1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. "KIBRIS CUMHURİYETİ'Nİ İŞGAL EDEN KIBRIS RUMLARIDIR"
"KIBRIS CUMHURİYETİ'Nİ İŞGAL EDEN KIBRIS RUMLARIDIR"

"KIBRIS CUMHURİYETİ'Nİ İŞGAL EDEN KIBRIS RUMLARIDIR"

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, "Bizi kimse Rumlar tarafından işgal edilen Kıbrıs Cumhuriyeti çatısı altında tutma hakkına sahip değildir. Kıbrıs'ta iki kurucu devletin çatısı altında oluşturulacak, vatandaşlarının eşit haklara sahip olduğu bir devletin uğra

A+A-

EROĞLU: “BİZİ KİMSE RUMLAR TARAFINDAN İŞGAL EDİLEN KIBRIS CUMHURİYETİ ÇATISI ALTINDA TUTMA HAKKINA SAHİP DEĞİLDİR”

“KIBRIS'TA İKİ KURUCU DEVLETİN ÇATISI ALTINDA OLUŞTURULACAK, VATANDAŞLARININ EŞİT HAKLARA SAHİP OLDUĞU BİR DEVLETİN UĞRAŞI İÇERİSİNDEYİZ”

Antalya, 13 Eylül 14 (T.A.K): Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, "Bizi kimse Rumlar tarafından işgal edilen Kıbrıs Cumhuriyeti çatısı altında tutma hakkına sahip değildir. Kıbrıs'ta iki kurucu devletin çatısı altında oluşturulacak, vatandaşlarının eşit haklara sahip olduğu bir devletin uğraşı içerisindeyiz" dedi.

Eroğlu, Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül'ü ziyaret etti. MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın'ın da yer aldığı basına kapalı gerçekleşen ziyaretin ardından Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kemer Belediyesince yaptırılan "Derviş Eroğlu Caddesi"nin açılış törenine katıldı.

Eroğlu, tören alanında Türkiye ve KKTC bayraklarıyla bekleyen vatandaşların yanına giderek selamlaştı.

Antalya Vali Yardımcısı Turan Eren ile Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in de katıldığı törende konuşan Eroğlu, bulvara isminin verilmesinden dolayı Kemer Belediye Başkanı Gül'e teşekkür etti.

"KIBRIS CUMHURİYETİ'Nİ İŞGAL EDEN KIBRIS RUMLARIDIR"

Kıbrıs'ı Türk toprağı yapmak için mücadele ettiklerini ifade eden Eroğlu, amaçlarının; Kıbrıs'ta kurulan Türk devletini devam ettirmek, Kıbrıslıların huzur ve güven içinde yaşamalarını sağlamak ve Türkiye ile işbirliklerini en sıcak noktalara taşımak olduğunu söyledi.

Kıbrıs olayları öncesinde Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Türk ve Rum ortaklığına dayalı bir devlet olduğunu hatırlatan Eroğlu, "Biz silah zoruyla o devletten dışlandık. Rumların işgali altına girmiş Kıbrıs Devleti şu an Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği üyesi, dünya tarafından tanınan bir devlettir. Türk ordusuna 'işgalci' derler ya aslında Kıbrıs Cumhuriyeti'ni işgal eden Kıbrıs Rumlarıdır" dedi.

Kıbrıs'ta iki ayrı devlet bulunduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Eroğlu, şöyle konuştu:

"Müzakere masasında bu gerçekleri dikkate alarak bir anlaşma arayışı içerisindeyiz. Bizi kimse Rumlar tarafından işgal edilen Kıbrıs Cumhuriyeti çatısı altında tutma hakkına sahip değildir. Kıbrıs'ta iki kurucu devletin çatısı altında oluşturulacak, vatandaşlarının eşit haklara sahip olduğu bir devletin uğraşı içerisindeyiz. Maalesef komşularımız 'Önceki hale dönecek' diye 40 yıldır yalan söylüyor. 40 yıl içinde çok şeyler değişti.

'Biz Türkiye askerini istemeyiz. Türkiye'den Kıbrıs'a gelen vatandaş yaptıklarınızı da istemeyiz' diyorlar. Hiçbir şey olmamış gibi Kıbrıs Cumhuriyeti'nin altına gireceğimiz söyleniyor."

"KIRMIZI ÇİZGİLERİMİZ"

Anlaşmak için müzakereye her zaman hazır olduklarını belirten Cumhurbaşkanı Eroğlu, müzakere masasında "1974 öncesine dönüş olmayacak. Türkiye'nin etkin ve fiili garantisi devam edecek. KKTC vatandaşlığı alan herkesin vatandaşlığı kalacak ve kurabilirsek ortaklık devletinin de vatandaşı olacak" dediklerini anlattı.

Bu maddeleri, "kırmızı çizgilerimiz" diye tanımlayan Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kıbrıs Türk halkı ne hayallerle yaşamıştır. 1955 yılında lise talebesiyken okulun dergisine 'Bir gün gelecekler ama havadan mı denizden mi gelecekler' diye yazmışım. Kıbrıs halkı Türklük mücadelesini Anavatan'a güvenerek vermiştir. Sabır taşı çatlamış olmasına rağmen sabırla mücadelesini sürdürmüştür. Biz böyle insanlarız."

Eroğlu, konuşmasının ardından caddenin açılışını gerçekleştirdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.