1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. DOKTORLAR SERBEST!
DOKTORLAR SERBEST!

DOKTORLAR SERBEST!

Şok!

A+A-

Girne’de özel bir hastanede ortaya çıkarılan yasadışı kürtaj olayı ile ilgili mahkeme süreci devam ediyor.

5 günlük tutukluluklarının dolmasının ardından 6 zanlı yeniden Girne Kaza Mahkemesinde Yargıç huzuruna çıkarıldı. Teminat duruşması şeklinde süren mahkemede, tahkikat sorumlusu Polis Namık Kemal Baz, mahkemde ifade verdi.

Zanlıların 2013-2016 tarihleri arasında meydana gelen çocuk düşürmeye teşebbüs ve hamileliği yasal süresini aşmasına rağmen sonlandırma meselelerine metalder olduklarını söyledi. Zanlı Ayşegül İşbilenin TC vatandaşı ve çalışma izinli; geriye kalanların da KKTC vatandaşı olduğunu kaydeden Baz, işlenen suçun ağır bir suç olduğunu ve ağır ceza mahkemesinde yargılanmayı gerektirdiğini belirtti.

Türkiyeden rapor beklendiğini de ifade eden tahkikat sorumlusu Baz, raporlardan gelecek sonuçla suçun şeklinin değişebileceğine dikkati çekti.

Zanlıların serbest kalması hainde tahkikata ve tanıklara etki edebileceğini anlatan Baz, zanlıların üç ayı geçmemek kaydı ile merkezi cezaevine gönderilmelerini talep etti.

Zanlı avkatları ise hem zanlıları hem de zanlılara kefillik yapabilecek tanıkları mehkemede dinletti.

Zanlı Avukatları iddia makamının üç ay tutukluluk talebine itirazda bulundu. Avukatlar itirazlarda zanlıları tam olarak suça bağlayacak somut dellilerin ortaya konulmadığını, suçun tam olarak adının belirlenmediğini kaydederek zanlıların mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanarak tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasını talep ettiler.

Kıdemli Savcı Erdinç Akyener ise zanlı avukatlarının ortaya koydukları görüşlerin doğru olmadığını ifade etti.
Gelecek raporlarla suçun niteliğinin değişebileeğini belirten Akyener, ülkede kriminal laboratuvar ve adli tıp kurumunun olmamasının çok büyük eksiklik olduğunu söyledi.

Zanlıların ülkede sevilen sayılan saygın insanlar olması nedeni ile yaşanan olayın daha büyük bir infial yarattığını kaydeden Savcı Akyener, yaşanan olayın ülkede ilk kez olduğunu belirterek bu konunun araştırılmasında tecrübesizlik olduğunu da kaydetti.

Zanlıların serbest kalması halinde tahkikata etki edebileceklerini ve yurdışına kaçableceklerini kaydeden Savcı Akyener, zanlıların üç ayı geçmemek kaydı ile ceza evine gönderilmsini talep etti.

Kararın okukunması için Mahkemeye bir saat ara verildi.

Aranın ardından mahkeme zanlıların seyahat belgeleri ve kimliklerine el konularak, yurtdışına çıkışlarının yasaklanmasına ve haftanın her günü en yakın polis karakoluna ispatı vücut yapmalarına hükmetti.

Mahkeme ayrıca; Verda ve Mehmet Ali Tunçbilek için 50’şer bin TL nakit teminat ve KKTC vatandaşı 2 kişiden 350’şer bin TL kefalet senedi, Taner Okburan için 20 bin TL nakit kefalet ve KKTC vatandaşı 2 kişiden 200’er bin TL kefalet senedi, Ayşegül İşbilen için 25 bin TL nakit kefalet ve KKTC vatandaşı 2 kişiden 200’er bin TL kefalet senedi ve Fahri Karagözlü ile Rasiha Serdaroğlu için 100’er bin TL nakit kefaletet her ikisi içinde KKTC vatandaşı
2’şer kişiden 600’er bin kefalet senedi imzalanmasına karar verdi.

Zanlılar, kefaletlerin yarın yatırılacak olması nedeniyle bu akşam da tutuklu kalacak. Kefaletlerin ödenmesinin ardından 6 zanlı yarın serbest bırakılacak.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum