1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. DEVLET HASTANESİNDE DEPREM!
DEVLET HASTANESİNDE DEPREM!

DEVLET HASTANESİNDE DEPREM!

Devlet hastanesinde deprem!

A+A-

Lefkoşa Devlet Hastanesi’nde dün itibari ile 2 doktor daha istifa ederken,bu istifaları başka istifaların takip edeceği belirtildi.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde dün itibari ile iki doktorun istifa ettiği öğrenildi. Kamudaki işlerinden ayrılan doktorların plastik ve genel cerrahi servislerinde çalıştığı belirtilirken, bu istifaları kardiyoloji ve anestezi bölümündeki isafların izleyeceği ifade edildi. 

Star Kıbrıs’a dün yayımlanan, “Doktorlar tek tek kaçıyor” haberi üzerine gazeteye ulaşan hekimler, son bir yılda birçok istifa yaşandığını, dün itibari ile istifaların devam ettiğini belirterek, devlet hastanesinden çalışma koşullarından, özlük haklarının yetersizliğinden dolayı mutsuz olduklarını dile getirdi. 

Devlet hastanesinde istifalar ardı ardına yaşanırken, Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-İş), hükümet ve Sağlık Bakanlığı’na, sağlık sistemindeki yasal düzenlemeler, kadro eksiklikleri ve alt yapı sorunlarının giderilmesi için çağrıda bulunarak, bu uyarıların dikkate alınıp, derhal çalışma başlatılmaması durumunda eyleme geçeceğini açıkladı. 

Tıp-İş Başkanı Dr. Sıla Usar İncirli, “hükümete açık mektup” başlıklı yazılı açıklamasında, son aylarda onlarca hekimin kamu hastanelerinden istifa ettiğini ve bunların büyük kayıp olduğunu dile getirerek, “Böyle devam ederseniz daha da istifalar yaşanacak” dedi. 

DEVAMI GELECEK 

Doktorlar, devlet hastanelerinin kamu sağlığı açısından önem arz ettiğini, herkesin özel hastanelere gidecek maddi durumunun olmadığını, bu nedenle devlet hastanelerindeki personel ve alt yapı sorunlarının giderilmesi gerektiğini vurguladı.

İyi bir hekimin kolay yetişmediğini,10 veya 15 yıl süren bir eğitim sonucu kalifiye olduğunu kaydeden Doktorlar, devletin doktorlara verdiği ücretlerin çok yetersiz olduğunu, göç yasasından sora bir doktorun 2 bin 800 TL’ye işe başladığını, bu nedenle kamuda çalışmak istemediklerini dile getirdi. Kıbrıs’ta sağlığa ayrılan bütçenin yüzde 6 oranında olduğunu, bu oranın yükseltilmesi gerektiğini kaydeden doktorlar, “Sağlığın yerini hiç bir şey tutamaz. Bu nedenle sağlık öncelikli konuların başında gelir” dedi. 

Doktorlar, her geçen gün istifa eden doktor sayısının çoğaldığını, istifa etmeyi düşünen birçok doktor olduğunu ifade ederek, bu gidişle devlet hastanesinde çalışan kalifiye doktor kalmayacağını belirtti. 

USAR’DAN HÜKÜMETE AÇIK MEKTUP 

Devlet hastanesinde istifalar ardı ardına yaşanırken, Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-İş), hükümet ve Sağlık Bakanlığı’na, sağlık sistemindeki yasal düzenlemeler, kadro eksiklikleri ve alt yapı sorunlarının giderilmesi için çağrıda bulunarak, bu uyarıların dikkate alınıp, derhal çalışma başlatılmaması durumunda eyleme geçeceğini açıkladı. Tıp-İş Başkanı Dr. Sıla Usar İncirli, “hükümete açık mektup” başlıklı yazılı açıklamasında, hükümete; “ülkemizde Kıbrıs sorunu kadar eski olan sağlık hizmetlerindeki sorunları çözmek için daha neyi bekliyorsunuz” diye sordu. 

İncirli, 2009 yılında yürürlüğe giren “Kamu Sağlık Çalışanları Yasası”nın 43. maddesinin tadil edilmesi gerektiğini bildiren Anayasa Mahkemesi kararının üzerinden tam 4 yıl geçtiğini ifade ederek, yasal düzenlemelerin yapılıp ileri sürdükleri sağlık sistemindeki “kaotik durumun” düzeltilmesi gerektiğini vurguladı. 

