1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. HALKI SUSUZ BIRAKMAK ANAYASAL SUÇ
HALKI SUSUZ BIRAKMAK ANAYASAL SUÇ

HALKI SUSUZ BIRAKMAK ANAYASAL SUÇ

halkı susuz bırakmanın anayasal suç olduğunu ... biriken elektrik borcunun belediyelerin yükümlülüğünde olmadığını....

A+A-

ÖZÇINAR: “SEBEP NE OLURSA OLSUN HALKI SUSUZ BIRAKMAK ANAYASAL SUÇTUR”

Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, su motorlarının biriken elektrik borcunun belediyelerin yükümlülüğünde olmadığını ifade ederek, sebep ne olursa olsun halkı susuz bırakmanın anayasal suç olduğunu ifade etti.

Özçınar, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’nin perşembe günü yapılacak Genel Yönetim Kurulu sonrasında değerlendirmelerde bulunarak, belediyelerin değerlendirmenin ardından eylem dahil her türlü adım atacağını açıkladı.

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP/BG)’li belediye başkanlarının mazeret belirterek katılmadığı toplantıda bir araya gelen Belediyeler Birliği Yürütme Kurulu, toplantı sonrasındaki açıklamasında, su motorlarının kesilen elektriğiyle ilgili belediyelerin hiçbir yükümlülüğü ve sorumluluğu olmadığını anlattı.

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar toplantıdaki konuşmasında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’deki su motorlarının elektriğinin Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-Tek) tarafından kestiğini hatırlatarak, “Ülke bugünden itibaren susuz bırakılmıştır. Ve bilinmelidir ki hükümet Anayasal suç işlemiştir” dedi.

Bu güne kadar Kıb-Tek’i yöneten hükümetlerin elektrik enerjisini halka karşı silah olarak kullandığını ve yönetemediği halde bu silahı elinde tutmaya çalıştığını savunan Özçınar, “Sürdürülemez hale gelen Kurum gerek yapılan zamlar ve gerekse şişirilen faturalarla belediyelerin  ve halkın üzerinde baskı oluşturup, zorla belediyelerden haksız  tahsilat yaparak kendi eksiklerini tamamlama gayreti içindedir” ifadelerini kullandı.

İlk adım olarak Kıb-Tek’in mali yapısını düzeltmek için sokak lambaları için belediyelerin hane başına yıllık  100 TL civarındaki gelirinin kararnamelerle 250 – 300 TL yıllık aydınlatma vergisi olarak Kurum’a devredildiğini söyleyen Özçınar, kararnameye rağmen belediyelerin halka hizmet adına birçok yerleşim alanında kurumun görevlerini üstlendiğini kaydetti.

“Su motorları konusunda ise hükümet Su Dairesi’ne ödemek üzere belediyelerden peşin para tahsil etmektedir. Her ay devlet yaklaşık 400 – 450 bin TL.’yi belediyelerin katkılarından kesmektedir” diyen Özçınar, elektrik kesintisine neden olan su motorlarının biriken elektrik borcunda belediyelerin sorumluluğu olmadığını yineledi.

Özçınar, Kıb-Tek Yönetim Kurulu Başkanı’nın Su Dairesi müdürü ile 4 gün önce toplantı yapıldığını belirterek, toplantıda Hükümet’in belediyelerden yaptığı kesintiyi durdurması; belediyelerin de bu günden itibaren su motorlarının elektrik harcamasını ödemesinin anlattı.

Toplantıda tüm kuyu ve su motorlarının Su Dairesi’ne ait olduğunun Daire Müdürü tarafından ısrarla beyan edildiğini kaydeden Özçınar, “1970’li  yıllardan beri Su Dairesi’nin yükümlülüklerini yerine getirmediği ve bu günkü elektrik kesintisinden dolayı halkımızın susuzluğa mahkum edildiği tespit edilmiştir” dedi.

Özçınar, toplantıda varılan mutabakatta iki bakanlığın kendi aralarında görüşerek soruna çözüm bulacağının belirtildiğini ancak dün tüm su motorlarının elektriğinin kesildiğini söyledi.

Belediyelerin, su motorlarının elektrik tüketimi konusunda hiçbir sorumluluğu olmadığına işaret eden Özçınar, “Ancak tekrar ediyoruz su motorları belediyelere devredildiği gün belediyeler tüm yükümlülüklerini yerine getirecektir” diye konuştu.

Özçınar, yerel yöneticiler olarak belediyelerin halka en iyi hizmeti vermeye çalışırken hükümetlerin yerel yönetimlere uyguladığı acımasız baskı ve terörü anlamanın mümkün olmadığını ifade etti.

Hükümet ve Kıb-Tek’in aralarındaki mali anlaşmazlıkları  kendi aralarında çözmesi ve halkın sağlığıyla oynamaması gerektiğini belirten Özçınar, “İlginçtir ki Kurum’un yöneticisi hükümettir ve kendi yükümlülüklerini yerine getirmediği için belediyelere ve halka ekstra fatura çıkarmaya çalışmaktadır. Yaşamın olmazsa olmazı olan suyu da kendi halkına silah olarak kullanmaktadır. Bu anlaşılır değildir, Devlet  tekelciliğin en çarpıcı göstergesidir”  dedi.

Özçınar, son dönemlerde hükümet ve yerel yönetimler arasındaki ilişkilerin sağlıklı yürümediğini savunarak, hazırlanan Belediyeler (Değişiklik) Yasa Tasarısı ve tüzüklerin İçişleri Bakanlığı’nın masasında beklediğini ileri sürdü.

Mahmut Özçınar, gerek bakanlıklara, gerekse Başbakanlığa gönderilen yazılara cevap alınamadığını belirterek, Hükümet’i,  yerel yönetimlere karşı sorumluluklarını hatırlama ve yerel yönetimlerinin diyalog çağrısına cevap vermeye davet etti.

Özçınar’ın ardından diğer belediye Başkanları da söz alarak konuyla ilgili tepkilerini ortaya koydu. Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu ise önümüzdeki günlerde Teknecik santralinin suyunu kesme yoluna gidebileceklerini söyledi.

Tak

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.