1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. İZCAN: "OLAYLARI, SANDALLAR MUHTARI ORGANİZE ETMİŞ"
İZCAN: "OLAYLARI, SANDALLAR MUHTARI ORGANİZE ETMİŞ"

İZCAN: "OLAYLARI, SANDALLAR MUHTARI ORGANİZE ETMİŞ"

İzcan: "Olayları, Sandallar Muhtarı organize etmiş"

A+A-

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) ve Güney Kıbrıs’tan Emekçi Halkın İlerici Partisi (AKEL) 14 Ağustos 1974’te EOKA-B tarafından Muratağa, Sandallar ve Atlılar’da katledilen Kıbrıslı Türkler ve 20 Temmuz 1974’te hayatlarını kaybeden Kıbrıslı Rumlar'ın mezarlarını ziyaret etme amaçlı bu sabah düzenlenen etkinlikte gerginlik çıktı.

 

 

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) ve Güney Kıbrıs’tan Emekçi Halkın İlerici Partisi (AKEL) 14 Ağustos 1974’te EOKA-B tarafından Muratağa, Sandallar ve Atlılar’da katledilen Kıbrıslı Türkler ve 20 Temmuz 1974’te hayatlarını kaybeden Kıbrıslı Rumlar'ın mezarlarını ziyaret etme amaçlı bu sabah düzenlenen etkinlikte gerginlik çıktı.

Yenidüzen Gazetesi’nin haberine göre saat 11.00 sıralarında Atlılar Köyü'ndeki Şehitler Anıtı'nı ziyaret eden ortak heyete, bölgeli olduğu iddia edilen bir grubun engel olmaya çalıştı... Şehit Aileleri olduğu öğrenilen grup, olaya tepki göstererek, yaşananları şiddetle kınadı... Müdahale sonrası iki grup arasında tartışma çıktı...

İzcan: “Şöven bir saldırı”

Kıbrıs Postası’na konuşan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan olayı bir grup istismar edilen grubun ‘şöven’ saldırısı diye niteleyerek yaşananları talihsizlik olarak niteledi. İzcan “etkinlik daha önceden planlandığı üzere önce Güney Lefkoşa’da yapıldı.

Sabah saat 9’da, 20 Temmuz 1974’te ölen sivillerin mezarlarına gidip çiçeklerimizi koyduk ve ortak basın açıklamasını yaptık. Hiçbir olay yaşanmadı. Ardından saat 11’de planlandığı üzere 14 Ağustos 1974’te katledilen Türklerin Muratağa, Sandallar ve Atlılar’daki mezarlarına gitmek için yola çıktık. Yolda bilgi geldi, ‘Sandallar Mezarlığında yaklaşık 20-25 kişilik bir grubun etkinliği protesto etmek için bekliyor’ diye, ama biz etkinliği iptal etmedik” dedi.

Olayları Sandallar Muhtarı organize etmiş”

“Bizi protesto eden grup Sandallar Muhtarı tarafından organize edilmiş, akşamdan planlanmış organize bir olaydı. Biz önce Atlılar Mezarlığına gittik. Orada mezarlara çiçek koyduk ve basın açıklaması yaptık. Ancak bizim orada olduğumuzu öğrenen Sandallar’daki gruptan yaklaşık 7-8 kişi, o sırada gelerek küfürler yağdırmaya başladılar” diye konuşan İzcan “bu olayda orada yakınlarını kaybedenler istismar edilmiştir. Planlı bir şöven saldırı yaşanmıştır” dedi. “Şahsıma ve AKEL Heyetine ağır küfürler ettiler, üzerimize yürüdüler”

İzcan “grup ‘Kıbrıs’ta barış istemiyoruz’ diye sloganlar atarak şahsıma çok ağır küfürler ettiler. Bizimle beraber bulunan AKEL heyetine de ‘gavurlar’ diye hakaret ettiler, basın açıklamamızı engellemeye çalıştılar. Üzerimize yürümeye kalkan grubu polis yerinde müdahale ile engelledi” dedi. BKP Genel Başkanı “Polis ile eylemci grup arasında arbede de yaşandı. İtişmeler oldu. Basın da oradaydı, görüntüler kameralara kaydedildi. Bunlar talihsiz olaylardır. Ardından Sandallar ve Muratağa’ya yapacağımız ziyaretleri daha çok gerginlik yaşanmasın diye iptal ettik” dedi.

Dernekten kınama

Bu arada Muratağa Sandallar ve Atlılar Şehitlerini Yaşatma Derneği Asbaşkanı Hüseyin Güler, TAK’a yaptığı açıklamada, ziyareti şiddetle kınadıklarını bildirdi.

Güler, sözkonusu ziyaretin bilgileri dışında gerçekleştirildiğini, köylünün polisle karşı karşıya getirildiğini belirtti.

Şehitlikte yatanların Rumlar tarafından katledildiğini hatırlatarak, köylülerin hassasiyetini dile getiren Güler, BKP’nin Rum tarafından bir heyetle gelip şehitliğe çiçek koymasının kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.