1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “KIBRISLI TÜRKLER ÜRETİMDEN KOPARILDI”
“KIBRISLI TÜRKLER ÜRETİMDEN KOPARILDI”

“KIBRISLI TÜRKLER ÜRETİMDEN KOPARILDI”

Baraka Kültür Merkezi, bugün, Lefkoşa’da, “Bu bağ kesilecek” eylemi yaptı.

A+A-

SARPTEN: “BU PROJE EKOLOJİK BİR DARBEDİR. BİLİMSEL VE ÇEVRESEL BAKIŞTAN YOKSUNDUR”

Baraka Kültür Merkezi, bugün, Lefkoşa’da, “Bu Bağ Kesilecek” eylemi yaptı.

Baraka Kültür Merkezi “aktivistleri”, KKTC’ye su getirilmesi çalışmaları çerçevesinde “Türkiye’deki bazı yetkililerin yaptığı açıklamaları protesto etmek" gerekçesiyle eylem gerçekleştirdi.

Cumhuriyet Meclisi ve Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği arasında bir ip gererek “sembolik göbek bağı” kesmek isteyen eylemcilerin elçiliğe doğru ilerlemesi, Meclis önünde güvenlik önlemi alan polis tarafından önlendi.

Eyleme Meclis yanında devam eden Baraka Kültür Merkezi “aktivistleri”, burada polis tarafından kapatılan yola ip gererek “sembolik göbek bağı” oluşturdu. Bazı eylemcilerin üzerine “göbek bağını simgeleyen” ip sarıldı.

“SU ÖZELLEŞTİRİLECEK”

Baraka Kültür Merkezi Aktivisti Nazan Şansal basına kısa bir açıklama yaparak, söz konusu projenin altında suyun özelleştirilmesinin yattığını ileri sürerek, özelleştirilecek suyun hem ülke insanına hem de diğer ülkelere satılacağını savundu.

Suyun hem Kıbrıs’ın hem de suyun getirileceği bölgenin ekolojik dengesini bozacağını iddia eden Şansal, konuyla ilgili bazı örnekler verdi.

“KIBRISLI TÜRKLER ÜRETİMDEN KOPARILDI”

Türkiye’deki bazı yetkililerin, “Kuzey Kıbrıs’la ve Kıbrıslı Türklerle ilgili açıklamalarını” eleştiren Şansal, Kıbrıslı Türklerin 1974’den beri Türkiye’ye bağlı olduğunu, Kıbrıslı Türklerin üretimden koparıldığını, ülkedeki ekonomik ve kültürel değerlerin yok edildiğini iddia etti.

“BU PROJE EKOLOJİK DARBEDİR”

Kıbrıs Pir Sultan Abdal Derneği ile Biyologlar Derneği’nin de destek verdiği eylemde Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten de bir açıklama yaparak bu projeyi “ekolojik darbe” olarak niteledi.

Projenin hiçbir yasal altyapısı olmadığını iddia eden Sarpten, “Suyun ülkeye neler getireceğini değil, neler götüreceğini konuşmalıyız. Bu proje bilimsel ve çevresel bakıştan yoksundur” dedi.

Eylemin sonunda göbek bağı ile ilgili şiirler okuyan eylemciler, oluşturdukları sembolik bağı makasla kesti.

Olaysız sonlanan eylem, trafiğin bir süre aksamasına neden oldu.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.