1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KIBRISLI TÜRK VE RUM SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ BEŞPARMAKLARDAKİ ERMENİ KİLİSESİ İLE ÇAMLIBEL’DEKİ ORTODOKS ST. PANTELEİMON MANASTIRI’NI ZİYARET ETTİ
KIBRISLI TÜRK VE RUM SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ BEŞPARMAKLARDAKİ ERMENİ KİLİSESİ İLE ÇAMLIBEL’DEKİ ORTODOKS ST. PANTELEİMON MANASTIRI’NI ZİYARET ETTİ

KIBRISLI TÜRK VE RUM SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ BEŞPARMAKLARDAKİ ERMENİ KİLİSESİ İLE ÇAMLIBEL’DEKİ ORTODOKS ST. PANTELEİMON MANASTIRI’NI ZİYARET ETTİ

Bazı Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum siyasi parti temsilcileri, Slovak Büyükelçiliği yetkilileri, BM Kalkınma Programı Gelecek İçin Ortaklık Projesi (UNDP-PFF ), Kıbrıs’ta yaşayan Ermeni Cemaati Temsilcilerinden oluşan heyet, bugün, Beşparmak Dağları’ndaki

A+A-

Bazı Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum siyasi parti temsilcileri, Slovak Büyükelçiliği yetkilileri, BM Kalkınma Programı Gelecek İçin Ortaklık Projesi (UNDP-PFF ), Kıbrıs’ta yaşayan Ermeni Cemaati Temsilcilerinden oluşan heyet, bugün, Beşparmak Dağları’ndaki Sourp Magar Ermeni Manastırı ile Çamlıbel’deki Ortodoks St. Panteleimon Manastırı’nı ziyaret etti.

Ziyarete, Slovak Büyükelçiliği tarafından Lerda Palas’ta düzenlenen toplantılara katılan Türk ve Rum siyasi partilerin bazıları katıldı.

Ziyaretlerde yapılan açıklamalarda, Kıbrıs’ta sadece Kıbrıs Türk ve Rum halklarının değil, Ermeni, Maronit ve Latinlerin de yaşadığına işaret edilerek, bu toplumların da kültürel miraslarına sahip çıkılması gerekliliği üzeride duruldu.

Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin, Ermeni, Maronit, Latinlerin de kültürel miraslarına sahip çıkılması için harekete geçmesi çağrısı yapıldı.

Kıbrıslı Türk, Rum siyasi parti temsilcileriyle, Slovak Büyükelçilik yetkilileri ve Ermeni Cemaat temsilcilerinden oluşan heyet, Çamlıbel’de ayrıca ÇAMSEV’i ziyaret etti.

Heyet daha sonra, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’de yaşayan Moranitlerin köyü olarak bilenen Kormacit’e gitti. Burada Moronitlerle sohbet  edilerek birlikte yemek yenildi. 

TAK

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.