1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. EROĞLU: “BAŞARACAĞIZ ÇÜNKÜ DOĞRU YOLDAYIZ”
EROĞLU: “BAŞARACAĞIZ ÇÜNKÜ DOĞRU YOLDAYIZ”

EROĞLU: “BAŞARACAĞIZ ÇÜNKÜ DOĞRU YOLDAYIZ”

EROĞLU: “BAŞARACAĞIZ ÇÜNKÜ DOĞRU YOLDAYIZ”

A+A-

EROĞLU: “BAŞARACAĞIZ ÇÜNKÜ DOĞRU YOLDAYIZ”

Cumhurbaşkanı ve Bağımsız Cumhurbaşkanı Adayı Derviş Eroğlu,  Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin “Başaracağız çünkü doğru yoldayız. Başaracağız çünkü siz doğrunun ne olduğunu iyi biliyorsunuz. Başarmalıyız çünkü güvenli yarınlar için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Seçim Ofisi’nden yapılan açıklamada Eroğlu’nun, dördüncü televizyon ve radyo konuşmasında aktardıklarına yer verildi.

Eroğlu, halktan gelen mesajların hedefe yakın olduklarını gösterdiğini belirtti.

Çalışmalarını son güne kadar sürdüreceğini ve ikna edilmesi gerekenleri de ikna edeceklerini ifade eden Eroğlu, “ve ülkemiz için, halkımız için sandığa gideceğiz” dedi.

“BİZ DOĞRU ÇÖZÜM İÇİN İLERLİYORUZ”

Eroğlu, sandıktan çıkacak sonucun gelinen kritik aşamada çok önemli olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Özel Temsilcisi temaslarına devam ediyor. Herkes sandıktan çıkacak sonucu bekliyor. Biz doğru çözüm için ilerliyoruz. Doğru karar verirsek, halk olarak kazanacağız; ama yanlış yaparsak ki ben yapmayacağınızdan eminim, ciddi sıkıntılar yaşayabiliriz.O nedenle sizlere vizyonumuzu, çeşitli konulardaki görüşlerimizi net bir şekilde anlatmaya çalışıyorum. Özgürlüğümüz ve varlığımızla ilgili olan Kıbrıs konusunu ne kadar bilinçli ve birlikte savunursak o kadar güçlü olur, doğru çözüm yolunda ilerleyebiliriz”

Doğru çözümle birlikte Kıbrıs Türk halkının Avrupa Birliği içerisinde hak ettiği yeri almasını istediklerini, doğru çözüm için, Kıbrıs’ta varılacak bir çözümün Avrupa Birliği’nin birincil hukuku olmasını talep ettiklerini kaydeden Eroğlu, “Bunda ısrarlıyız. Aksi takdirde varılacak antlaşma Kıbrıs Türkü’nün aleyhine dönebilir ve çöker” ifadesini kullandı.
 
Avrupa Birliği konusunun hem Kıbrıs sorunu ile doğrudan ilgili olması nedeniyle hem de uluslararası sisteme ilişkin analizleri bağlamında kendileri için önem arz ettiğini kaydeden Eroğlu, Avrupa Birliği tarafından ilan edilen insanlık onuru, özgürlük, demokrasi, eşitlik, hukukun üstünlüğü ve insan haklarına saygı gibi temel değerlere ve ideallere yürekten inandıklarını vurguladı.

Eroğlu, şunları söyledi:

“Bizim siz halkımıza sunduğumuz Avrupa Birliği vizyonu, ülkemizdeki kimi siyasi yaklaşımlar gibi ekonomik hayalciliğe ve gerçeklikten uzak vaatlere dayalı değildir. Biz Avrupa Birliği’ni ülkemizin her alanda yüksek standartları yakalaması için istiyoruz. Tabii ki Avrupa Birliği vizyonumuzun bir diğer parçası da Anavatan Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine verdiğimiz destektir. Bizler inanıyoruz ki, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği sadece Kıbrıs ve Anavatan Türkiye açısından değil; Avrupa Birliği açısından da önemli bir kazanım olacaktır”

 “ULUSLARARASI KURULUŞLARA YÖNELİK BAKIŞ AÇISI”

Eroğlu, Avrupa Birliği coğrafyasının hemen yanı başında yaşanan çatışmaların, son yıllarda, etkin bir güvenlik şemsiyesi olarak NATO'nun rolünün altını da yeniden çizdiğini, NATO ile ilgili gelişmeleri Anavatan Türkiye ile istişare içinde yakından izlediklerini belirtti.

Kıbrıs'ın garantör ülkelerinden biri olan İngiltere ile iyi ilişkiler sürdürebilmek, İngiltere'nin Kıbrıs Türk halkına yapılan haksızlıklar karşısında üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesinin dış politika alanında gözettikleri hususların başında geldiğini kaydeden Eroğlu, İngiltere’den beklentilerinin tarihi sorumluluklarının bilinci içinde Kıbrıs’ta var olan gerçekler temelinde daha fazla gecikilmeden bir çözüme ulaşılmasına izleyeceği tutumla katkıda bulunması olduğunu ifade etti.

