1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. HASTALIKLI ETLERİ YİYORUZ!
HASTALIKLI ETLERİ YİYORUZ!

HASTALIKLI ETLERİ YİYORUZ!

Para yok hastalıklı hayvanlarını halka sat!

A+A-

 

Güzelyurt’ta sakin hayvancılık yapan Aygün Yınal’a ait küçükbaş hayvanların Scrapie hastalığına yakalandıkları ancak Veteriner Dairesinin Maliye Bakanlığında para olmadığı gerekçesi ile bu hayvanları alıp telef etmediği öne sürülüyor.
Koyun ve keçilerde santral sinir sisteminde bozukluklar yapan, kaşıntı ve koordinasyon bozuklukları ile seyreden bulaşıcı bir olan ‘Scrapie’li küçükbaş hayvanların Veteriner Dairesi tarafından bilinmesine karşın hayvanların alınması konusunda hiçbir girişim yapılmadığı ileri sürülüyor.

HAYVANLAR HASTALIKLI AMA ALINMIYOR

Gıda Tarım ve Enerji Bakanlığı, oldukça tehlikeli olduğunu belirttiği  ‘Scrapie’ hastalığının gizli tutulduğunu Ülkede birçok koyun ve keçi sürüsünde, ‘Scrapie’ hastalığı olduğunun bilinmesine karşı hayvanlarında hastalık olduğunu bildirenlere karşı da alımın yapılmadığına vurgu yapılıyor.

NE YİYORUM NEDE YEDİRİRİYORUM

Gaziveren’de sakin Aygün Yınal çok sayıda hayvanımda Scrapie hastalığı görüldü. Yıllardır bu hastalığa yakalanan hayvanlarımı alması için veteriner dairesi aracılığı ile hükümete başvuruyorum.  Bu hastalıktan birçok hayvanım öldü. Hastalık olduğu için ben çocuklarıma bu hayvanları kesip yedirmiyorum. Başkaları da yemesin diye kasaba da vermiyorum dedi.

KAN ÖRNEKLERİ ALINDI HAYVANLARDA SCRAPİE ÇIKTI

Aygün Yınal açıklamasına devamla, hayvanlarım durup dururken ölmesi üzerine Güzelyurt Veteriner Dairesine başvurmuştum. Birçok kez şikâyetimi televizyondan durduğum için bu defa gelip hayvanlarımdan kan örneği aldılar. Çıkan raporu Güzelyurt Veteriner Dairesi sorumlusu Ümit Beyden öğrendim. Hayvanlarımın koyun ve keçilerde sinir sisteminde bozukluklar yapan, bulaşıcı bir hastalık olan Scrapie, hastalığına yakalandıklarını öğrendim ifadesinde bulundu.

PARA YOK ALAMAYIZ !…

Hayvanlarımın alınarak Maliye Bakanlığı tarafından ödenmemi istedim. Ümit Bey doğru olanın bu olacağını ve Scrapie hastalığının bulaşıcı ve tehlikeli olduğunu dile getirirken, Veteriner Dairesi Müdürü Ramadan Bey para yok. Hayvanları alıp imha edemeyiz. Bak satın elden çıkartın diyor. Ben bu hayvanları çocuklarıma yedirmem. Şimdi gidip onlara tavuk alıp yedireceğim ifadesinde bulunan Aygün Yınal Ama satıp başkalarını da zehirlemek istemem. Ancak tehlikeli bir hastalık olan Scrapie’li hayvanları devlet almazsa ben de iflas ederim. Hayvancılar Birliği Başkanı Mustafa Naimoğlularına durumu söyledim. Ben bir şey yapamam. Devlette para yoksa ve bu hayvanları almak istemezse ben ne yapabilirim dedi. Söylermisiniz bana ben şimdi ne yapayım dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.