1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. "ENDİŞELER GİDERİLMEDEN MADENE İZİN VERİLMEYECEK"
"ENDİŞELER GİDERİLMEDEN MADENE İZİN VERİLMEYECEK"

"ENDİŞELER GİDERİLMEDEN MADENE İZİN VERİLMEYECEK"

Dinçyürek: "Endişeler giderilmeden madene izin verilmeyecek"

A+A-

ÇEVRE BAKANI DİNÇYÜREK, LEFKE ÇEVRE PLATFORMUNU KABUL ETTİ

DİNÇYÜREK: “HALKIN ENDİŞELERİ GİDERİLMEDEN İDARİ KARAR ÜRETİLMEYECEK”

Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hakan Dinçyürek, Lefke’de yeni bir maden ocağı işletmesi açılması için istenen izin konusunda Lefke halkının endişeleri giderilmeden idari izin verilmeyeceğini söyledi.

Dinçyürek, işletme izni için müracaatta bulunan ilgili firmanın, halka yapılacak bilgilendirme konusunda talep ettiği 4 aylık süreye onay verdiklerini de belirterek, “4 ay boyunca ilgili firma yapacağı sunum ve halka vereceği bilgi konusunda hazırlık yapacak. Ama bu 4 ay boyunca hiç bir idari karar üretilmeyeceği konusunda da net kararımızı ilettik. Aynı zamanda bu ek süre talebinin de son kez verildiği kendilerine bildirilmiştir” dedi.

Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı basın bürosundan verilen bilgiye göre, bakan Dinçyürek, Lefke Çevre Platformu temsilcilerini kabul etti.

Toplantıda Müsteşar Bülent Arkın, Jeoloji ve Maden Dairesi Müdürü Mustafa Alkaravlı, Özel Kalem Müdürü Aşkın Doygunel ile Bakanlık çevre uzmanlarından Servet Sarıoğlu Nazlı da hazır bulundu.

Toplantı sonrası açıklama yapan Dinçyürek, toplantıda; Lefke’de yeni bir maden ocağı işletme talebi sonrası son bir kaç hafta içerisinde yaşanan süreci masaya yatırarak, karşılıklı fikir alışverişinde bulunduklarını anlattı.

Toplantıda ayrıca yasal mevzuat gereği bakanlık olarak yapılması gerekenleri, hangi eylem planı içerisinde yapıldığını ve dünden bugüne nasıl gelindiğini anlattıklarını ifade eden Dinçyürek, platform üyelerinin de tek tek kendi düşüncelerini ve konuyla ilgili çekincelerini dile getirdiklerini söyledi.

Temsilciler tarafından dile getirilen çekincelerin tümünü dikkate aldıklarını vurgulayan Dinçyürek, platformun ortaya koyduğu birçok noktanın bilimsel doğrular olduğunu, ancak bakış açılarındaki eksik noktaları da bakanlıktaki doküman ve evraklarla kendilerine anlattıklarını kaydetti.

“HALKIN BİLGİSİ DIŞINDA HİÇ BİR ŞEY YAPILAMAZ”

Dinçyürek, karşılıklı görüş ve davranışlara saygı duyup objektif bir şekilde halkın bilgisinin dışında bir şey yapılmayacağını ifade ederek, “Halkın iradesine rağmen, halka rağmen siyaset yapılamaz” dedi ve halkın düşünce ve endişelerinin devlet ve ilgili firma tarafından giderilmeden idari bir karar üretilmeyeceği konusunda net bir görüşleri olduğunu söyledi.

“FİRMAYA BİLGİLENDİRME İÇİN SON KEZ 4 AY SÜRE VERDİK”

Resmi müracaatı bulunan ilgili firmaya bakanlık eliyle bir yazı gönderildiğini ve bu yazıda yaşanılan süreci ilettiklerini anlatan Dinçyürek, “Firmanın, bilgilendirme konusunda 4 aylık süre talebine onay verdik. 4 ay boyunca ilgili firma yapacağı sunum ve halka vereceği bilgi konusunda hazırlık yapacak. Ama bu 4 ay boyunca hiç bir idari karar üretilmeyeceği konusunda da net kararımızı ilettik. Aynı zamanda bu ek süre talebinin de son kez verildiği kendilerine bildirilmiştir” dedi.

Dinçyürek, varılan noktada karşılıklı olarak düşüncelerin doğru anlaşıldığını ifade ederek, ortaya bir yol haritası çıktığını, bu anlamda toplantının verimli geçtiğini söyledi ve platform üyelerine teşekkür etti.

KAYA: “KAYGILARIMIZI ANLATTIK”

Lefke Çevre Platformu adına konuşan Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya da, kaygılarının Lefke'ye, doğaya ve insan yaşamına dair kaygılar olduğunu dile getirerek, toplantıda bu konudaki hassasiyetlerini anlattıklarını ve bakanlığın hassasiyetlerini de öğrendiklerini söyledi.

Kaya, toplantıda devam eden süreçteki bir takım ayrıntılar konusunda da bilgi sahibi olduklarını belirterek, “İnanıyorum ki doğaya dair, insana dair kötü şeyler Lefke'de olmayacaktır” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum