1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. HASTANEDE KİRDEN GEÇİLMİYOR!
HASTANEDE KİRDEN GEÇİLMİYOR!

HASTANEDE KİRDEN GEÇİLMİYOR!

Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi bu görüntüsü mide bulandırdı...

A+A-

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbatoğlu Devlet Hastanesi'nde havalandırma sisteminin içerisinin siyah küf toplaması üstelik bunun vatandaşlar tarafından farkedilecek boyutlara gelmesi vatandaşlar tarafından tepki aldı.

Ahmet Baba isimli vatandaşın durumu farketmesinden sonra olayı sosyal medya sitesi aracığıyla vatandaşlara duyurmasının ardından olaya tepkiler çığ gibi büyüdü. 

Tepkilerin bazıları ise şöyle;

untitled-1-763.jpg

Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi havalandırmlarını kendisine adeta ev edinen siyah küflerin sağlığa zararları şu şekilde;

Siyah Küfler Tehlikeli Midir?

Siyah küflere canlılar üzerinde oluşturdukları negatif etkilerden dolayı toksik küfler de denir. Evler, iş yerleri ve okullar gibi, insanların bulunduğu mekanlarda da yaşayabilen bu asalak madde, insan sağlığı açısından son derece tehlikelidir. Hatta siyah küf ölümlere bile neden olabilir. Siyah küfün çevreye yaydığı zehirli mikotoksinler bütün canlıların sağlığını olumsuz bir şekilde etkiler. Bu küfler ev yüzeylerine de zarar verebilir ve gerekli önlemler alınmazsa evinizi yaşanmaz bir hale getirebilir.

Solunum Riskleri

Toksik maddeler bulunduran siyah küf sporları solunum yoluyla vücudunuza girebilir. Bu sporların vücudunuza girmesi, soğuk algınlığı ve grip benzeri hastalıklar, boğaz ağrısı, hırıltılı solunum, burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve astım belirtileri gibi çeşitli solunum sorunlarına neden olabilir. Siyah küflerin solunum yoluyla vücudunuza girerek neden olabileceği en tehlikeli ve ölümcül hastalık kanserdir. Siyah küfler kansere neden olan kanserojen maddeleri bünyesinde bulundurur.

Sinir Sistemi Riskleri

Siyah küfler depresyon, baş ağrısı, baş dönmesi ve yorgunluk gibi merkezi sinir sistemi ile bağlantılı rahatsızlıklara neden olabilir. Ayrıca siyah küflerin bazı çeşitleri ciddi nörolojik rahatsızlıklara neden olabilir.

Fiziksel Hasarlar

Siyah küfler her türlü yüzey üstünde beslenerek çoğalabilir. Dolaba nemli bir şekilde asılmış deri bir ceket üzerinde oluşarak çoğalabilirler. Ahşap binalarda genellikle binanın kirişlerinin çürümesine neden olabilirler. Siyah küfler bu tür bölgelerde genellikle büyüyüp çoğalırlar ve duvarların arkasındaki döşeme altlarına yayılırlar. Bu tür olayların zamanında tespit edilmemesi durumunda büyük hasarlar ortaya çıkar.

Bina Kirliliği

Bir binada siyah küf bir şekilde oluşmuşsa, küf zamanla büyüyerek daha geniş alanlara yayılacaktır. Siyah küf miktarının bir binada aşırı şekilde artması, o binada yaşayan insanlar için büyük bir tehlike oluşturabilir. Küflü yapı malzemeleri temizlenmeli, hatta gerekirse yenileri ile değiştirilmelidir. Bu tür temizlik ve değişim işlemleri toksik maddelere karşı özel giysiler giyen özel ekipler tarafından yapılır. Binayı temizleme süreci siyah küf mantarlarının yoğunluğuna göre uzar veya kısalır.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.