1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ‘’HASTAMA HATA YAPMAYA ZORLAYAN BİR KARAR’’
‘’HASTAMA HATA YAPMAYA ZORLAYAN BİR KARAR’’

‘’HASTAMA HATA YAPMAYA ZORLAYAN BİR KARAR’’

KKTC'de bir doktorun isyanı! Yeri geldi ''4 saat ne yaptın hastahanede'' dendi... ve son damla!

A+A-

 

Ülkemizin tanınmış doktorlarından Doçent Dr. Kudret Çağlar sosyal medyada yaptığı açıklama ile devlet hastanesinden ayrıldığını duyurdu. Çağlar, "sonunda asi olduk, değer bilinmezliğe kanserli çocuklar için göğüs gerdim ama artık noktayı koymak zorunda kaldım" dedi.

Çağların bu açıklamasının ardından sosyal medyadan yorum yağdı...

İşte Doç. Dr. Kudret Çağlar'ın sosyal medyadaki o açıklaması

Sevgili Dostlar uzun ve özverili bir yolun bugün sonuna geldik. Devlet hastahanesinden bu gün itibarı ile izinlerimi kullanarak resmen ayrıldım. Çağdaş anlamlı Kanser mücadelesini ülkemize getirmek kanserli çocuklarımıza bir soluk olmak için başlattığımız mücadele sadece 11 yıl sürebildi. Kanser mücadelesinin nasıl olması gerektiğini anlatık ama başaramadık. Sonunda asi olduk. Bugün Onkoloji Ünitesi olmayan Mağusa hastanesine de sürüldük. Çocuk kanser uzmanı olarak göreve alındığım hastahanede her gün 24 saat kanserli çocukların yanında oldum. Gece gündüz demedim. Yeri geldi 4 saat ne yaptın hastahanede kalp ameliyatımı bu dendi ama yılmadım. Kadrodaki tek doçent olarak tüm değer bilmezliğe kanserli çocuklar için göğüs gerdim. Ama artık hastama hata yapmaya zorlayan bir karar ile karşılaşınca noktayı koymak zorunda kaldım. TÜM KANSERLE MÜCADELE EDEN HASTALARIMDAN VE YÖNETENLERE ÇAĞDAŞ KANSER MÜCADELESİNİ ANLATAMADIĞIM İÇİN DE TÜM YURTTAŞLARIMDAN ÖZÜR DİLERİM.

kudret-caglar-001.jpg

h1-002.jpg

Devlet hastanesinde onkolog krizi

Kanser hastası 100’e yakın çocuğun tedavi gördüğü Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Çocuk Onkolojisi Servisi’nde görev yapan çocuk onkoloğu Kudret Çağlar istifa etti. Servis doktorsuz kaldı

TEPKİSİ İSTİFA OLDU: Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Çocuk Onkolojisi Servisi’nde görev yapan çocuk onkoloğu Dr. Kudret Çağlar, haftada iki gün Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde çalışmak üzere görevlendirildi. Görevlendirmeyi “sürgün” olarak algılayan Çağlar istifa etti

AİLELER ENDİŞELİ: Çocukları Onkoloji Servisi’nde kemoterapi gören aileler ise servisteki diğer doktorun da hastalık izninde olması nedeniyle tedavilerin devamı konusunda endişeli. Çağlar’dan memnuniyetlerini dile getiren aileler istifadan Sağlık Bakanlığı’nı sorumlu tuttu

“GEREKLİ DÜZENLEMELER YAPILACAK”: İstifayı doğrulayan Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Çağlar’ın istifa mektubunda gerekçelerini yeterince yazmadığını belirtti. Gülle, Çağlar’ın görevinden ayrılması durumunda gerekli düzenlemelerin yapılıp serviste boşluk bırakılmayacağını kaydetti

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Çocuk Onkolojisi Servisi’nde bulunan iki doktordan biri hastalık iznine ayrılırken servisteki diğer doktor Kudret Çağlar da istifa etti. 100’e yakın çocuğun kanser tedavisi gördüğü Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Çocuk Onkolojisi Servisi doktorsuz kaldı. Onkoloji Servisi’nde kemoterapi gören çocukların aileleri çocuklarının tedavisinin yarım kalacağından endişeli.

Mağusa Hastanesi’ne gönderilmek istendi…
Çocuk onkoloji uzmanı Doç. Dr. Kudret Çağlar’ın istifa sebebinin, önce çocuk servisinde nöbet tutmasının istenip bunu kabul etmemesi, ardından çocuk onkolojisi bölümü bulunmayan Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne gönderilmek istenmesi olduğu öğrenildi.
Dr. Çağlar, kanserli çocukların mücadelesinin 24 saat süren bir mücadele olduğunu söyleyerek bu mücadelede hata yapmamak için istifa ettiğini açıkladı.

