1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. "KIBRIS MÜZAKERELERİNİ ÇÖZEN CUMHURBAŞKANI OLACAĞIM"
"KIBRIS MÜZAKERELERİNİ ÇÖZEN CUMHURBAŞKANI OLACAĞIM"

"KIBRIS MÜZAKERELERİNİ ÇÖZEN CUMHURBAŞKANI OLACAĞIM"

Kıbrıs Türk halkının nasıl bir çözüm istediğini, neyi kabul edebileceğini, neyi kabul edemeyeceğini iyi biliyorum....

A+A-

 

EROĞLU: "KIBRIS MÜZAKERELERİNİ ÇÖZEN CUMHURBAŞKANI OLACAĞIM"

"ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE KIBRIS MÜZAKERELERİNİ ÇÖZEN BİR CUMHURBAŞKANI OLACAĞIMA İNANIYORUM. KIBRIS TÜRK HALKININ NASIL BİR ÇÖZÜM İSTEDİĞİNİ, NEYİ KABUL EDEBİLECEĞİNİ, NEYİ KABUL EDEMEYECEĞİNİ İYİ BİLİYORUM. HERKES GÖRECEK Kİ BİR SONUCA ULAŞACAĞIZ"

"KIBRIS KONUSU ÖYLE VEYA BÖYLE ARTIK GERİDE KALMALIDIR. KİMSENİN BENİM GENCİMİN, SANATÇIMIN, İŞ İNSANIMIN DÜNYAYA AÇILMASINA, BENİM HALKIMIN ÖZGÜR İRADESİNİ YOK SAYMAYA, BİZİ CEZALANDIRMAYA DAHA FAZLA HAKKI YOKTUR. HALKIMIZ SONUÇ İSTİYOR VE BEN BUNU YAPMAYA TALİBİM, YAPMAK İÇİN DE KARARLIYIM"

"KKTC'NİN ANA VATAN TÜRKİYE İLE EN YAKIN İLİŞKİLER İÇİNDE OLMASI İÇİN ÇALIŞMAYI KENDİME İLKE EDİNDİM. BUGÜN DE HEDEFİM AYNIDIR"

Cumhurbaşkanı ve bağımsız cumhurbaşkanı adayı Derviş Eroğlu, önümüzdeki dönemde Kıbrıs müzakerelerini çözen bir cumhurbaşkanı olacağına inandığını belirterek, "Kıbrıs Türk halkının nasıl bir çözüm istediğini, neyi kabul edebileceğini, neyi kabul edemeyeceğini iyi biliyorum. Herkes görecek ki bir sonuca ulaşacağız" dedi.

19 Nisan'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine Ulusal Birlik Partisi (UBP) ve Demokrat Parti-Ulusal Güçler'in (DP-UG) desteğini alıp bağımsız olarak giren Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Siyasi hayatı boyunca Kıbrıs Türk halkının güven içinde, özgür şekilde, milli ve dini aidiyeti ile kendi topraklarında yaşaması için çaba gösterdiğini ifade eden Eroğlu, "KKTC'nin ana vatan Türkiye ile en yakın ilişkiler içinde olması için çalışmayı kendime ilke edindim. Bugün de hedefim aynıdır" dedi.

"Kıbrıs konusu artık çok uzamıştır. Görüşmelerde artık bir sonuca ulaşılmalıdır" diyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, şunları söyledi:

"Ben halkıma sonuç vadediyorum. Bir takvim çerçevesinde Rum tarafı ile görüşmelere devam edeceğiz. Rumlar eğer BM parametrelerinden ayrılmadan, Kıbrıs'ta en az kendileri kadar hak sahibi bir Kıbrıs Türk halkı olduğunu unutmadan tavır belirlerlerse sonuca gidebiliriz. Eğer ayak sürürlerse dünyaya bunu göstereceğiz.

Yol haritamızı ve stratejimizi belirlemiş durumundayız. Güçlü, bilgili, dirayetli bir ekibimiz var. Bizim çözüm için görüşlerimiz makuldür ancak Rum tarafı aşırı isteklerle masadadır. Bu yılın sonuna kadar referandum yapabilmemiz için BM'ye yol haritamızı sunduk. BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Sayın Espen Barth Eide'nin 2015 yılı sonuna kadar bir referandumdan söz etmesi BM'nin de süreçle ilgili olarak bizimle benzer düşünceleri taşıdığını gösteriyor."

"KIBRIS KONUSU ARTIK GERİDE KALMALIDIR"

Cumhurbaşkanı Eroğlu, amacının "Kıbrıs'ı bir barış ve istikrar adası haline getirmek ve ana vatan Türkiye ile Yunanistan arasında daha iyi ilişkiler kurulmasına katkıda bulunmak" olduğunu belirterek, "Kıbrıs konusu öyle veya böyle artık geride kalmalıdır. Kimsenin benim gencimin, sanatçımın, iş insanımın dünyaya açılmasına, benim halkımın özgür iradesini yok saymaya, bizi cezalandırmaya daha fazla hakkı yoktur. Halkımız sonuç istiyor ve ben bunu yapmaya talibim, yapmak için de kararlıyım" diye konuştu.

"RUM LİDERİ MASAYA BEKLİYORUM"

Kendisinin müzakere masasında olduğunu söyleyen Eroğlu, "Rum lider Nikos Anastasiades'i müzakereleri kaldığı yerden devam etmek üzere masaya bekliyorum. Umarım en geç mayıs ayı ortalarına kadar süreci hızla ileriye götürebilecek şekilde görüşmeler başlar" ifadesini kullandı.

Gelecek dönemde Kıbrıs müzakerelerini çözen bir cumhurbaşkanı olacağına inandığını vurgulayan Derviş Eroğlu, "Kıbrıs Türk halkının nabzını iyi tutan bir siyaset adamıyım diye düşünüyorum. Tüm bunlar göz önünde tutulduğu zaman Kıbrıs Türk halkının nasıl bir çözüm istediğini, neyi kabul edebileceğini, neyi kabul edemeyeceğini iyi biliyorum. Herkes görecek ki bir sonuca ulaşacağız" değerlendirmesinde bulundu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.