1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KIB-TEK’TE FATURA KEŞMEKEŞİ
KIB-TEK’TE FATURA KEŞMEKEŞİ

KIB-TEK’TE FATURA KEŞMEKEŞİ

Kıb-Tek’te fatura keşmekeşi

A+A-

SMS yoluyla fatura gönderilmesi için başvuranlar tüketim miktarını göremediği için, başvurmayanlar ise ödeyeceği rakamı nereden öğreneceğini bilmediği için huzursuz.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu faturalarla ilgili yeni bir uygulamaya gitti ve bu uygulama doğrultusunda artık fatura bilgileri GSM hatlarından kısa mesaj olarak gönderilmeye başlandı. Elektrik faturalarının artık ev adreslerine gönderilmeyecek olması birçok abonede büyük endişe yarattı. Özellikle fatura bilgilerinin kendisine SMS yoluyla gönderilmesi için başvuru yapmayan aboneler bu ay faturalarını nasıl öğrenebileceklerinden endişeli.

Veznelerden öğrenilebilir

Kıb-Tek Genel Müdürü Mehmet Gürkan, SMS yoluyla fatura uygulaması için başvuruların yoğun olduğunu ve bu yoğunluk nedeniyle bazı aksamalar olup bunların bilgisayar sistemine işlenmeye devam ettiğini açıkladı. Gürkan, fatura tutarları ile ilgili endişesi olan vatandaşların fatura tutarlarını Kıb-Tek veznelerinden öğrenebileceğini anlattı.

Mail yoluyla da faturalar gönderilecek

Gürkan, SMS uygulamasının yanı sıra elektronik posta uygulamasına da geçilmesi için çalışmaların devam ettiğini açıkladı. Kıb-Tek Genel Müdürü Gürkan abonelerin SMS yoluyla sadece bir döneme ait borç miktarlarını öğrenirken daha detaylı bilgiyi elektronik posta adresinden öğrenebileceğini belirtti.

Çağrı merkezi hizmeti devreye girecek

Tüm bu uygulamaların yanı sıra kurumun hedefleri arasında çağrı merkezi uygulamasına geçilmesi ve kurumun web adresinden kullanıcı bilgilerinin girilecek anlık bakiyelerin dahi öğrenilebileceği olduğunu anlatan Gürkan, özellikle bu uygulamanın firmalar için çok yararlı olacağını anlattı. Gürkan, firma yetkililerin Kıb-Tek’in web adresinden haftalık günlük bakiye miktarlarını öğrenip tüketimlerini ona göre yönlendirebileceğini söyledi.

“Elektronik sayaçlar da bu projenin parçası”

Ayrıca elektronik sayaç uygulamasının da bu projenin bir parçası olduğuna işaret eden Kıb-Tek Genel Müdürü Gürkan bu sistemi ise şöyle anlattı:

“Bu sayaçların içerisinde cep telefonlarında olduğu gibi GSM kartları var ve merkezi bilgisayar sistemi ile bu şekilde haberleşiyor. Bu sayaç takılan aboneler bilgisayar sistemi tarafından kontrol ediliyor. Borç ödemelerinde ise 30 gün süre tanıdık. Eğer 30 gün içerisinde borcunu ödemezse ve ödediği bakiye depozit olan 469 TL’nin üzerindeyse otomatik olarak elektriği kesilecektir. Kamu kurumları için ise bu süre 90 gündür.”

“Taksitlendirilmiş borcunu da ödemeli”

Elektronik fatura sisteminde bir yandan aylık borç miktarı ödenirken diğer yandan önceden kalan ve taksitlendirilmiş borcu olan abonelerin o taksit miktarını da yatırması gerektiğini hatırlatan Gürkan, aksi halde elektriğinin kesileceğini anlattı. Gürkan tüm bu uygulamalar ile kurumun tahsilat oranının artırılacağını ve kaçak elektrik kullanılmasının önüne geçileceğini belirtti ve zaten şu an bile kurumun tahsilat oranının artıp kaçak elektrik kullanımının önüne geçilmeye başlandığını söyledi.

“80 bin hane”

Şu an için 80 bin haneye akıllı sayaç takıldığını ifade eden Gürkan, hedefin bu yıl sonuna kadar tüm abonelerin sayaçlarını elektronik sayaca çevirmek olduğunu belirtti. Gürkan, bu konudaki çalışmaların devam ettiğini belirterek kurum çalışanlarının hafta sonu ek mesai bile talep etmeden çalışmaya devam ettiğini söyledi. Her ay 20 bin elektronik sayaç takılması için çalıştıklarını ifade eden Gürkan, “Bazı ay daha çok bazı ay daha az takılıyor. Ancak bu da birbirini dengeliyor. Hedef 2016’da kurumu çok daha iyi bir yere getirmek” dedi.

Havadis

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.