1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KAŞİF: ‘‘...SAĞLADIKLARI KATMA DEĞER TARTIŞILMAZ’’
KAŞİF: ‘‘...SAĞLADIKLARI KATMA DEĞER TARTIŞILMAZ’’

KAŞİF: ‘‘...SAĞLADIKLARI KATMA DEĞER TARTIŞILMAZ’’

Ahmet Kaşif, yakın zamanda kurulan, geçmişi en az 7 yıllık olan bilişim firmaları asırlık dev sanayi firmaları ile değerlendirildiğinde bu firmaların bir kaç kat üstüne çıktığı ve sağladıkları katma değerin tartışılmaz olduğunu söyledi.

A+A-

BAYINDIRLIK VE ULAŞTIRMA BAKANI KAŞİF CEBİT ZİRVESİ’NİN AÇILIŞINDA KATILDI

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif, yakın zamanda kurulan, geçmişi en az 7 yıllık olan bilişim firmaları asırlık dev sanayi firmaları ile değerlendirildiğinde bu firmaların bir kaç kat üstüne çıktığı ve sağladıkları katma değerin tartışılmaz olduğunu söyledi.

Kaşif, CeBIT Bilişim Eurasia ve BIT Sinerji Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, hizmet sektörünün ekonomik gelişmenin itici gücü haline geldiğini anlattı.

Bilişim sektörüne yapılan yatırımların ulusal ekonomilerin gelişme boyutunu ve ekonomideki tüm sektörleri etkileyecek nitelikte olduğunu aktaran Kaşif, bilgi teknolojilerine yatırım yapmanın getirisinin yüksek olduğunu fark eden ülkelerin ekonomi ve kalkınma politikalarında öncelikli sırayı bilişim sektörüne verdiğini kaydetti.

Dünyada son 20 yılda bilişim sektöründe yer alan firmaların hızla yükseldiği ve ülke ekonomilerinden aldığı payın arttığının görülebileceğini aktaran Kaşif, bilişim sektörünün önemini ve sektördeki boşluğu daha önce fark eden ülkelerin devlet desteği ile gerekli yatırımları yaparak yazılım ve hizmet ürünleri pazarında büyük paya sahip olduğunu dile getirdi.

Gelişmekte olan ülkelerdeki bilişimin bu ülkelere sağladığı katma değerin açıkça görülebildiğini vurgulayan Kaşif, yakın zamanda kurulan geçmişi en az 7 yıllık olan bilişim firmalarının asırlık dev sanayi firmaları ile değerlendirildiğinde bir kaç kat üstüne çıktığını ve sağladıkları katma değerin tartışılmaz olduğunu ifade etti.

Bunların artık sanayi toplumundan bilgi topluma geçiş arifesinde olunduğunun göstergesi sayıldığına işaret eden Kaşif, artık fabrikaların ülke ekonomilerinin temel faktörü olmaktan çıktığının altını çizdi.

Bilişimin diğer teknolojilerde yaşanan gelişmelerin hızlanmasına katkı sağlayan yönünün de bulunduğuna dikkati çeken Kaşif, sözlerine şöyle devam etti:

"Bir anlamda da bu teknolojilerin evrim sürecini doğrudan etkileyen gelişmelerde bilişim teknolojilerinin çok büyük payı söz konusudur. Kişisel bilgisayarların iş dünyasından başlayarak, evlere, bankalara hatta avuç içine girmesine uzanan dönemde kurumların ve kişilerin çalışma yöntemlerinde, alışkanlıklarında, beklentilerinde ciddi değişiklikler yaşanmıştır.

1980'lerde Microsoft'un vizyonu her eve bilgisayar olarak söylenirken, çoğu kişi bunun ulaşılması mümkün olmadığı bir hedef görüşünde birleşiyordu. Oysa dünyayı kısa sürede kuşatan bilgisayarlaşma, önce iş yerlere ve okullara, sonrasında evlere girmeyi başarmıştır. Teknolojinin aldığı yol ve bilişimin hayatımızdaki yeri kısa sayılabilecek bir süre içerisinde önemli bir noktaya ulaşmıştır. Böylece ekonomik kalkınmadaki rolü de değişmiştir."

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.