1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. EL-SEN: AKSA’NIN SÖZLEŞMESİ İPTAL EDİLSİN”
EL-SEN: AKSA’NIN SÖZLEŞMESİ İPTAL EDİLSİN”

EL-SEN: AKSA’NIN SÖZLEŞMESİ İPTAL EDİLSİN”

EL-SEN, AKSA’nın imtiyazlı sözleşmelerinin iptal edilerek KIB-TEK’in ihtiyaç duyduğu yatırımların bir an önce yapılmasını talep etti.

A+A-

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN), AKSA’nın imtiyazlı sözleşmelerinin iptal edilerek Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK)’in ihtiyaç duyduğu yatırımların bir an önce yapılmasını talep etti.

El-Sen Başkanı Çağlayan Cesurer yaptığı açıklamada, EL-SEN’in, enerji sektöründe özellikle KIB-TEK üzerine oynanan ve ilerletilmek istenen oyunları yıllardır dile getirdiğini ve kamuoyunun dikkatini çekmeye çalıştığını belirterek, “ KIB-TEK’in bir bütün olarak, güçleri yetmezse parçalayarak, bu da olmazsa KIB-TEK’i yok ederek elektrik üretimi, iletimi, dağıtımı ve tahsilat işlerini özel sektöre devretmek isteyen zihniyetin yarattığı çevre sorunundan da öteye çevre felaketini hep birlikte yaşıyoruz” dedi.
AKSA Enerji Üretim AŞ’nin ürettiği elektriği, ne üretirse alınacağının garantisini de vererek özelleştirmeyi adım adım gerçekleştirenlerin, AKSA’nın üretim kapasitesini artırırken, KIB-TEK’in üretimini düşürerek maliyetlerini artırma yolunu seçtiklerini ileri süren Cesurer, özel sektörün yapısı gereği önce en yüksek kar etme mantığı ile çalıştığını belirtti.
Cesurer, denizi kirleten yakıt kaçağının tam bir “rezalet ve felaket” olduğunu vurgulayarak, “Bu felaketi ilk kez de yaşamıyoruz. Kısa bir süre önce benzer bir çevre felaketi, Altınbaş Petrol tesisleri için gerçekleştirilen yakıt tahliyesi sırasında da yaşanmıştı. Önlem alınmazsa son kez de olmayacaktır” dedi.
40 yıla yakın süredir kamu kuruluşu KIB-TEK’in Teknecik Santralleri için, düne kadar ise devlet ortaklı olarak KTP’nin, ülkenin tamamı için ayni şekilde yakıt tahliye ettiğini anımsatan Cesurer, onlarda böyle olaylar yaşanmazken, Altınbaş Petrol ve ardından da AKSA Enerji Üretim AŞ’nin yakıt tahliyesi esnasında çevre felaketine yol açmış olmasının özel sektörün hizmet kalitesini gözler önüne serdiğini ifade etti.

“Canlılar yok oldu”
Cesurer, yaşanan çevre felaketinin boyutlarını çevreden sorumlu Bakanlık yanı sıra ilgili sivil toplum örgütlerinin de ortaya koyması gerektiğini belirtti.
Cesurer, kirlenenin sadece denizler olmadığını kirlilikle birlikte doğal çevre ve canlıların da yok olduğunu ifade ederek, “Ancak kafasına KIB-TEK’i ve halkımızın en ciddi toplumsal varlığını da yok etmeyi koyanlara karşı duruşumuzun haklılığı bir kez daha ortaya çıkmıştır. EL-SEN yok olmaya devam demeyecektir. EL-SEN çevrenin kirletilerek yok edilmesine devam demeyecektir” dedi.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.