1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. EROĞLU'NUN NEW YORK SONRASI GENİŞ AÇIKLAMALARI
EROĞLU'NUN NEW YORK SONRASI GENİŞ AÇIKLAMALARI

EROĞLU'NUN NEW YORK SONRASI GENİŞ AÇIKLAMALARI

Ban’ın Kıbrıs’a verdiği önemin bir göstergesi olarak;

A+A-

“BAN’LA GÖRÜŞMEMİZ VE DİĞER TEMASLARIMIZ YARARLI GEÇTİ”

“BAN, FELTMAN’I KIBRIS’A GÖNDERECEK, BU KIBRIS’A VERDİĞİ ÖNEMİN BİR GÖSTERGESİ”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu  BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’la gerçekleştirdikleri görüşmenin  ve diğer temaslarının yararlı geçtiğini kaydetti ve Ban’ın Yardımcısı Jeffrey Feltman’ı Kıbrıs’a göndereceğini, bunun Ban’ın Kıbrıs’a verdiği önemin bir göstergesi olduğunu söyledi.

New York dönüşünde Ercan Devlet  Havaalanında açıklamalar yapan Eroğlu,  Ban’la görüşmelerinde müzakerelerle ilgili düşüncelerini ortaya koyduklarını, tarama faslının sona erdiğini, özlü konulara geçildiğini ve bir programa ihtiyaç olunduğunu, masaya koyduklarının bir kısmının kabul edildiğini, bir kısmının edilmediğini anlattıklarını belirtti.

“MÜZAKERECİLER BU AKŞAM GÜNEY AFRİKA’YA GİDİYOR”

Müzakereciler Kudret Özersay ile Andreas Mavroyannis’in bu akşam Güney Afrika’ya gideceğini ifade eden Eroğlu,  Güney Afrika’da yıllarca süren anlaşmazlıkların bir anlaşmayla sona ermesini ve akan kanın durmasını sağlayan kişilerle görüş  alış verişinde bulunacaklarını kaydetti.

Bu anlaşmayı yapan kişilerin tecrübelerinden yararlanılmasının önemini vurgulayan Eroğlu, bu ziyareti organize eden ABD’nin Güney Kıbrıs Büyükelçisi’nin de görüşmecilere eşlik edeceğini ifade etti.

Ban’la gerçekleştirdikleri görüşmede müzakerelerin artık sonuç alıcı noktaya getirilmesi için sonuç alıcı şekilde sürdürülmesini istediklerini ifade ettiklerini  kaydeden Eroğlu, Türk tarafının iyi niyetle ve işbirliği içerisinde müzakereleri sürdürdüğünü aktardıklarını da belirtti.

Ban’la yaptıkları görüşmenin yarım saat sürmesinden dolayı günlerdir eleştirildiklerini ifade eden Eroğlu, bunun bir zirve toplantısı olmadığını ve bu kadar sürmesinin doğal olduğunu kaydetti. Eroğlu  geçmişte Ban’la 5 zirve toplantısı yaptıklarını da  hatırlattı.

Eroğlu,  dünyada o kadar önemli mesele varken BM Genel Sekreteri Ban’ın kendilerine yarım saatlik bir süre ayırmasının önemli olduğunu da kaydetti.

Kendisi yoğun olduğu için BM Genel Sekreteri Ban’ın  Yarımcısı Jeffrey Feltman’ı Kıbrıs’a göndereceğini kendilerine söylediğini kaydeden Eroğlu bunun Ban’ın Kıbrıs’a verdiği önemin bir göstergesi olduğunu da söyledi.

New York’ta yaşayan Türkler’in kurduğu bazı derneklerin temsilcileriyle de görüştüklerini, Ban’la görüşme sonrasında BM çatısı altında bir basın toplantısı düzenlediklerini, ardından Türk Evi’nde daha geniş kapsamlı bir basın toplantısı düzenlediklerini  ifade eden Eroğlu, ABD’nin dış politikayla ilgili önde gelen düşünce kuruluşlarından Dış İlişkiler Konseyinin Başkanı Richard Haas’la da sohbet ettiklerini kaydetti.

Ban’ın her iki tarafa da eşit davranma düşüncesi içerisinde olduğunu aktaran Eroğlu, “Bizim bu görüşmemizde de Kıbrıs Türk tarafıyla Rum tarafı arasında bir fark görmediğini,   her iki tarafa da eşit davrandığını ve davranacağını ama  bu davranışı bir olumlu davranışa döndürme yönünde de samimi
davranacağını ve Kıbrıs’ta bir çözüm bulunması halinde en çok kendisinin memnun olacağını da bize ifade etmiştir” dedi.

Eroğlu, bir soru üzerine Ban’la görüşmesinde Maraş konusunun gündeme gelmediğini de kaydetti.

Eroğlu, güven artırıcı önlem olarak mayınlarla ilgili önerilerinden Ban’a da bahsettiklerini ve Ban’ın bunun memnuniyet verici olacağını  söylediğini de dile getirdi.

Tak

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.