1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KURBAN BAYRAMI, 24 EYLÜL PERŞEMBE GÜNÜ BAŞLIYOR
KURBAN BAYRAMI, 24 EYLÜL PERŞEMBE GÜNÜ BAŞLIYOR

KURBAN BAYRAMI, 24 EYLÜL PERŞEMBE GÜNÜ BAŞLIYOR

İslam dünyasının ikinci dini bayramı olan Kurban Bayramı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de, 24 Eylül Perşembe gününden başlayarak 4 gün boyunca kutlanacak.

A+A-

BAYRAM TATİLİ 4 GÜN SÜRECEK

CUMHURBAŞKANI AKINCI VE KORGENERAL BOZKURT HALKLA BAYRAMLAŞACAK

MERKEZİ CEZAEVİ’NDE AÇIK GÖRÜŞ YAPILACAK

POLİS, BELEDİYELER VE DİĞER KURUMLAR KURBAN BAYRAMI’NIN HUZUR İÇİNDE KUTLANMASI İÇİN ÖNLEMLER ALDI

Lefkoşa, 18 Ekim 15 (T.A.K): İslam dünyasının ikinci dini bayramı olan Kurban Bayramı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de, 24 Eylül Perşembe gününden başlayarak 4 gün boyunca kutlanacak.

Bayram tatili için başta polis, belediyeler ve acil hizmet veren diğer kurumlar önlemlerini alırken, vatandaşlar da bayram hazırlıklarını tamamlamaya çalışıyor.

“BAYRAM NAMAZI”

Kurban Bayramı, tüm camilerde 24 Eylül Perşembe günü sabah 07.18’de kılınacak bayram namazıyla başlayacak.

TEBRİK KABULLERİ

Kurban Bayramı nedeniyle, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve eşi Meral Akıncı, bayramın ilk günü Cumhurbaşkanlığı’nda 10.00-11.00 saatleri arasında halkla bayramlaşacak.

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral İlyas Bozkurt ise saat 10.30’da Lefkoşa Ortaköy’deki Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı Gazinosu’nda halkla bayramlaşacak.

Belediyeler ve polis, bayramın huzur içinde geçmesi ve hizmetlerin aksamaması için çeşitli önlemler aldı.

POLİS ÖNLEM ALDI

Polis Genel Müdürlüğü, Kurban Bayramını halkın huzur ve güven içinde idrak edebilmesi için, görev ve sorumluluklarının gerektirdiği tüm emniyet tedbirlerini aldı. 

Polis vatandaşların şikâyet ve yardım taleplerini değerlendirmek için her zaman olduğu gibi “155 POLİS İMDAT, 199 İTFAİYE,  156 ALO NARKOTİK”  ve diğer telefon hatları ile kesintisiz 24 saat hizmet verecek.

Polis, bayram nedeniyle daha da yoğunlaşacak olan trafikte, vatandaşların kendilerinin,  sevdiklerinin ve başkalarının can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürmemek için; bazı tedbirler almasını istedi. Tedbirler şöyle:

“Trafik kurallarına mutlaka uyunuz.  Aracınızı yolların konumunu dikkate alarak ve gerekli özeni göstererek sürünüz. Kendilerinin ve başkalarının can ve mal güvenliklerini tehlikeye düşürecek şekilde araç kullananları ve trafik kurallarına uymayanları hiç çekinmeden Polise ihbar ediniz. Sürat yapmayınız. Süratin yolları değil kendi yaşamınızı kısaltabileceğini unutmayınız. Alkollü araç kullanmayınız, eğer alkol almışsanız veya araç kullanamayacak kadar kendinizi yorgun hissediyorsanız mutlaka en yakın polis birimini arayıp yardım isteyiniz. Trafikte önceliğiniz, arzuladığınız yere sağlıklı varmak ve sevdiklerinizle kucaklaşmak olsun. Sizin huzurunuz ve güvende olmanız bizim gururumuzdur.”

MAHKUMLAR CEZALARINA  VE ALFABETİK SIRAYA GÖRE AÇIK GÖRÜŞ YAPACAK

Kurban Bayramı nedeniyle Merkezi Cezaevi’nde bulunan mahkum ve tutuklular, 24-27 Eylül  tarihleri arasında düzenlenen programa uygun olarak yakınları ile açık görüş yapabilecekler. 

