1. HABERLER

  2. “GIZ MUSTAFA”
“GIZ MUSTAFA”

“GIZ MUSTAFA”

çalışması sonucu hazırladığı “Aya’nın uçan ve geleceği okuyan kahini: Gız Mustafa” adlı kitabının tanıtım etkinliği

A+A-

GAZETECİ-YAZAR HASAN KARAOKÇU’NUN KALEME ALDIĞI KİTABIN TANITIMI YARIN SAAT 18.00’DE KHORA KİTAP CAFE’DE YAPILACAK

KİTABIN  BİR DİĞER TANITIM ETKİNLİĞİ “GIZ MUSTAFA”NIN KÖYÜ OLAN DİLEKKAYA’DA PAZAR GÜNÜ YAPILACAK

Araştırmacı Gazeteci-Yazar Hasan Karaokçu’nun uzun ve titiz çalışması sonucu hazırladığı “Aya’nın uçan ve geleceği okuyan kahini: Gız Mustafa” adlı kitabının tanıtım etkinliği yarın yapılıyor.

Ledra Palace trafik ışıkları yanında bulunan Khora Kitap Cafe’de saat 18.00’de düzenlenecek etkinlikte, yazarın kitap hakkındaki sunumunun ardından katılımcıların soru ve yorumları da alınacak. Ayrıca Karaokçu, okurları için kitaplarını da imzalayacak.

Kitabın tanıtımı ile ilgili bir diğer etkinlik ise 24 Kasım Pazar günü saat 11.00’de “Gız Mustafa”nın yaşayıp öldüğü köy olan Dilekkaya Köyü’nde yapılacak. Buradaki etkinlikte kitabın tanıtımı yanında, Gız Mustafa ile ilgili sohbet de gerçekleştirilecek. Etkinlik, Karaokçu’nun okurlarına kitabını imzalaması ile son bulacak.

Yazarın “Yaşam benim için Kıbrıs için üretmek, Kıbrıs için nefes almaktır. Yaşam bu güzel adanın tüm değerlerine sahip çıkıp onları kalıcılaştırmaktır. Elinizdeki eser, bu düşüncenin bir ürünüdür” ilkesinden yola çıkarak hazırladığı kitapta, uzun yıllar Dilekkaya’da (Aya) yaşamış, yaşadığı dönemde insan üstü güçleri ile tanınmış, Kıbrıs’ın gelmiş geçmiş en büyük kahini olarak nitelendirilen Gız Mustafa’nın gizemli ve esrarengiz yaşam öyküsü, bugün hala daha hayatta olan tanıkların ağzından, kaybolmaya yüz tutmuş  özgün Kıbrıs Türkçesi ile aktarılıyor.

“Dilekkaya köyünü çevreleyen tepelere doğru havada uçarak giderken defalarca görülen, 1953 depreminin olacağını haftalar öncesinde hisseden; 1962 yılında 1974 Harekatı’nın olacağını söyleyen, 1955’li yıllarda kaçırılıp öldürülen kişilerin yerlerini bilen; Kıbrıs için bir kehaneti daha bulunan,  kapısını çalıp derdine çare arayanlara geleceklerini söyleyen ve yaşamında onu tanımış olanların “Önce Allah sonra Mustafa” dediği Gız Mustafa’nın yaşam öyküsü, onu tanıyanların ağzından aktarılmış kitapta.

Kitabın kapak tasarımını ülkenin önde gelen ressamlarından Nilgün  Güney yapmış.

Tak

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.