1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KTOEÖS, EK BÜTÜNLEME SINAVLARINI REDDETTİ
KTOEÖS, EK BÜTÜNLEME SINAVLARINI REDDETTİ

KTOEÖS, EK BÜTÜNLEME SINAVLARINI REDDETTİ

(KTOEÖS), “yasadışı ve siyasi rüşvet anlamıyla verildiğini; bilimsel hiçbir kaygı taşımadığını” öne sürdüğü ek bütünleme sınavlarını yapmama, görev kabul etmeme ve “gelenek haline getirilen bu suça” ortak olmama kararı aldığını açıkladı.

A+A-

KTOEÖS, EK BÜTÜNLEME SINAVLARINI REDDETTİ

GÖKÇEBEL: “ÖĞRETMENLERİMİZ YASADIŞI VE SİYASİ RÜŞVET ANLAMIYLA VERİLEN,  BİLİMSEL HİÇBİR KAYGI TAŞIMAYAN EK BÜTÜNLEME SINAVLARINI YAPMAYACAK, GÖREV KABUL ETMEYECEK”

SENDİKA “KHK’YE GÖNDERİLEN ÖĞRETMEN YER DEĞİŞTİRME LİSTESİNİN YOK EDİLMESİNİ; İHTİYAÇ OLAN ÖĞRETMEN KADROLARININ TASARRUF GEREKÇESİYLE DOLDURULMAMASINI VE SİYASİ RANT OLARAK ÖĞRETMENLERİN UZUN SÜRE GEÇİCİ ATANMASINI” DA KABUL ETMEYECEK

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), “yasadışı ve siyasi rüşvet anlamıyla verildiğini; bilimsel hiçbir kaygı taşımadığını” öne sürdüğü ek bütünleme sınavlarını yapmama, görev kabul etmeme ve “gelenek haline getirilen bu suça” ortak olmama kararı aldığını açıkladı.

KTOEÖS Genel Başkanı Tahir Gökçebel, bugün sendika yetkilileriyle birlikte sendika merkezinde düzenlediği basın toplantısında, sendikanın, okullar sorunsuz açılsın diye aylardır ortaya koyduklarına işaret ettiği tüm çabalarına rağmen, devlet okullarının bu yıl da öğretmensiz, müdürsüz, muavinsiz açılmaya mahkum edildiğini iddia ederek, sendika yönetiminin aldığı kararları kamuoyuyla paylaştı.

Gökçebel, “Okullar öğretmensiz, inşaatlar bitirilmemiş ama ek sınav rüşveti ve partizanlık devam ediyor. Bu rezalete seyirci kalmayacağız” konulu basın toplantısında, Bakanlar Kurulu’nda alınan ve bakanın bir televizyon programında yaptığı açıklamalarından öğrendiklerini belirttiği ek bütünleme yapılmasıyla ilgili karara tepki göstererek, sendikanın aldığı kararları da açıkladı.

“86 ÖĞRETMEN ATAMASI YARIYA DÜŞÜRÜLMEK İSTENİYOR... TASARRUFLA İLGİSİ YOK”

“Okulları öğretmensiz, gençleri işsiz bırakacak şekilde” öğretmen atamalarında tasarruf yapılmaya çalışılmasını eleştiren Gökçebel,  bu yıl için gereken ve tespiti için 3 ay çalışılan 86 öğretmen atamasının yarı yarıya düşürülmek istendiğini iddia ederek “3 ay çalışılan ve Kamu Hizmeti Komisyonu’na da gönderilen öğretmen yer değiştirme listesini bertaraf ederek kaos düğmesine basılmıştır” dedi. Gökçebel, bunun tasarruf tedbirleriyle ilgisinin olmadığını, anlayışla ilgisi olduğunu söyledi.

