1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KIBRIS'IN GELECEĞİ MERAK KONUSU...
KIBRIS'IN GELECEĞİ MERAK KONUSU...

KIBRIS'IN GELECEĞİ MERAK KONUSU...

KKTC'deki AB projelerinde Rum tarafının çıkardığı engeller bir yanda, Kıbrıs müzakerelerinin geleceği diğer yanda....

A+A-

 

"İSTEDİĞİMİZ HER KONUDA AB'YE UYUM İÇİN ÖNEMLİ MESAFELER KATETMİŞ TÜRKİYE'NİN BÜYÜK TECRÜBELERİNDEN FAYDALANMAYA BAŞLADIK"

“RUMLAR GEÇMİŞ YAKINLAŞMALARA SAYGI GÖSTERMİYOR”

Brüksel’de temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanı Özdil Nami AB Komisyonu'nun genişleme ve komşuluk politikasından sorumlu üyesi Stefan Füle'yle bir araya geldi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından basına konuşan Nami, Füle ile Kıbrıs müzakerelerinin geleceği ve KKTC'deki AB projelerinde Rum tarafının çıkardığı engellerin nasıl aşılacağı konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Kıbrıs'ta liderlerin çözüm iradesini ortaya koydukları 11 Şubat tarihli ortak deklarasyonlarının ardından AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'nun Türk tarafının AB'ye hazırlığının ilerletilmesi için çalışmaların yoğunlaştırılacağını açıkladığını hatırlatan Nami, kapsamlı çözüm hedefine ulaşıldığı anda KKTC'nin altyapısından yasalarına ve bürokrasisine kadar her alanda AB üyeliğine hazır olması için çalıştıklarını kaydetti.

Nami, "Kapsamlı çözüm sonrasında hayatın normale dönmesini hızlandırmak için bugünden AB'ye uyumlu hale gelmeye çalışıyoruz. Gerek yasal hazırlık, gerek altyapıların oluşturulması ve bürokratların eğitimi için AB Komisyonu'yla birlikte çalışıyoruz. Rumların baskısından doları AB'nin gereken ilgiyi ve desteği veremediği alanlar var. Bu noktalarda AB'ye uyumu Türkiye ile birlikte gerçekleştirmeye karar verdik" şeklinde konuştu.

Özdil Nami, "İstediğimiz her konuda AB'ye uyum için önemli mesafeler katetmiş Türkiye'nin büyük tecrübelerinden faydalanmaya başladık. KKTC'yi her alanda güçlü bir şekilde AB üyeliğine hazırlıyoruz" dedi.

Rum tarafının KKTC'deki AB projelerinde engelleyici tutumunun "çağdışı bir yaklaşım olduğunu ve kapsamlı çözüm hedefine hizmet etmediğini" dile getiren Nami, KKTC'nin AB üyeliğine hazırlığını yaptığı ölçüde kapsamlı çözümün kolaylaşacağını vurguladı.

Nami, "Malesef Kıbrıs Rum tarafında çağdışı olarak nitelendirebileceğim siyasi yaklaşımların canlı olduğunu görüyoruz. AB'ye yaklaşmamızı engellerlerse sanki müzakere masasında ellerine koz geçecekmiş gibi bir değerlendirme içerisindeler. Halbuki gerçek bunun tam tersi. Bunun açılması için AB Komisyonu başta olmak üzere diğer tüm üye ülkelere büyük sorumluluk düşüyor" ifadesini kullandı.

Rum kesiminin KKTC'yi üyeliğe hazırlayacak projeleri engellemek için AB Komisyonu'na yoğun baskı yaptığını belirten Nami, "Özellikle liderler seviyesinde yapılan ortak deklarasyondan sonra Rumların bu köhnemiş politikalarını gözden geçirip daha geleceğe odaklı politikaları uygulamaya başlamaları gerekiyor" dedi.

“RUMLAR GEÇMİŞ YAKINLAŞMALARA SAYGI GÖSTERMİYOR”

Enformasyon Dairesi’nden verilen bilgiye göre ise Bakan Nami görüşmede Füle’ye, Kıbrıs konusunda devam eden müzakerelerle ilgili değerlendirmelerini aktarırken, Rum tarafının geçmiş yakınlaşmalara saygı göstermediğini ve müzakerelerdeki tıkanıklığın ana sebebinin bu olduğunu ifade etti.

Dışişleri Bakanı Nami, Rum tarafına bu konuyla ilgili bir tavır değişikliği telkin etmeleri yönünde görüşlerini iletti.

Görüşmede, Kıbrıslı Türklerin AB kurumları ile bağlarının daha da artması gerektiğini vurgulayan Bakan Nami, hükümetin oluşturduğu AB müktesebatına uyum programında yapılan güncellemelerin ve eklenen yeni unsurların hayata geçmesine yönelik başta Komisyon olmak üzere tüm üye ülkelerden beklentilerini iletti.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.