Açık görüşe gidecek ziyaretçiler; Cezaevleri Tüzüğü’nün 119 (5)’inci maddesi uyarınca;
tutuklu ve hükümlüler tarafından daha önce cezaevi müdürlüğüne bildirilmiş olan isimler olmak üzere, toplam 5 kişiyi aşmayacak şekilde ziyaret yapabilecek.

Ziyaretler, Merkezi Cezaevi tarafından düzenlenen program kapsamında 09.00-16.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek ve bir ziyaretçinin toplam görüşme süresi 3 saati aşmayacak şekilde olacak. 

Ziyaretçilerin kendini tanıtıcı belge taşımaları ve götürülecek olan yiyeceklerin ziyaret esnasında tüketilebilecek şekilde kısıtlı olması geriyor.

ZİYARET SAATLERİ

Açık görüş ziyaret saatleri şöyle olacak:

Bayramın 1. Günü: 09.00-12.00 saatleri arasında ağır cezalı grubundan isminin ilk harfi O’dan Z’ye kadar olanlar, 13.00-16.00 saatleri arasından ağır cezalı grubundan isminin ilk harfi K’den N’ye kadar olanlar.

Bayramın 2. Günü: 09.00-12.00 saatleri arasında ağır cezalı grubundan isminin ilk harfi E’den İ’ye kadar olanlar, 13.00-16.00 saatleri arasında ağır cezalı grubundan isminin ilk harfi A’dan D’ye kadar olanlar.

Bayramın 3. Günü: 09.00-12.00 saatleri arasında hafif cezalı grubundan isminin ilk harfi M’den Z’ye kadar olanlar, 13.00-16.00 saatleri arasından hafif cezalı grubundan isminin ilk harfi A’dan K’ye kadar olanlar.

Bayramın 4. Günü: 09.00-12.00 saatleri arasında hükümsüzler grubundan isminin ilk harfi M’den Z’ye kadar olanlar, 13.00-16.00 saatleri arasından  hükümsüzler grubundan isminin ilk harfi A’dan K’ye kadar olanlar.

LEFKOŞA BELEDİYESİ... BAYRAM YERİ KURULACAK

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkent Lefkoşa’da Ramazan Bayramı’nın huzurlu bir şekilde geçirmesi için hazırlıklarını tamamladı.

Vatandaşlar bayram süresince her türlü şikayetlerini “185” şikayet hattına bildirebilecek.

Temizlik Şubesi bayram süresinde rutin çalışmalarını sürdürecek. Bayram süresi içerisinde çöp toplama günlerinde herhangi bir değişiklik yaşanmayacak.

Bayramda vefat eden yakınlarını ziyaret için Lefkoşa Mezarlığı’na gelenlerin rahat ve hızlı bir şekilde kabir ziyaretlerini tamamlamaları için de gerekli tedbirler alındı.

Zabıtalar, bayram boyunca trafiğin sürekli akabilmesi için mezarlıkta görev yapacak.

Lefkoşa Mezarlığı’nda bayram süresince Defin İşleri Şubesi’nden nöbetçi ekip görev yapacak.

Bayram süresince Defin İşleri sorumlusu Hasan Aybar’a 0542 851 23 21 nolu telefondan ulaşılabilecek.

Halk Sağlığı Şubesi, bayram öncesinde de halkın hijyen ortamlarda taze ve sağlıklı gıda tüketmesi için rutin denetimlerini yoğunlaştırarak gerçekleştiriyor.

LTB Zabıta Şubesi bayram süresince Fuar Alanı’nda kurulacak “Bayram Yeri” de dahil denetimlerine devam edecek. Zabıta Şubesi ayrıca kaçak çiçek satan çiçekçi ve işportacıların ürünlerini müsadere edecek.

GAZİMAĞUSA BELEDİYESİ

Gazimağusa Belediyesi de, yaptığı düzenleme doğrultusunda, Kurban Bayramı süresince hizmetlerini aralıksız sürdürecek.

Bütün birimler bayram süresince doğacak gereksinimlerin karşılanması amacıyla yeniden organize edildi. Bayramın 1. gününe denk gelen Perşembe Pazarı kapalı olacak.

