1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. HİÇ ÇEKİNMEDEN HUKUKSUZLUKLARIN ÜZERİNE GİDECEĞİM
HİÇ ÇEKİNMEDEN HUKUKSUZLUKLARIN ÜZERİNE GİDECEĞİM

HİÇ ÇEKİNMEDEN HUKUKSUZLUKLARIN ÜZERİNE GİDECEĞİM

HİÇ ÇEKİNMEDEN HUKUKSUZLUKLARIN ÜZERİNE GİDECEĞİM

A+A-

ÖZERSAY: “SİYASİ PARTİLERE VEFA BORCUM OLMADIĞI İÇİN HİÇ ÇEKİNMEDEN HUKUKSUZLUKLARIN ÜZERİNE GİDECEĞİM”

“KENDİ SİYASİ PARTİSİ HÜKÜMETTEYKEN BU GÖREVLERDE BULUNAN İSİMLERİN BUGÜNE DEĞİN NE YAPTIKLARI VE ÜLKEMİZİN NE DURUMA GELDİĞİ ORTADA”

Bağımsız Cumhurbaşkanı Adayı Kudret Özersay, “Siyasi partilere vefa borcum olmadığı için hiç çekinmeden hukuksuzlukların üzerine gideceğim. Bunu yapacağımı beni tanıyan herkes çok iyi bilir” dedi.

Özersay, geçmişte Başbakanlık, Başbakan Yardımcılığı, Cumhurbaşkanlığı ve Meclis Başkanlığı yapmış olan, kendi siyasi partisi hükümetteyken bu görevlerde bulunan isimlerin bugüne değin ne yaptıklarının ve ülkenin ne duruma geldiğinin ortada olduğunu belirterek “Cumhurbaşkanı seçildiklerinde yolsuzlukların üzerine gideceklerini söylemeleri vatandaş açısından inandırıcı değildir. Vatandaşlarla konuştuğumda bunu görüyorum” diye konuştu.

Seçim Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre Özersay ve gönüllülerden oluşan ekibi, Tıp Haftası nedeniyle dün Gazimağusa bölgesindeki bazı hastaneleri, liman bölgesinde düzenlenen Deniz Panayırı’nı ve sosyal konutlar bölgesinde yaşayan vatandaşları ziyaret ederek cumhurbaşkanlığı konusundaki projelerinin yer aldığı kitabı dağıttı.

Özersay, halkın artık içi boş vaatlerde bulunan, geçmişte en üst görevlere gelmelerine rağmen gerek yolsuzlukların giderilmesi gerekse hukuksuzlukların son bulması için kararlı adım atmayanlara güven duymadığını açık açık söylediğini savundu.

Kudret Özersay, Cumhurbaşkanı olması durumunda Sayıştay raporlarının gerek Meclis’in gündemine, gerekse mahkemelere taşınması için adım atma kararlılığında olduğunu, ülkedeki kötü yönetimin temelinde hukuka uygun davranılmaması ve bunu teşvik eden partizanlığın ve adam kayırmacılığın olduğunu söyledi.

Özersay şunları kaydetti:

“Ülkede çoğu zaman Sayıştay raporları ya da Ombudsman tarafından yapılan çalışmalarla ortaya çıkan yolsuzlukların savsaklanmadan yargı önüne taşınması için Başsavcı ve Polis Genel Müdürü ile yakın bir çalışma yürüteceğim. Bu iki makamı yolsuzlukların üzerine gitmeleri konusunda sürekli teşvik edeceğim ve gelişmelerden kamuoyunu da haberdar edeceğim.

Bugün on yıl önce yaşanmış ve polis ve Sayıştay tarafından saptanmış yolsuzluklar hâlâ mahkemeye taşınmamıştır. Bu durum halkın devlete güvenini sarsmaktadır. Öte yandan Sayıştay tarafından hazırlanan ve Meclis’in tozlu raflarında kalan raporları Meclis’in gündemine taşıyacağım. Kamuoyuna yansıyan ihale yolsuzluk iddiaları ve batık bankalar konusunda Bakanlar Kurulu’na başkanlık ederek özel bir inceleme ve açıklama talep edeceğim.

Hükümetin samimi bir adım atmadığını veya yolsuzlukların üzerine gitmekte isteksiz davrandığını görmem durumunda bu durumu kamuoyu ile paylaşacağım. Tüm bunların yanında yolsuzluğa karşı mücadelede kamuoyunda bir farkındalık yaratılarak halkın bizzat kendisinin denetleyici olması ve hesap sorması için çaba ortaya koyacağım.”

TAK

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.