1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KIBRIS MÜZAKERELERİNDE ÖZLÜ KONULARA GEÇİLDİ
KIBRIS MÜZAKERELERİNDE ÖZLÜ KONULARA GEÇİLDİ

KIBRIS MÜZAKERELERİNDE ÖZLÜ KONULARA GEÇİLDİ

Kıbrıs sorunuyla ilgili bir antlaşmaya varmak amacıyla sürdürülen müzakerelerde, özlü konuların görüşülmesine geçildi.

A+A-

TOPLAM BEŞ ÖNERİ SUNULDU

ÖZERSAY: “İLK TOPLANTI İTİBARIYLA İYİ BİR BAŞLANGIÇ YAPTIĞIMIZ DÜŞÜNCESİNDEYİM"

LİDERLER YAKINDA GÖRÜŞECEK... MÜZAKERELERİN YOĞUNLAŞMASI BEKLENİYOR

 Kıbrıs sorunuyla ilgili bir antlaşmaya varmak amacıyla sürdürülen müzakerelerde, özlü konuların görüşülmesine geçildi.

Müzakerelerde, henüz yakınlaşma sağlanamayan konular üzerinde karşılıklı öneriler sunulmaya başlandı.

Ara bölgede müzakerelere ayrılan BM binasında saat 10.00’da bir araya gelen müzakere heyetleri “mülkiyet, Kamu Hizmetleri Komisyonu ile federal yetkiler” konularında karşılıklı toplam 5 öneri sundu.

Kıbrıslı Türk Müzakereci Kudret Özersay ile Kıbrıslı Rum Müzakereci Andreas Mavroyannis ve müzakere heyetleri arasında bugün yapılan görüşme, 5 saat sürdü

Müzakereci Kudret Özersay, toplantı dönüşünde Cumhurbaşkanlığı’nda basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Özlü müzakere aşamasına geçtiğimiz ilk toplantının 5 saat sürmesi bizim için önemli, toplantıdaki daha önemli bir husus ise yaklaşık beş tane farklı önerinin verilmiş olmasıdır” dedi.

Önerilerin; “mülkiyet, kamu hizmeti komisyonu ve federal yetkiler” üzerine olduğunu kaydeden Özersay, verilen öneriler üzerinde bir miktar müzakere yapıldığını, bunun yanında mülkiyet konusu ele alınırken “toprak ayarlaması” başlığıyla ilgili olarak da bazı konularda görüş alış verişinde bulunduklarını kaydetti.

“Öneriler arasında ilerleme potansiyeli olanlar da vardır” diyen Özersay, tarafların zaman zaman yapılan önerileri de ayrı odalara çekilerek kendi aralarında değerlendirdiğini belirtti.

GELECEK TOPLANTI BİR HAFTA SONRA

Tarafların 13 Mayıs Salı günü tekrardan bir araya geleceğini kaydeden Özersay, ancak salı günkü görüşmenin daha verimli olabilmesi için mülkiyet uzmanlarının 9 Mayıs Cuma günü teknik bir toplantı yapması ve Birleşmiş Milletler yetkililerinin, perşembe ile pazartesi günleri mekik diplomasisi uygulaması üzerinde mutabakata vardıklarını da belirtti. Özersay ayrıca, salı günü yapılacak toplantıda, gündeme yeni konular eklenmesi konusunda da anlaşmaya vardıklarını belirtti.

"İLK TOPLANTI İYİ BİR BAŞLANGIÇ"

Özlü konularda öneri sunma aşamasında ilk toplantıyı “olumlu” değerlendiren Kudret Özersay, “İlk toplantı itibarıyla iyi bir başlangıç yaptığımız düşüncesindeyim. Bir müzakerede olması gereken unsurların pek çoğunun ilk toplantıda yer almasını görmekten memnuniyet duyuyorum” dedi.

Geçmişte yapılan öneriler üzerinde tarafların yorum sunduğu bir süreç yaşandığına ve bunun zaman kaybına neden olduğuna işaret eden Kudret Özersay, bugün varılan bir mutabakatın da yapılan öneriler üzerine bir sonraki toplantıda “şurasını beğendim, şurasını beğenmedim” yerine, karşı öneri sunulması olduğunu ifade etti.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.