Merkezden kaynaklanacak herhangi bir aksama veya büyük çaplı arıza olmaması durumunda, bölgeler belirlenen program çerçevesinde su almaya devam edecek.

Bayram tatili süresince, su hatlarında meydana gelecek patlak ve arızalar için Belediyenin Su İşleri Birimi’nin acil durumlarda kullandığı 0548 8166030 numaralı telefonu aranabilecek.

Sağlık Birimi ise vatandaşların acil durumlarda arayabileceği bir ekibi hazır tutacak.

Vatandaşlar, Gazimağusa Belediyesi sınırları dahilinde sağlık konusundaki şikayetlerini 0548 8166037 numaralı telefona bildirebilecek.

Gazimağusa Belediyesi mezarlıklarda, şehitlikler ve camilerde devam ettiği rutin çalışmalarına ek olarak bayramda yaşanacak yoğunluğa karşı hem temizlik hem su konusunda doğacak ihtiyaçları karşılamak için önlemlerini aldı.

Bayram tatili boyunca evsel atık toplama hizmetlerinde herhangi bir değişiklik yapılmadan mevcut program aynen uygulanırken, sokakların genel temizliği tatil boyunca, sadece ana arterler ve meydanlarda devam edecek. Ayrıca arife günü ana arterlerde ve Suriçi’nde ekstra çöp toplama hizmeti verilecek.

Gazimağusa Belediye Mezbahası’nın arife günü olan Çarşamba günü karantina bölümü açılacak ve hayvan kabul edilecek. Bayramın birinci günü kurban kesimi için açık olurken, ikinci, üçüncü günleri kapalı, dördüncü günü ise 13.00’den itibaren hayvan kabul edilecek.

Cenaze ve defin hizmetleri, her zaman olduğu gibi, bayram ve tatil günlerinde devam edecek. Bu konuda 0548 8166051 numaralı hizmet telefonu, 24 saat aranabilecek.

Gazimağusa Belediyesi, acil durumlar için bütün birimlerinde acil müdahale ekiplerini sürekli göreve hazır durumda bulundururken, vatandaşlar, acil durumlarda Gazimağusa Belediyesi’nin 185 veya 630 0 500 numaralı telefonlarını arayabilecek.

GİRNE BELEDİYESİ

Girne Belediyesi yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle gerekli tüm tedbirlerini aldı.

Girne Belediyesi yaptığı düzenleme doğrultusunda, Bayram tatili ve hafta sonu süresince hizmetlerini aralıksız sürdürecek.

Girne Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre; Kurban Bayramı tatili ve hafta sonu süresince Girne’lilere aksatmadan hizmet verebilmek için bir takım tedbirler alındı.

Bayramın birinci günü dahil, çarşı merkezi, Kordonboyu ve otellerin çöplerini toplayacak olan belediye, rutin programına uygun olarak temizlik hizmetleri verecek.

İçme suyu dağıtımında ise, belirlenen programın aksamaması amacıyla gerekli önlemlerin alındığı, meydana gelebilecek arızalar için ekipler oluşturulduğu belirtildi.

Bayram öncesinde zabıta (kolluk) ve sağlık şubesi ise, kentteki işyerleri ile restoranların denetimini yapıp, ayrıca izinsiz seyyar satıcıları kontrol edecek.

Bayramda defin hizmeti verebilmek için de tedbirlerini alan Belediye, mezarlıkları bakımdan geçirerek bayram ziyaretleri için hazır hale getirdi.

Vatandaşlar bayram süresince şu telefonları arayabilecek:

Bayındırlık, imar ve sağlık işleri   0533 854 20 54

Temizlik işleri  0533 860 59 73 / 0533 851 76 66

Su işleri  0542 882 11 18 / 0533 860 59 72

Kanalizasyon işleri  0533 870 20 16

Cenaze ve defin işleri   0533 840 52 20

Zabıta (kolluk) hizmetleri  0548 882 21 20 / 0533 836 88 17

GÜZELYURT BELEDİYESİ

Güzelyurt Belediyesi de, Kurban bayramı tatili süresince Belediye tarafından verilen hizmetlerin düzenli olarak sürdürülebilmesi amacı ile birtakım tedbirler alarak, herhangi bir aksaklığın yaşanmaması için ekiplerin çalışma gün ve saatlerini düzenledi ve nöbetçi ekipler devreye koydu.

