1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. İNSAN ODAKLI ÇALIŞACAĞIZ
İNSAN ODAKLI ÇALIŞACAĞIZ

İNSAN ODAKLI ÇALIŞACAĞIZ

Meclis Başkanı Siber değerlendirmelerde bulundu

A+A-

Meclis Başkanı Siber değerlendirmelerde bulundu

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, daha mutlu bir toplum ve daha güzel bir ülke yaratmanın herkesin görevi olduğunu ve bu görevi en iyi şekilde yerine getirmek için çalışacaklarını vurguladı.
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun bu dönem daha verimli çalışmalar yapacağına inanç belirten Meclis Başkanı Siber, “Milletvekilleri komite çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor ve bu da bize verimli bir dönem geçireceğimizi gösteriyor” dedi.
Hedeflerinin insan odaklı çalışmalar yapmak olduğunu dile getiren Meclis Başkanı Siber, “Halka en iyi hizmeti vermek ve halkın görüşlerini almak için meclis web sayfasında düzenlemeler yapıyoruz, bu şekilde halkımız tüm görüş ve önerilerini bu meclise aktarma şansı yakalayacak” şeklinde konuştu.
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber dün Genç TV’de bir programa katılarak soruları yanıtladı.
Konuşmasında Genel Kurul toplantılarının zamanında başlaması konusuna değinen Siber, daha önce milletvekillerinin Pazartesi ve Perşembe günleri halkla görüşme yaptığını bu yüzden Genel Kurul toplantısının geç başladığını ancak şimdi görüş günlerinin değiştirildiğini ve Genel Kurul çalışmalarına zamanında başlandığını söyledi.
Halkın milletvekillerine ulaşması ve daha sağlıklı bir görüşme yapması için Alo 120 Hattı’nın devreye konulduğunu anımsatan Siber, bu sistemle vatandaşlara, randevu alarak milletvekilleri ile daha sağlıklı görüşme imkanı yaratıldığını vurguladı.

HER GÜN KOMİTE ÇALIŞMASI
Milletvekillerinin sadece Pazartesi ve Perşembe günleri çalıştığı yönünde bir izlenim olduğunu ancak hemen hemen her gün komite çalışmalarının yapıldığını ve birçok milletvekilinin de her gün Cumhuriyet Meclisi’ne geldiğini belirten Siber, “Milletvekilleri sadece meclise pazartesi ve perşembe günleri gelir’ izlemini yıkmak isteriz. Çünkü milletvekilleri görevi olduğu süre içinde Meclise gelmektedir ” dedi.

HAK VE ADALET İLKESİ
Siber şöyle konuştu:
“Eğer dört dörlük bir yasa yoksa, yasaların uygulanırlılığı yoksa ve hakkınızın yenildiğini düşünüyorsanız, o zaman derdinizi milletvekillerine aktarmak gereği duyarsınız. Bu yüzden halk kişisel kaygılardan dolayı milletvekilleri ile görüşmek ister ama biz bu soruna kökten çözüm bulmak için uğraşıyoruz. Yani biz halkın devletine güvenmesini sağlamak için çalışmalar yapıyoruz. Hak ve adalet ilkesinin korunduğu bir devlet yapısını gerçekleştirmek, mevcut yasaların uygulanması ve yasaların güncellenmesi için çalışmalar yapıyoruz. Halkın devletine olan güvenini yeniden kazanmasını sağlamak için bunlar gerekli” dedi.
Halkın siyasete ve siyasetçiye olan güvenini zaman içinde yitirdiğini ifade eden Siber, bu konuda hükümete ve siyasilere ciddi görevler düştüğünü belirterek “Güvenmek bir ihtiyaçtır ve bunu devletteki üst kademe yöneticileri ve siyasi kadro bunu sağlamalı” dedi.
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Siber, halkla yeterli iletişim sağlanmasının çok önemli olduğunu ifade ederek, halkın tatmin olacağı şeffaf açıklamalar yapılması gerektiğini söyledi ve “halka açıklama yapmaktan korkmamalı” şeklinde konuştu.
Meclis çalışmaları konusuna da değinen Siber, bu dönem verimli bir çalışma yapacaklarına inanç belirtti.

HALK ODAKLI ÇALIŞMALAR İÇİN WEB SAYFASINI GÜNCELLİYORUZ
Halk odaklı çalışmalar yaptıklarını ve bunun için Meclisin web sayfasında güncellemeler yapılmakta olduğunu ifade eden Siber, vatandaşın bundan sonra web sayfasından gerekli bilgileri alma imkanı yakalayacağını, milletvekillerinden randevu alabileceğini ve kendi görüş ve önerilerini aktarabileceğini vurguladı.
Amaçlarının halkın denetimini sağlamak olduğunu kaydeden Siber, kişilerin herhangi bir haksızlığa uğrama durumunu veya bir kurum ile ilgili şikayetlerin Dilekçe Komitesi’ne yapabileceğini yakında bu komiteye dilekçelerin de web sayfası aracılığıyla yapılabileceğini açıkladı.
Tüm yasaların da web sayfasında görülebileceğini söyleyen Siber, “Biz halkımızın görüşlerine önem veriyoruz. Bu yüzden bu çalışmaları yapıyoruz. Halkımız, Meclis’in kendisinin olduğunu ve denetim hakkına sahip olduğunu hissetmeli ” dedi.

MECLİSİN SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ
Cumhuriyet Meclisi’nin sosyal sorumluluk projeleri olduğunu da açıklayan Siber, bu yönde birçok çalışma yaptıklarını bunlardan bir tanesinin de “Meclis Engel Değildir” çalışması olduğunu ifade ederek, bu çalışma ile engellilerin meclisin her noktasına ulaşmasını sağlayacaklarını vurguladı.
Çevre ile ilgili de çalışmalar yaptıklarını ve bu konuda Çevre Durum Raporu hazırlanması için girişim başlattıklarını anlatan Siber, üniversitelerle görüşmeler yapıldığını söyledi.
Güzel bir ülkede yaşandığını ve bu güzel ülkede halkın daha iyi yaşaması ve mutluluğunun artırılması için herkese ama özellikle üst kademeye ciddi görevler düştüğünü dile getiren Siber, “İnsan odaklı çalışmalar yapılırsa mutlu bir toplum yaratılır. ‘Böyle gelmiş böyle gider’ imajını halktan uzaklaştırmak ve insanlarımızın geleceğe umutla bakmasını sağlamak zorundayız; kendimize olan güveni ülkemizle ilgili bağlarımızı güçlü tutmak zorundayız. Bu konuda hepimize ciddi görevler düşmektedir” dedi.

starkıbrıs

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.