Gökçebel, öğretmen münhallerinin yapılmadığına, nakillerin henüz açıklanmadığına işaret ederek  “Öğretmenlerin geçici alınması için para bulunmakta ancak kadrolu öğretmen ataması yapılmayıp tasarruftan bahsedilmektedir. Belli ki geçici atama yapmak gelen giden siyasiler için önemli bir rant alanına dönüşmüştür” ifadelerini kullandı.

“KATKI KOYMAYA HAZIRIZ ANCAK EĞİTİM ÜZERİNDE OYUN OYNANMASINA SEYİRCİ KALMAYACAĞIZ”

Yeni Eğitim Bakanı ile görüştüklerini, görüşmeye devam edeceklerini ve sorunların çözümü yönünde her zaman katkı koymaya hazır olduklarını kaydeden Gökçebel, şöyle devam etti:

“Ancak öğretmenler üzerinde eğitim üzerinde oyunlar oynanmasına seyirci kalmayacağız. Aylardır tek taraflı çalışıyoruz, yine de devlet okulları sorunsuz açamayacaktır. Atılacak adımlarla kaos derinleşecek. Okulların yaptığı tüm hazırlıklar, programlar alt üst olmuştur. Bakanlar Kurulu’nun ve Sayın Bakanın basından öğrendiğimiz son kararları, eğitimi daha da yozlaştırarak siyasi bir rüşvet olarak algılanmasını sağlayacak ve kaosu derinleştirecektir.”

Geçen yıl da aynı “yanlışın” yapıldığı, sendikanın eleştiri ve önerilerinin dikkate alınmadığını anlatan Gökçebel, şöyle konuştu:

“Sendikamız sistemdeki aksaklıkları ortaya koymuş, öneriler yapmış ve eğer aynı yanlışlıklar yapılırsa, sistemde değişiklikler yapılmazsa sınıfını geçmeyen öğrenci sayısının 2 kat artacağı uyarısı yapmıştır. Bir yıl geçmiş yazılı ve sözlü toplantı çağrılarımıza kulaklar tıkanmış, hiç bir adım atılmamış yılsonunda yine Bakanlar Kurulu adaletsizce, sadece bazı öğrencilere ek sınav hakkı vermiştir. Hiçbir yasa, tüzük, bilimsel ölçme değerlendirme kriterine bakılmadan, öğretmenlerin saygınlığı düşünülmeden popülistçe hareket edilmiştir.

Yasa ve tüzüklere uymamayı, çaba harcamadan bir şeyleri elde etmeyi gençlere öğretmek doğru bir yaklaşım mıdır?”

Gökçebel, “Sorunların değerlendirilmediği, çocuklarımızın uyuşturulduğu, her çocuğa zekası farklı olsa da aynı yemeği yediren bu sistem değiştirileceğine, bu yıl da aynı hata yapılmıştır. Bu yaklaşım bu Hükümetin yolunun eskisinden farklı olmadığını göstermiştir” ifadelerini de kullandı.

KARARLAR

Konuları değerlendiren Sendika yönetiminin aldığı 4 maddelik kararlar şöyle açıklandı:

“1.Öğretmenlerimiz, daha önceki yıllar da olduğu gibi bu yılda yasadışı ve siyasi rüşvet anlamı ile verilen ve bilimsel hiçbir kaygı taşımayan ek bütünleme sınavlarını yapmayacak, görev, kabul etmeyecek, gelenek haline getirilen bu suça ortak olmayacaktır.

2.Aylardır çalışılan ve okullardaki öğretmen ihtiyaçlarını gidererek ve yasallaşmak üzere 27.8.2013’te KHK’ya gönderilen öğretmen yer değiştirme listesinin yok edilmesini kabul etmeyecektir.

3.İhtiyaç olan öğretmen kadrolarının tasarruf gerekçesiyle doldurulmamasını kabul etmeyecektir.

4.Bir yandan para yok denilerek öğretmenler kadrolu atanmazken, siyasi rant olarak öğretmenlerin uzun süre geçici atanmasını kabul etmeyecektir.”

Tak

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.