1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KIBRIS TÜRKÜ ŞEHİDİNE KOŞTU!
KIBRIS TÜRKÜ ŞEHİDİNE KOŞTU!

KIBRIS TÜRKÜ ŞEHİDİNE KOŞTU!

Erenköy şehitleri anıldı.

A+A-

Star Kıbrıs'ta yer alan habere göre; Şanlı Erenköy Direnişi’nin 54’üncü yıldönümü ve direnişte şehit düşenler, Erenköy’de düzenlenen törenle anıldı.

Erenköy Şehitliği önünde düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhuriyet Meclisi BaşkanıTeberrüken Uluçay, Başbakan Tufan Erhürman, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan, 28. Tümen Komutanı Tuğgeneral Mahmut Altun, 39. Tümen Komutanı Tuğgeneral Erdal Şener, bazı bakanlar, milletvekilleri, kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütü temsilcileriyle halk katıldı.

64 otobüsle Erenköy’e giden yaklaşık 1400 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen tören öncesinde mezarlara çiçekler bırakıldı, gül suyu döküldü, buhurlar yakıldı.

Protokol sırasına göre çelenklerin şehitliğe sunulması ve saygı duruşu ile başlayan tören, saygı atışı ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesi ile devam etti.

Törende, daha sonra Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, KTBK Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım ve GKK Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan, Anıt Özel Defteri’ni imzaladı. Defterin imzalanmasından sonra konuşmalara geçildi. Törende, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak ve Erenköy Mücahitler Cemiyeti Başkanı Mustafa Arıkan birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından şehitliğin gezilmesi ve şehit kabirlerine çiçek konulmasıyla tören sona erdi.

AKINCI: “DESTANSI MÜCADELE…”

Cumhurbaşkanı Akıncı Anıt Özel defterine şunları yazdı:

“Aziz şehitlerimiz, Yüksek öğrenimlerini yarıda bırakarak bu topraklara gelen gençlerimizin civar köylerdeki halkımızla birlikte gerçekleştirdikleri vatan savunması ve verdikleri destansı mücadele, tarihimizdeki şanlı yerini almıştır. Kıbrıs’ta özgür insanlar olarak varlığımızı sürdürüp, eşit bir toplum olarak haklarımızı talep edebiliyorsak bu en başta sizlerin özverileriniz sayesinde olabilmektedir. Yeri geldiğinde özverinin en büyüğünü gözlerinizi kırpmadan yaptınız, canınızı verdiniz. Bunu, geride kalanlar barış, huzur, özgürlük ve güven içinde yapabilsinler diye yaptınız. Bu fedakarlığınız hiçbir zaman unutulmayacaktır. Ruhunuz şad olsun.”

YILDIRIM: “ MÜSTESNA BİR FEDAKARLIK VE AZİM…”

KTBK Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım da anıt özel defterine şunları kaydetti:
Aziz Şehitlerimiz, Kıbrıs Türkü’nün şanlı direniş mücadelesinin doruğa ulaştığı Erenköy’de manevi huzurunuzda bulunmanın gurur ve heyecanını yaşıyoruz.

Müstesna bir fedakarlık ve azimle, korkusuz, vefakar ve cefakar Kıbrıs Türk mücahidi, Erenköy’ün kahraman kadınları ve Kıbrıs Türkü’nün geleceği üniversiteli gençleri, sizler omuz omuza, verdiğiniz kutsal direnişle, hiçbir topluma reva görülmeyen zulüm ve haksızlıklara direnerek şanlı bir mücadelenin sembolü olarak dünya tarihine geçtiniz.

Sizler ki söz konusu vatan olunca okullarınızı bırakıp topyekün, gönüllü olarak Erenköy’e direniş için koşan gençler, sizlerin önce kanının son damlasına kadar mücadele eden vatan evlatlarına verdiğiniz destekle onlara bir nefes, tüm dünyaya bu topraklarda verilen olağanüstü direnişin sesi oldunuz.