“DEVLET AZ HEKİMLE ÇOK İŞ YAPTIRMA BASKISINI HER GEÇEN GÜN ARTIRIYOR” 

Kamu sağlık merkezlerinde hekim eksikliklerinin dayanılmaz boyutlara ulaştığını ifade eden İncirli, boş kadroların dahi doldurulamadığını, bazı branşlarda hizmetlerin eksiklikler nedeniyle aksayarak yürütüldüğünü ve devletin “az hekimle çok iş yaptırma” baskısını her geçen gün artırdığını savundu. 

İncirli, hekimlerin yoğun çalışmaktan ötürü tükendiğini, hastaların arzu ettikleri hizmeti alamadığın belirterek, şöyle devam etti: “Başka meslek gruplarını istihdamlarının sürdüğünü görmek Devletin sağlık hizmetlerini gözden çıkarmaya çalıştığını, sağlığa yeterli finansmanı sağlamaktan kaçındığını gözler önüne sermektedir. 

Unutulmamalıdır ki sağlıkta tasarruf insan yaşamından tasarruf etmektir. Bugün kamu hastanelerinde onlarca sözleşmeli, onlarca mecburi hizmetçi hekim çalışmaktadır. Eksik hekim kadrolarını münhal ilan ederek halka daha iyi bir hizmet sunulmasını sağlamak için daha neyi bekliyorsunuz? 

“KAMU HASTANELERİ VE SAĞLIK MERKEZLERİ GÜNÜMÜZDEN ÇOK UZAK” 

Kamu hastaneleri ve sağlık merkezlerinin fiziki koşulları günümüzün gereklerinden çok uzaktır. Acil servis ve ameliyathanelerimiz bakımsız, olması gereken alt yapılardan yoksundur. Yıllardır acil servisi iyileştirme planları Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya konmamıştır. 

Anestezi teknisyeni eksikliğinden dolayı ameliyat masaları tam kapasite çalışamamaktadır. Yoğun bakım yatak sayıları yetersiz olduğundan dış merkezlere zaman zaman hastalar sevk edilmektedir. 

USAR,”İSTİFALAR DURMAYACAK” 

Hasta odaları çağdaş dışı şekilde düzenlenmiştir. Halkın bakımlı, günümüz gereklerine uygun, çağdaş hastanelerde hizmet alabilmesi için fiziki koşulları iyileştirmelisiniz. Kamu sağlık merkezlerine yatırım yapmak için daha neyi bekliyorsunuz? ”İncirli, ülkede herkesin eşit bir şekilde acil tıbbi hizmetlere ulaşmasının sağlanması gerektiğini ifade etti. 

İncirli, tüm hükümetlerin sistematik olarak hekimleri itibarsızlaştırmaya çalıştığını savunarak, “Sağlık hizmetlerini ilgilendiren yasaları yapmaktan kaçındılar. Yaşanan sorunların faturalarını hekimlere keserek kendilerini aklamaya çalıştılar” iddialarında bulundu. 

Kamu sağlık hizmetlerinin sanıldığı gibi iyi gitmediğini, salt Genel Sağlık Sigortası Yasası ile sorunların çözülemeyeceğini, son aylarda onlarca hekimin kamu hastanelerinden istifa ettiğini ve bunların büyük kayıp olduğunu dile getiren İncirli, “Böyle devam ederseniz daha da istifalar yaşanacak” dedi. 

EYLEM UYARISI 

İncirli açıklamasında hükümete yönelik şunları kaydetti: “Siz sosyal devlet anlayışının gereklerini yerine getirmeyip kamu sağlık hizmetlerinin zayıflatılması için elinizden geleni yapıyor olabilirsiniz. Ama biz hekimler hiç bir ayırım yapılmaksızın, her bir yurttaşımızın doğumdan ölüme kadar, eşit, ulaşılabilir, sürdürülebilir, iyi bir sağlık hizmetini alması gerektiğini düşünüyoruz. Siz kamu sağlık hizmetlerini iyileştirmek gayretinden vazgeçmiş olabilirsiniz. Biz vazgeçmedik. Yasal düzenlemeler, kadro eksiklikleri ve alt yapı sorunlarının giderilmesi yönünde yaptığımız uyarılar dikkate alınıp, Sağlık Bakanlığınca derhal çalışma başlatılmaması durumunda Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası’nın önümüzdeki günlerde eyleme geçeceğini kamuoyuna duyururuz.”

Star Kıbrıs

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.