1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KKTC'DE ÇALIŞMA İZİNLİ OLANLAR DİKKAT!
KKTC'DE ÇALIŞMA İZİNLİ OLANLAR DİKKAT!

KKTC'DE ÇALIŞMA İZİNLİ OLANLAR DİKKAT!

Yasa Tasarısı Resmi Gazetede Yayınlandı.

A+A-

TASARI, ÇALIŞMA VE/VEYA İŞ KURMA İZNİYLE ÜLKEDE BULUNANLARA, 6 YILDAN SONRA DAİMİ İKAMET İZNİ VERİLEREK HER YIL İZİN ALMA KÜLFETİNDEN KURTARILMALARINI AMAÇLIYOR

Daimi İkamet İzni Yasa Tasarısı, 5 Haziran tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak halkın bilgisine sunuldu.

Gerçek ve tüzel kişiler doğrudan doğruya Yasa Tasarısı’nın içeriği ile ilgili olmak koşuluyla görüş ve önerilerini tasarının Resmi Gazete’de yayınlanmasını izleyen 20 gün içinde Meclis Başkanlığı’na yazılı olarak sunabilecek.

TASARI NELERİ AMAÇLIYOR?

Daimi İkamet İzni Yasa Tasarısı, ülkede çalışma izni ve/veya iş kurma izniyle bulunan yabancıların 6 yıl çalışma izinli ve/veya iş kurma izinli olarak çalıştıktan sonra, Daimi İkamet İzni alarak, her yıl izin alma külfetinden kurtulmalarını amaçlıyor.

Tasarının genel gerekçesine göre, tasarıyla ülkede 6 yılını dolduran yabancılara hayatlarını kolaylaştıracak bazı haklar verilmesi amaçlanıyor.

Genel gerekçede şöyle deniliyor:

“Konut satın alma ve garantilenmiş geliri olan yabacılardan 6 yıl izin alanlara Daimi İkamet İzni verilmek suretiyle her yıl izin alma külfetine katlanmalarını engellenmesi, ayrıca ülkemizde konut satın alarak yatırım yapan, çoğunlukla yaşlı ve garantilenmiş gelir sahibi bu kişilerin hayatlarının kolaylaştırılması amaçlanmaktadır.

KKTC’de 7 yaşını doldurmadan önce aileleri ile KKTC’ye gelerek ülkemizde büyüyen çocuklara reşit olduktan sonra Daimi İkamet İzni verilmek suretiyle hayatlarının kolaylaştırılması amaçlanmaktadır.

Ayrıca KKTC yurttaşı ile evli olan ancak çeşitli nedenlerle KKTC yurttaşı olmak istemeyen yabancılara Daimi İkamet İzni verilerek hayatlarının kolaylaştırılması amaçlanmaktadır.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.