Kıbrıs Türk gençliğinin vatanseverliğinin göstergesi olan Erenköy Direnişi ile Kıbrıs Türkü‘ne aşıladığınız mücadele ruhu; Kıbrıs Türkü’nün huzura ve özgürlüğe ulaşmasının, aynı zamanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşuna giden yolun temel taşlarını oluşturmuştur.

Hiç şüpheniz olmasın ki destanlaşan hatıranız, daima kalplerimizde yaşayacak, yaktığınız özgürlük meşalesi asla sönmeyecektir. Sizleri minnet ve şükran duygularımızla anıyor, manevi huzurunuzda saygıyla eğiliyorum. Ruhunuz Şad olsun”

ALGAN: “MİLLİ MÜCADELENİN MİHENK TAŞI…”

GKK Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan’ın deftere yazdıkları ise şöyle:

“Aziz Erenköy Şehitleri; Kıbrıs Türkü’nün bağımsızlığı için vermiş olduğunuz milli mücadelenin, mihenk taşı olan şanlı Erenköy Direnişi’nin yıl dönümünde, bir kez daha huzurlarınızda olmanın onurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Sizler bereketçilerinizle, öğrencilerinizle, mücahit ve mücahidelerinizle anavatan ve yavru vatan arasında köprü vazifesi yaparak, Kıbrıs Türk halkı ve milletinin kahramanları oldunuz.

Vermiş olduğunuz şerefli mücadelenin 54. Yıl dönümünde, Kıbrıs Türkü olarak hatıranıza ve bizlere emanet ettiğiniz vatan topraklarına sahip çıkıyor ve sonsuza kadar yaşatacağımıza söz veriyoruz. Sizleri rahmet ve minnetle anıyor, manevi huzurunuzda saygıyla eğiliyoruz. Ruhunuz şad olsun.
Törende daha sonra konuşmalara geçildi.

RUM TARAFINA MESAJ…

Cumhurbaşkanı Akıncı, Rum tarafına mesaj göndermek istediğini de belirterek, şöyle konuştu:

“1964’te burada yaşananlar her iki toplum açısından da tarihe mal olmuştur. Şehitler verdik, gazilerimiz oldu, elbette Rum tarafında da bir takım acılar yaşandı. 1974’te de bunlar oldu. Geleceğin nesillerini artık huzur içinde, kalıcı barış içinde yaşatmak istiyorsak, geliniz artık bu topraklarda birbirimize tahakküm etme tavırlarını bir yana bırakarak, bu adada bir tek ulusa, bu adanın topraklarının bir tek tarafa ait olmadığı gerçeğini ve bu adanın ortak sahipliliği gerçeğini artık içinize sindirin ve geleceğe bu bakış açısıyla hep birlikte yürümenin yollarını bulalım”.

YEŞİLIRMAK: “KAHRAMANLIK DİRENİŞİ SAYESİNDE BUGÜNLERE GELİNDİ”

Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak da konuşmasında , Erenköy’den başlayan ve ülkenin geneline yayılan kahramanlık direnişi sayesinde bugünlere gelindiğini kaydetti.

Yeşilırmak, “8 Ağustos birlikte mücadelenin, kendilerini siper eden mücahitlerin, bereketçilerin, askerimizin, talebelerin ve halkın direniş günüdür” dedi. Rumlar’ın Erenköy ve bölge köylerini ortadan kaldırmak için 1 Nisan, 3 Nisan, 4 Nisan ve 7 Nisan’da Nikos Sampson komutasında 8-10 bin kişilik bir ordu ile saldırdıklarını anlattı.

ARIKAN: “MİLLİ DAVADA BİR HEDEF TESPİT EDELİM VE ULAŞMAK İÇİN ÇALIŞALIM”

Erenköy Mücahitler Cemiyeti Başkanı Mustafa Arıkan da konuşmasında, Aralık 1963’te Rumların Akritas Planı’nı Türklere karşı uygulamaya koyduğu ve bunun neticesinde şehitler verildiğine işaret etti.

Bu süreçte yurt dışında okuyan gençlerin Erenköy’e çıkışı ve verdikleri mücadeleyle ilgili bilgiler veren Arıkan, Erenköy’de bazı yaşananları anlattı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.