiş. Bu çocukların bir kısmı artık üniversiteye gidiyor ve ne yazık ki vatandaş olmadığı için yabancı öğrenci statüsüne giriyor. Veya doğduğu ülkede yaşıyor, çalışıyor ama o ülkenin vatandaşı değil.  Oysa bu çocuklar bizim. Olay artık insan hakları meselesi” dedi.

Denktaş, Türkiye Başbakanı  Ahmet Davutoğlu’nun 26 bin 500 Türkiye vatandaşına KKTC vatandaşlığı verilmesi isteğiyle ilgili olarak, haberlerden okunduğunda sanki hiç hakkı olmayan, adaya yeni gelecek 26 bin 500 kişinin vatandaş yapılması isteniyormuş gibi bir sonuç göründüğünü, aslında olayın öyle olmadığını söyledi. Denktaş, bu konunun ülkenin var olan bir gerçeği ve sorunu olduğu, ivedilikte de bu sorunun artık aşılması gerektiğini kaydetti.

2013 yılından itibaren vatandaşlık verme işlemlerinin durdurulduğunu hatırlatarak bahsi geçen rakamın da bu kişilerden oluştuğunu dile getiren Denktaş; “Burada yıllardan beridir yaşayan, bir kısmı sağlık ve polis yoklamasından tutun, tüm vatandaşlık işlemlerini tamamlamış yalnızca kararı bekleyen vatandaşlığı yapılmayan sayıdır” dedi.

Kaçak iş gücüne de değinen Denktaş, Türkiye’de artık çalışma koşullarının iyileştirildiğini, dolayısıyla bundan sonra Türkiye’den  değil  üçüncü ülkeden kişilerin adaya çalışmaya geleceğini, bunun da başka sorunlar yaratacağını belirtti

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.