1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “İKİ TEKNİK MASA”
“İKİ TEKNİK MASA”

“İKİ TEKNİK MASA”

“İKİ TEKNİK MASA”

A+A-

ÖZYİĞİT: “ÇÖZÜMSÜZ GEÇEN HER GÜN, ÇÖZÜMÜN BULUNMASINI DAHA DA ZORLAŞTIRIYOR”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Kıbrıs’ta çözümsüz geçen her günün, çözümün bulunmasını daha da zorlaştırdığını ve iki toplumu birbirinden uzaklaştırdığını belirtti. Özyiğit, “Çözümsüzlüğün tüm Kıbrıslıların zararına olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle her iki taraftaki çözüm ve barış güçlerinin bir araya gelerek, işbirliği ve güç birliğine odaklanmaları ve çözümü zorlamaları şarttır” ifadesini kullandı.

TDP Basın Bürosu’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Özyiğit, gündemdeki konuları değerlendirdi.

“GÜVENSİZLİĞİ PERÇİNLİYOR”

Yakın zamanda Türk tarafının NAVTEX yayınlayarak bölgeye savaş gemisi göndermesinin, Rum liderliğinin ise çözümün bulunacağı yer olan müzakere masasını terk etmesinin, çözümsüzlüğün pekişmesine hizmet ettiğini savunan Özyiğit, Rum Yönetimi’nin Rusya ile yaptığı son askeri işbirliği anlaşmasının da “iki taraf arasındaki güvensizliği perçinler nitelikte olduğunu” kaydetti.

Özyiğit, “6 Nisan’da bitecek olan NAVTEX’in süresi uzatılmamalı, Rum liderliği de hidrokarbon konusunda ‘Bu benim yetkimdedir” anlayışını terk etmelidir. Bu zenginliklerin her iki toplumun malı olduğu ve bunlardan ancak uzlaşmayla yararlanılabileceği gerçeğinin anlaşılması gerekmektedir” dedi.

‘Toplumsal Yakınlaşma ve Uzlaşma Endeksi’ araştırmasının önceki gün açıklanan sonuçlarının iki toplumun birbirinden uzaklaştığını ve etkileşim kalitesinde önemli bir düşüş yaşandığını ortaya çıkardığını kaydeden Özyiğit, bunun düzeltilmesi için, bu çalışmayı yapanların da vurguladığı gibi, yeni ve etkili adımlar atılmasının gerekli olduğunu belirtti. 

“İKİ TEKNİK MASA”

Müzakere masasının kurulması kadar güven yaratıcı önlemlerin de bu süreçte önemli olduğunu belirten Özyiğit, Maraş ve hidrokarbonlar konusunun, müzakere masasına paralel olarak iki teknik masada görüşülebileceğini, bunun yapılmasının da bütünlüklü çözüme katkı sağlayacağına inandıklarını kaydetti.

TDP olarak Maraş’ın yasal sahiplerine devrini, buna karşılık olarak da Gazimağusa Limanı’nın serbest ticarete, Ercan’ın da direkt uçuşlara açılmasını savunduklarını anımsatan Özyiğit, 'Youthopia' isimli İnsan Hakları ve Sosyal Girişimcilik Projesi kapsamında Gazimağusa özelinde gerçekleştirilen anket sonuçlarının da gençlerin  yüzde 64’ünün kapalı Maraş’ın yasal sahiplerine iade edilmesi ve KKTC’deki limanların uluslararası trafiğe açılmasını desteklediğini ortaya koyduğunu kaydetti.

Maraş ve hidrokarbon konusunun masaya yatırılarak çözüme ulaştırılmasının hem bütünlüklü çözüme katkı sağlayacağını, hem de iki toplumu birbirine yaklaştıracağını belirten Özyiğit, karşılıklı fayda, ortak çıkar ve ortak akıl noktasından hareketle birlikte tüm Kıbrıslıların kazanç elde edeceğini ifade etti.  

“ÇÖZÜMDE EĞİTİMİN ROLÜ ÖNEMLİ”

İki toplumun birbirini daha iyi anlaması, karşılıklı algı ve anlayışın gelişmesi için eğitimin de önemli bir rolü olduğunu belirten Özyiğit, bu çerçevede geçtiğimiz hafta Ledra Palace’te TDP’nin ev sahipliğinde, kuzey ve güneyden siyasi partilerin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda, TDP’nin istemi üzerine ‘Çözümde Eğitimin Rolü’nün tartışıldığını anımsattı.

Özyiğit, toplantı sonunda tüm partilerin öğrencilerin kişiliklerine, kültürler arası eğitime, barış içinde birlikte yaşamaya, şovenizmle ada genelinde mücadeleye yardımcı olacak bir eğitim sistemine ihtiyaç duyulduğu noktasında mutabık kaldıklarını kaydetti.

Ayrıca eğitimin barış kültürünün geliştirilmesi ve tüm kesimleri kucaklayıcı bir iklim yaratılması için araç olarak kullanılması görüşünde birleştiklerini belirten Özyiğit, bu tür unsurların artırılmasının önemine dikkat çekti.

TAK

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.