Aileler bakanlığa ateş püskürdü...
Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin onkoloji servisinde çocukları tedavi gören aileler ise Sağlık Bakanlığı’na ateş püskürdü. Dr. Kudret Çağlar’dan memnuniyetlerini dile getiren aileler, Çağlar’ın yeniden görevinin başına çağrılmasını istedi ve bakanlığı Kudret Çağlar gibi alanında uzman bir doktoru onkoloji servisi bulunmayan Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne gönderip gereksiz yere zamanını çalmaya çalışmakla suçladı.

Çağlar: Mağusa’ya sürdüler, bende istifa ettim
Çocuk onkoloji uzmanı Doç. Dr. Kudret Çağlar, kendisini onkoloji ünitesi bulunmayan Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nden Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne sürdükleri gerekçesiyle görevinden istifa etti. Çağlar, önce kendisine çocuk bölümünde çocuk hekimi olarak nöbet tutmasının teklif edildiğini ve ardından da bu teklifi kabul etmeyince onkoloji ünitesi bile bulunmayan Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne gönderilmek istendiğini açıkladı. Çağlar, kanserli çocukların mücadelesinin 24 saat süren bir mücadele olduğunu söyleyerek bu mücadelede hata yapmamak için istifa ettiğini anlattı.

“Benzerleri yaşandı”
Çağlar, gece nöbet tutan bir doktorun ertesi gün izinli olması gerektiğini kaydederek ancak kendisinin izin yapmak ya da hastalara bakmamak gibi bir durumu olamayacağını belirtti. Kanser hastası çocuklarla verilen mücadelenin zor olduğunu kaydeden Çağlar, burada kendisinin değil çocukların ve ailelerinin cezalandırıldığını söyledi. Daha önce gece nöbet tutan bir doktorun ertesi gün göreve gelememesi nedeniyle bir hastanın yaşamını yitirdiğini ve doktorun bu durumdan sorumlu tutulduğunu ifade etti. Çağlar, “Aynı durumu yaşamamak için istifa etmek zorunda kaldım” dedi ve bir doktorun hem oncall hem de nöbetçi olmasının doğru olmadığına vurgu yaptı.

“Lefkoşa’da bile doğru düzgün altyapı yok”
Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ndeki çocuk onkoloji bölümünde doğru düzgün altyapı olmadığını kaydeden Çağlar, Mağusa’daki hastanede ise ne ünite ne de bu bölümde çalışan bir hemşire olmadığına vurgu yaptı. Çağlar, iki gün Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde görev yapmasının Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde kanser tedavisi gören çocukların tedavi göremeyeceği anlamına geldiğini ifade etti.

“Geri dönüşü yok”
Çocuk onkoloji uzmanı Doç. Dr. Kudret Çağlar aldığı karardan geri dönmeyeceğini kaydederek, “Umarım aynı hatalar tekrar yaşanmaz” dedi. Ayrıca Lefkoşa’da Onkoloji Hastanesi yapımının sürdüğüne dikkati çeken Çağlar, böyle bir hastanenin yapımı sürerken alınan bu kararların doğru olmadığını ifade etti.

“73 gün izin var”
İçeride hala 73 gün izni olduğunu belirten Çağlar, bunun işinin ne kadar zor olduğunu ve izin bile almaya fırsatı olmadığının göstergesi olduğunu söyledi. Çağlar, şimdi bu izinleri kullandığını ve kendisini evde gören oğlunun “Baba sen eve geliyor muydun?” dediğini anlattı.

Gülle: Alternatif doktorlarımız var
Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Kudret Çağlar’ın istifasının eline dün itibarıyla ulaştığını açıkladı. İstifa dilekçesinde ayrıntılı bir şekilde gerekçesinin yazılmadığını ifade eden Gülle, Sağlık Bakanlığı olarak hekimleri en verimli şekilde kullanmak istediklerini anlattı. Gülle şu şekilde konuştu:
“Eğer Kudret Çağlar görevinden ayrılırsa pediatrik onkologlarımız var. Servisteki işlerimiz aksamaz. Eğer Dr. Kudret Çağlar Mağusa’da görevlendirildiği için istifa etme kararı almışsa bu üzücüdür. Çünkü Mağusa’da da bir pediatri merkezi var. Biz tüm hekimlerimizden en verimli şekilde yararlanmak istiyoruz. Çeşitli nedenlerle görevinde yeterince etkin olmayan hekimlerimiz var. Bunları etkileştirmek için elimizden geleni yapacağız. Ayrıca çocuk onkoloji servisi için de gerekli düzenlemeler yapılacak ve boşluk bırakılmayacak.”

Havadis

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.