1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KIBRISLI TÜRKLERE YARDIMA HAZIRIZ
KIBRISLI TÜRKLERE YARDIMA HAZIRIZ

KIBRISLI TÜRKLERE YARDIMA HAZIRIZ

Rumlar'dan Kuzey'e Çağrı;

A+A-

 

Rum Tarım, Doğal Kaynaklar ve Çevre Bakanı Nikos Kuyalis, Kuzey Kıbrıs’ta büyükbaş hayvanlarda LSD hastalığı görülmesi ve Gıda Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu’nun “yalnızca Kuzey Kıbrıs’ı değil tüm adayı etkileyecek bu hastalığın Güney Kıbrıs, Avrupa Birliği ve uluslararası kuruluşlarla birlikte çalışmayı gerektirdiğini vurgulayarak, bu yönde işbirliği çağrısı yapmasının” ardından, dün bir açıklama yaptı.

Politis gazetesinde yer alan habere göre, KKTC’den herhangi bir yardım talebi almadıklarını fakat Rum Veteriner Dairesi hizmetlerinin yardıma hazır olduğunu açıklayan Kuyalis, Rum Veteriner Dairesi hizmetlerinin, hayvansal nitelikli herhangi bir problemle baş etmeleri için, Kıbrıslı Türklere yardıma hazır olduğunu belirtti.

Gazeteye göre, Gıda Tarım ve Enerji Bakanı Sennaroğlu’nun LSD Hastalığı ve hastalığın yayılmaması için işbirliği çağrısı yapması konusunda, KKTC basınında yer alan haberleri yorumlaması istenen Kuyalis, Rum Veteriner Dairesi hizmetlerinin sahip olduğu yüksek seviyenin bilindiğini, ciddi hastalıklarla baş edilmesi için hem bilgi, hem de tecrübelerinin var olduğunu, öte yandan bunun geçmişte de kanıtlandığını söyledi.

Gazeteye göre Kuyalis, Kıbrıslı Türklerden istenen şeyin, talep edilen yardımın alınması için “Kıbrıs Cumhuriyeti makamlarına” başvuru yapmaları olduğunu da söyledi.

Kuyalis, yardım için herhangi bir yazılı talepte bulunup bulunulmadığı sorusuna ise, konuyla ilgili haberin haricinde, Kıbrıslı Türklere yardım edilmesi için herhangi bir başvuruya sahip olmadıklarını yineledi.

Öte yandan Rum bakan, hastalığın Rum kesimine yayılma tehlikesi olup olmadığı sorusuna ise, bunun hava yoluyla gayet kolay şekilde yayılan bir hastalık olduğunu dile getirdi.

Kuyalis, problemin görülmekte olduğu bölgelerin Rum kesiminden oldukça uzak olduğunu ancak ciddi ve AB topraklarında benzeri görülmemiş olan bu çeşit hastalıklarla, AB yasalarına göre, derhal ve etkili bir şekilde baş edilmesi gerektiğini ifade etti.

Rum Veteriner Dairesi hizmetlerinin hastalığın gelişimini takip edip etmediği sorusuna ise Kuyalis, Veteriner Dairesi’nin hastalığın ortaya çıktığı tarih olan 27 Kasım’dan bu yana konuyu yakından takip ettiğini ve Avrupa Komisyonu’yla (Sağlık Genel Müdürlüğü) temas içerisinde olduğunu sözlerine ekledi.

Haber gazetede “Veteriner Dairesi İşgal Altındaki Bölgelerde Büyükbaş Hayvanlarda Görülen Sorunla Baş Edilmesi İçin Yardım Etmeye Hazır” başlığıyla yer aldı.

Alithia gazetesi ise habere “Kıbrıs Türk Tarım Bakanı Büyükbaş Hayvanlar İçin Yardım İstiyor” başlığıyla yer verdi.

Habere göre, gazeteye konuşan Kuyalis “Sayın Sennaroğlu’nun açıklamalarına rağmen, Tarım Bakanlığı yardım için herhangi bir talep almamıştır. Eğer yardım için resmi olarak başvururlarsa, derhal karşılık vereceğiz. Hastalıkla baş edilmesi için hem bilgi, hem de tecrübemiz vardır. Hedefimiz, özgür bölgeleri tehdit etmemesi için, hastalığın etkili bir şekilde tedavi edilmesidir” dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.