1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “KARA ÇARŞAF EYLEMİ” DAVASI
“KARA ÇARŞAF EYLEMİ” DAVASI

“KARA ÇARŞAF EYLEMİ” DAVASI

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), geçen yıl Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği önünde eylem yaparken polis tarafından gözaltına alınıp aleyhlerinde dava açılan 8 öğretmen için mahkeme önünde basın açıklaması yaptı.

A+A-

ELCİL:“BİZLERE BİÇİLEN BU KEFENİ GİYMEYECEĞİZ VE KENDİLERİNE O ÇARŞAFI İADE ETTİK VE ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), geçen yıl Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği önünde eylem yaparken polis tarafından gözaltına alınıp aleyhlerinde dava açılan 8 öğretmen için mahkeme önünde basın açıklaması yaptı.

28 Ağustos 2012’de “Sulh ve sükuneti bozma” suçlamasıyla haklarında dava açılan 8 öğretmenin Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ndeki davasına bugün devam edildi. Davanın duruşması 30 Ekim’e ertelendi.

mhkl.jpg

ELCİL

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil mahkeme öncesi basına yaptığı açıklamada, “Öğretmen Kıyafet Tüzüğü” adı altında okullara türbanı getirme amacı taşıdığını ileri sürdüğü tüzüğün TC Lefkoşa Büyükelçiliği önünde protesto edildiğini hatırlattı.

“Uygunsuz davranış” adı altında 8 öğretmene getirilen ithamların, dilencilik, fahişelik ve ahlâksızlıkla aynı tutulduğunu savunan Elcil, bu davaların aslında tüm öğretmenlere açıldığını ve AKP’ni yarattığı ‘Sünni İslam’ baskısını kabul etmeyeceklerini söyledi.

Polisin istediği zaman istediği kişiye dava okuyabildiği faşizan bir anlayışın hakim olduğunu lddia eden Elcil, gelecek defa Mahkeme önüne bugünkü gibi 8-10 kişilik grupla gelmeyeceklerini, haklarını uluslararası alanda aramaya da devam edeceklerini bildirdi.

Elcil, 63 okulun tamirat ve bakımı için 11 Milyon TL bütçe ayırırken, Haspolat’ta Külliye yapımı için 22 Milyon TL ayırdığını ileri sürdüğü Eğitim Bakanlığını da eleştirdi.

Elcil “Bizlere biçilen bu kefeni giymeyeceğiz ve kendilerine o çarşafı iade ettik ve etmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

GÜRÇAĞ

Öğretmenlerden Cenk Gürçağ da “Göç Yayası” diye adlandırılan yasayla ilgili daha önce 2 yıl boyunca yargılandıklarını kaydederek, o gün muhalefette olan ve bugün iktidara gelen bazı yöneticilerin de kendilerine destek verdiğini ifade etti.

Gürçağ, kendilerini siyasi rant olarak görüp, muhalefetteyken destek olup bugün koltuklarında oturanların anlayışına da karşı olduklarını bildirdi.

Mahkeme sonucu davası 30 Ekim öğleden sonraya ertelenen 8 öğretmenin isimleri şöyle:

“Burak Maviş, Çığır Erilen, Besim Baysal, Uğur Erilen, Semen Saygun, Hare Yakula, Öjen Topçu, Canan Sümer, Cenk Gürçağ.”

Tak

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.