1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. İNTERNET İNDİRİMİ HALKA YANSIMALI
İNTERNET İNDİRİMİ HALKA YANSIMALI

İNTERNET İNDİRİMİ HALKA YANSIMALI

"“İnternet indirimin vatandaşa yansımamasına seyirci kalmayacağız. "

A+A-

Star Kıbrıs’ta yer alan habere göre;  Atakan, “İnternet indirimin vatandaşa yansımamasına seyirci kalmayacağız. Gerekirse gayri resmi regülatör olacağız, bu indirimin 3-5 kişinin uhdesinde olmasına seyirci kalmayacağız” dedi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan kısa bir süre önce Türk Telekom ile Telekomünikasyon Dairesi arasında imzalanan işbirliği protokolünün kapsamıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Atakan, geçen hafta itibariyle Türk Telekom ile Telekomünikasyona Dairesi arasında var olan hizmet sözleşmesini yenilediklerini belirterek, hizmet sözleşmesinin en son 2009 yılında yenilendiğine işaret etti.

“Türk Telekom bizim şu anda 2 fiber optik ağla bağlanarak internet hizmetini ve buna bağlı data hizmetlerini aldığımız kuruluştur” diyen Atakan, son yıllarda özellikle internette ciddi teknolojik gelişmeler yaşandığını ve bu gelişmelerin hizmetlerde ucuzlamaya da yol açtığını ancak KKTC’de bu konuda herhangi bir girişim yapılmadığını belirtti.

Türk Telekom’la 1.5 aylık bir çalışmanın ardından internet konusunda hem hızı arttıracak hem de fiyatı düşürecek, ülke lehine ciddi sonuçlar doğuracak bir anlaşma revizesi yaptıklarını ifade eden Atakan, şu an KKTC’de saniyede 75 gigabitlik bir bant kapasitesinin yıl sonuna kadar hayata geçirilecek yatırımlarla önümüzdeki 3 yıllık sürede saniyede 150 gigabite çıkarma hedefinde olduklarını vurguladı.

Internet servis sağlayıcılarının bu hızı ve uygun fiyatı vatandaşa yansıtmasının da takipçisi olacaklarını ifade eden Atakan, buna ek olarak verilen ADSL hizmetine, ağustos ayında yapılacak ücretler tüzüğünün ardından VDSL internet hizmetini de vermeye başlayacaklarını duyurdu.

“REGÜLATÖR OLACAĞIZ”

Atakan, kendilerinin internet servis sağlayıcılarına hizmet satan toptancı konumunda olduklarını belirterek, “Bu serbest piyasa ekonomisiyle bağlantılı ama biz serbesttir deyip bırakmayacağız. Yaptığımız yüzde 50 indirim yaptım vatandaşa yansıtma at cebine yaklaşımına izin vermeyeceğiz. Gerekirse gayri resmi regülatör olacağız, bu indirimin 3-5 kişinin uhdesinde kalıp vatandaşa yansımamasına seyirci kalmayacağız” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.