İslam İşbirliği Teşkilatı ile ilişkilerinin de dış politikanın önemli bir parçasını oluşturduğunu belirten Eroğlu, “Biz İslam İşbirliği Teşkilatı'nı, Kıbrıs Türk Toplumu'nun uluslararası temsili bağlamında önemli bir platform olarak görüyoruz ve tam üyeliğimizin gerçekleşmesini talep ediyoruz. İslam İşbirliği Teşkilatı ile yüksek öğrenim ve ekonomik ilişkilerimizin gelişmesi için çalışmalarımızı daha da yoğunlaştırmanın ülkemize önemli yarar sağlayacağı kuşkusuzdur” ifadesini kullandı.

Türk dünyasındaki gelişmeleri de yakından takip ettiklerini belirten Eroğlu, “Bizler, modern, ilerlemeci ve çağdaş milliyetçilik anlayışımız gereği dünyadaki tüm soydaş ve akraba toplulukların demokrasinin, etkin yönetimin ve ekonomik refahın bütün getirilerinden faydalanmasını arzulamaktayız” dedi.

“KRİTİK FIRSAT VE RİSKLER”

Kıbrıs sorununun uluslararası sistemde ve özellikle de Doğu Akdeniz jeopolitiğindeki değişimler göz önünde bulundurularak değerlendirilmesinin büyük önem taşıdığını belirten Eroğlu, bölge jeopolitiğinde meydana gelen değişikliklerin, Kıbrıs Türk toplumu ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için kritik fırsat ve riskleri aynı anda sunduğunun altını çizdi.

Bahse konu fırsatlardan ilki ve en önemlisinin, Doğu Akdeniz bölgesinde siyasi-askeri istikrarsızlığın ön plana çıktığı koşullarda Kuzey Kıbrıs'ın ve adanın bir çatışmasızlık statükosu ortaya koyması olduğunu belirten Eroğlu, şunları kaydetti:

“Daha açık bir anlatımla, bölgemizdeki gelişmeler bizim dikkatli olmamızı gerektirmektedir.
Bu nedenle bizim Kıbrıs sorunu için çözüm vizyonumuzun temelinde, kurulacak yeni bir ortaklığın mutlak suretle sağlam unsurlara dayanması, Kıbrıs Türk halkının bekası için somut ve gerektiğinde uygulanabilir güvenlik garantilerinin sağlanması bulunmaktadır. Bizler, çok yakın dönemde Yunanistan siyasi sahnesinde Nazi sembolizasyonu gibi insanlık ve dünya medeniyeti için bir felaket olarak gördüğümüz unsurların nasıl bir anda yükselebildiğini hem endişe hem de utançla izledik. Söz konusu çağdışı hareketin Güney Kıbrıs'ta, düşük profilde de olsa, karşılık bulabilmesi dünya medeniyetinin bir parçası olarak utancımızı, Kıbrıs Türk Toplumu olarak güvenlik endişelerimizi bir kat daha artırmıştır”

Çözüm vizyonlarının önemli bir parçasının Kıbrıs Türk toplumunun olası en kötü ekonomik ve siyasi kriz koşullarında dahi tehlikelerden korunabileceği etkin ve fiili garantilerin varlığını sürdürmesi olduğunu belirten Eroğlu, Kıbrıs Türk toplumunun, bu güzel adanın misafiri değil, Güney komşu kadar egemen hak sahibi olduğunun net olarak bilinmesi gerektiğini vurguladı.

Radikal ideolojik saplantılar ile değil; barışçı bir ortaklık ve eşitlik kültürü ile hareket ettiklerini ve etmeyi sürdüreceklerine işaret eden Eroğlu, bununla birlikte, geçmişin hatıralarının zihinlerinde halen acı verici yerini korumakta olduğunu kaydetti.

Eroğlu, şöyle devam etti:
“Söz konusu hatıralar bizleri kin ve düşmanlığa, intikam duygularına kesinlikle itmedi ve itmeyecektir. Zira bizler, siyasi tarihin toplumsal kan davalarına değil, daha güzel bir gelecek için dersler alınmasına vesile olmasını diliyoruz. Bununla birlikte, geçmişin acı hatıralarının yarının utanç verici siyasal gerçeği olmasına zemin hazırlayabilecek hiçbir girişime, hem ulusal varlığımız hem de insanlığın ortak değerleri adına müsaade etmeyeceğimizin altını kararlılıkla çizmek istiyoruz”

Eroğlu, “Çok çalışarak, birlikte başaracağız. Vatanımız için, devletimiz için halkımız için kazanacağız. Bu seçimlerin kazananı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Halkı olacak. Hepinizi sevgiyle selamlıyor, sağlıkla kalınız diyorum” ifadelerine yer verdi.

TAK

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.