1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KAYIPLAR UNFICYP RAPORUNDA TARTIŞMA KONUSU
KAYIPLAR UNFICYP RAPORUNDA TARTIŞMA KONUSU

KAYIPLAR UNFICYP RAPORUNDA TARTIŞMA KONUSU

KAYIPLAR UNFICYP RAPORUNDA TARTIŞMA KONUSU

A+A-

Kıbrıs’ta görev yapan UNFICYP’in görev süresinin altı ay daha uzatılmasını öngören ve İngiltere tarafından hazırlanan raporun Güvenlik Konseyi’nde görüşülmesinin sürdüğü, raporda, KKTC’deki askeri bölgelerde kayıpların aranmasına izin verildiği şeklindeki ifadenin Kıbrıs Rum tarafının tepkisini çektiği bildirildi.

Fileleftheros gazetesi, her zamanki gibi İngiltere tarafından hazırlanan ve 30 Temmuz’da BM Güvenlik Konseyi tarafından oylanması beklenen UNFICYP raporunda, KKTC’deki askeri bölgelerde kayıp kazılarına izin verildiğine değinildiğini ancak bu olayın bir kez gerçekleşmiş olması sebebiyle Kıbrıs Rum tarafının bunun doğruluğuna itirazda bulunduğunu yazdı.

Habere göre raporda, “Güvenlik Konseyi, Kuzey’deki askeri bölgeler de dahil, tüm adaya erişim imkanı sağlayarak Kayıplar Komitesi’nin kazı koşullarını kolaylaştırdıkları için tüm tarafların çabalarını selamlar” ifadesinin yer almasına Kıbrıs Rum tarafı tepki gösteriyor.

Kıbrıs Rum tarafı, bu ifadenin gerçekleri yansıtmadığını ve KKTC’deki askeri bölgelerde kazı (şu anda) gerçekleştirilmediğini iddia ederek, İngiltere’den söz konusu paragrafın değiştirilmesini talep ediyor.

Gazete, KKTC’deki askeri bölgelerde sadece bir kez kazı yapılmasına izin verildiğini iddia ederek, İngiltere’nin tek seferlik bu duruma süreklilik kazandırmaya çalıştığını öne sürdü.

Haberde, raporun diğer unsurlarının, iki durum hariç, bir önceki raporla aynı olduğu, söz konusu iki durumda yapılan değişikliklerin ise, eski Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ile 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın ortak açıklamalarına yapılan değinmenin çıkarılması ve Ekim ayında müzakerelerin başlayacağına değinilmesi olduğu ifade edildi.

Alithia gazetesi ise, UNFICYP raporunun BM Güvenlik Konseyi üyeleri tarafından görüşülmesinin olağan şekilde devam ettiğini, Kıbrıs Rum tarafının kayıplara ilişkin paragrafın değiştirilmesini istediğini yazdı.

Haberde, Kıbrıs Rum tarafının söz konusu paragraf dışında raporu olumlu bulduğu da ifade edildi.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.