1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KTÖS’TEN MECLİS ÖNÜNDE KARA TAHTALI EYLEM
KTÖS’TEN MECLİS ÖNÜNDE KARA TAHTALI EYLEM

KTÖS’TEN MECLİS ÖNÜNDE KARA TAHTALI EYLEM

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Meclis önünde “Milletvekillerine Yönelik Hızlandırılmış Okuma-Yazma Kursu” eylemi yaptı.

A+A-

KTÖS, “MİLLETVEKİLLERİNE YÖNELİK HIZLANDIRILMIŞ OKUMA-YAZMA KURSU” EYLEMİ YAPTI

“ÖZEL HAYATIN VE HAYATIN GİZLİ ALANININ KORUNMASI YASASI”NI OKUMADAN ONAYLADIKLARINI” SÖYLEYEN MİLLETVEKİLLERİ PROTESTO EDİLDİ

VAROĞLU: “BAZI MİLLETVEKİLLERİNİN YASAYA OKUMADAN OY VERDİĞİNİ SÖYLEMESİNİ TRAJİKOMİK”

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Meclis önünde “Milletvekillerine Yönelik Hızlandırılmış Okuma-Yazma Kursu” eylemi yaptı.

“Özel Hayatın ve Hayatın Gizli Alanının Korunması Yasası”na yönelik düzenlenen eylemde, meclis önüne kara tahta konarak, söz konusu “yasayı okumadan onayladıklarını” söyleyen milletvekilleri protesto edildi.

VAROĞLU

Eylemde basına açıklama yapan KTÖS Genel Başkanı Güven Varoğlu, Meclisten oy birliği ile geçen “Özel Hayatın ve Hayatın Gizli Alanının Korunması Yasası”nın yarattığı tartışmalara dikkat çekti.

Birçok milletvekilinin yasaya okumadan oy verdiğini söylemesini “trajikomik” olarak niteleyen Varoğlu, milletvekillerini eleştirdi.

“Okumadığınız bir şeyi nasıl imzalarsınız” diye soran Varoğlu, bugün milletvekillerine hızlandırılmış okuma, yazma kursu vereceklerini, kursu tamamlayanlara da Cuma günü sertifika takdim edeceklerini söyledi.

Bugün yapılan eylemle, yasayı okumadan onaylayan milletvekillerini protesto ettiklerini vurgulayan Varoğlu, bundan sonra yasaların iyice okunup tartışıldıktan sonra, kamu yararına göre yapılmasını talep ettiklerini dile getirdi.

BASIN BİLDİRİSİ

Varoğlu’nun konuşması ardından KTÖS Örgütlenme Sekreteri Burak Maviş, basın bildirisi okudu.

Meclisten oy birliğiyle geçen “Özel Hayatın ve Hayatın Gizli Alanının Korunması Yasası”nın, ülkenin nasıl yönetildiğiyle ilgili ibretlik örnek olduğuna işaret edilen bildiride, Meclis’in bağımsız çalışan bir organ olmadığı ileri sürüldü.

Söz konusu yasanın “özel hayat ile ilgili” düzenlemeler çerçevesinde yarattığı tartışmanın devam ettiğine dikkat çekilen bildiride, “Basın özgürlüğü ve özel hayatın gizliliği arasında ciddi tartışma başlatan bu yasal düzenlemenin meclisten geçirilmesi sürecinde demokratik mekanizmaların işletilmediği ve yasayı milletvekillerinin okumadan onayladıkları gerçeği trajikomiktir” ifadelerine yer verildi. 

“Yasanın iyi niyetle hazırlandığı söyleminin, yasanın kötü niyetle kullanılabileceği gerçeğini değiştirmeyeceğine” işaret edilen bildiride, yasanın özünün bireysel hakları düzenlerken, kamu yararını gerektiğince dikkate almadığı ileri sürüldü.

Yolsuzluk, hırsızlık, gerçeği gizleme gibi olayların toplumla paylaşılması konusunun suç unsuru sayılması olasılığının bile düşündürücü olduğu belirtilen basın bildirisinde, “İlgili yasanın bazı hukuksal ve insani olayları çözmek için uluslararası sözleşmeler ve uluslararası hukuka atıfta bulunması, uluslararası hukukun dışında kalmış KKTC rejiminin, hukuk tanımaz, yasa tanımaz gerçeğini ortadan kaldırmamaktadır” denildi.

“BİR ÇOK YASANIN YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLMESİ GEREK”

Yalnız ‘Özel Hayatın ve Hayatın Gizli Alanının Korunması Yasası’ değil, birçok yasanın eşitlik, adalet ve insan hakları temelinde yeniden gözden geçirilmesi gerektiği savunulan bildiride şu ifadelere yer verildi:

“Bu anlamda, yasa yapıcılara çağrımız, yanlışlardan derhal geri dönülmesi ve eşitlik, adalet temelinde yasaların yeniden kamu yararına göre gözden geçirilmesidir. Sendikamız yasayı okumadan onaylayan milletvekillerini şiddetle protesto eder, bu konuda vekillere okuma-yazma seferberliği başlattığımızı kamuoyu ile paylaşırız.”

TAK

 

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.