1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. GÜNEY’DE OLAYLI MECLİS OTURUMU
GÜNEY’DE OLAYLI MECLİS OTURUMU

GÜNEY’DE OLAYLI MECLİS OTURUMU

Rum Meclisi’nin, Rum İçişleri eski Bakanı Dinos Mihailidis ve oğlu Mihalis Mihailidis’in Yunanistan’a teslim edilmesinin yolunun açıldığı ve memorandum yasalarının onaylandığı dünkü oturumu bomba ihbarı yapılması nedeniyle olaylı geçti.

A+A-

BOMBA İHBARI YAPILDI

“KIBRISLILARIN” AVRUPA TUTUKLULUK EMRİYLE AVRUPA ÜLKELERİNE TESLİM EDİLMELERİNDEKİ ZAMAN SINIRLAMASI KALKTI

MİHAİLİDİS’LERİN YUNANİSTAN’A TESLİM EDİLMESİNİN YOLU AÇILDI

MEMORANDUM YASA TASARILARI ONAYLAND

Rum Meclisi’nin, Rum İçişleri eski Bakanı Dinos Mihailidis ve oğlu Mihalis Mihailidis’in Yunanistan’a teslim edilmesinin yolunun açıldığı ve memorandum yasalarının onaylandığı dünkü oturumu bomba ihbarı yapılması nedeniyle olaylı geçti.

BOMBA İHBARI SAHTE ÇIKTI

Simerini gazetesi dün Meclis’e bomba yerleştirildiğine dair ihbarın sahte çıktığını yazdı.

Kimliği belirlenemeyen bir kişinin, memorandum yasalarını görüşüldüğü sırada saat 16.30 sularında Meclis’i arayarak bomba ihbarında bulunduğunu kaydeden gazete, muhtemelen aynı şahsın, aralarında Simerini’nin de bulunduğu başka gazeteleri arayarak Meclis’te bomba bulunduğu ihbarı yaptığını belirtti.

Telefonun ardından Polis emriyle Meclis binasının boşaltıldığını aktaran gazete, polisin yetkili birimlerinin yaptığı incelemelerde herhangi bir şeye rastlanmadığını kaydetti.

Habere göre Milletvekilleri, Meclis personeli ve gazeteciler saat 17.30’da Meclis binasında girerek çalışmalarına devam ettiler.

RUM MECLİSİ OY BİRLİĞİYLE ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNİ ONAYLADI

Alithia gazetesi Rum Meclisi’nin, dün, oy birliğiyle, anayasanın 11’inci maddesini değiştirmeye karar verdiğini; böylece “Kıbrıslı vatandaşların” Güney Kıbrıs AB’ye üye olmadan önce karıştıkları ve işledikleri suçlar için AB ülkelerine teslim edilebileceğini yazdı.                                                                                                                                                                                   

Bu düzeltmeyle AB müktesebatının tam olarak uygulandığını belirten gazete, konunun, Rum İçişleri eski Bakanı Dinos Mihalidis ve oğlunun, 2004 öncesinde işledikleri bir suç için Yunanistan eski Savunma Bakanı Akis Çohaçopulos davasıyla ilgili suçlanmasının ardından haklarında Avrupa tutukluluk emrinin çıkartılmasıyla gündeme geldiğini anımsattı.

Gazete anayasanın 11’inci maddesinin 2006 yılında, Milletvekillerinin, Güney Kıbrıs’ın AB üyesi olmadığı 2004 yılı öncesinde işledikleri suçlar için “Kıbrıslı vatandaşlara” Avrupa tutukluluk emirlerinin uygulanması konusunda geçmişe yönelik geçerliliğe sınırlama koymasıyla değiştirildiği bilgisini de verdi.

Bu gelişmenin ardından Rum Başsavcının, Limasol Mahkemesine götürülen Dinos Mihailidis ve oğlunun teslim edilmesiyle ilgili talebi geri çekebileceğini ve Hukuk Dairesinin yeniden incelemeye alacağı yeni bir Avrupa tutukluluk emri çıkartılmasını isteyebileceğini kaydeden gazete, söz konusu şahısların teslim edilip edilmeyecekleri kararının Başsavcı ve Adalet Bakanı tarafından verileceğini aktardı.

MEMORANDUM YASATASARILARI ONAYLANDI

Politis gazetesi de Rum Meclis’inin dün, yeni bir memorandum yasa tasarıları paketini onayladığını haber verdi.

Lefkoşa Rum kesiminin, yeni yasalarla, Troyka’nın Güney Kıbrıs memorandumunun uygulanmasıyla ilgili yapacağı ilk değerlendirmeye hazırlanmak için adaya gelmesi öncesinde Lefkoşa Rum kesiminin konumu güçlendirdiği değerlendirmesinde bulunan gazete, onaylanan yasa tasarılarının Merkez Bankası, vergiler, taşınmaz mallar, KDV gibi konulara alakalı olduğunu aktardı

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.