Temizlik Hizmetleri: Kent yol, sokak ve caddelerin temizlik hizmetleri tüm tatil süresince kirliliğe meydan vermemek amacı ile yoğun olarak devam ettirilecek.

Ev ve işyeri atıkları: Merkezde bulunan işyeri ve konutların atıkları tüm tatil süresince normal program aksatılmadan insanların  rahatsız olmayacakları saatlerde ekipler  tarafından kaldırılacak.

Su Hizmeti: Normal program dahilinde kentin tüm bölgelerindeki şebekeye 24 saat kesintisiz su verilmesine çalışılacak ayrıca herhangi bir şebeke arızasına karşı oluşturulan nöbetçi ekip tatil süresince devrede olacak.

Defin Hizmeti: Tüm mezarlıklar bayram ziyaretleri için kontrol ve bakımdan geçirildi. Ayrıca tatil süresince mezarlıklarda görevli personel bulundurulup hizmetlerin aksamadan verilmesi sağlanacak.

Kolluk Hizmetleri: Oluşabilecek sorun ve şikayetlere anında müdahale edilebilmesi amacı ile tatil süresince nöbetçi kolluk ekipleri görevlendirildi.

Tartı Hizmeti: Tartı Merkezi, talep olmaması nedeni ile 23 Eylül Çarşamba günü mesai bitiminde kapatılacak ve Bayram sonrası normal programa devam edilecek. Tatil süresince 0548 829 3263 numaralı telefon gelecek taleplere cevap verecek.   

Salhane Hizmetleri: Belediye kesimhanesi kurbanlık kesimler için 23 Eylül Çarşamba(Arife) günü 07.00-17.00, 24 Eylül Perşembe (bayramın 1. günü) 07.00-13.00 saatleri arasında açık bulundurularak; kurban kestirmek isteyen vatandaşların hizmet alması sağlanacak. 

Açık Pazar: 26 Eylül Cumartesi bayramın 3. günü Açık Pazar kurulup halka hizmet vermesi sağlanacak. 

Ulaşım Hizmetleri: Kalkanlı ODTÜ KK Kampusu ile Güzelyurt arasında kurulan ring hattı ihtiyaç doğrultusunda sefer sayısı azaltılarak sürdürülecek.

Yatırım ve Çalışmalar: Belediye tarafından sürdürülmekte olan yatırım, bakım ve onarım çalışmalarına bayram süresince ara verilecek. 

Alınan tedbirlerin yanı sıra tüm ihtiyaçlar ve şikayetler için 0548 829 3243, 0548 829 3245, 0548 829 3246 numaralı telefon hatları Bayram tatili süresince vatandaş şikayet ve isteklerini karşılamak ve hizmet vermek üzere tahsis edildi.

İSKELE BELEDİYESİ

İskele Belediyesi de, Kurban Bayramı tatilinin huzur içinde geçmesi için gerekli tüm önlemleri aldı.

Defin ve su işlemleri kesintisiz devam edecek olup mezbaha ve çöp toplama birimleri ise bayramın 2. gününden itibaren hizmet verecek. İskele Belediyesi’ne;  7 gün 24 saat hizmet veren 444 21 22 numaralı telefonlardan bayram süresince de ulaşılabilecek.

İskele Belediyesi;  halka hizmet anlayışı çerçevesinde mezarlıklarda da önlemini aldı.

Vatandaşın arife günü ve bayram süresince ziyaretlerinde hiçbir sorun yaşanmaması adına İskele ve belde mezarlıklarında temizlik ve bakım çalışmaları yapılıyor.

Öte yandan bayram tatili süresince defin işlemleri kesintisiz hizmet verecek. Cenaze ve defin İşlemleri ile ilgili 0542 852 65 38 veya 0533 826 84 04 numaralı telefonlardan bilgi alınabilecek.

Oluşabilecek su sıkıntısını da ortadan kaldırmak için önlemler günler öncesinden alındı, bayram süresince bir ekip hazırda bekletilecek.

İskele Belediyesi, vatandaşların su sorunu ile karşılaşmaları durumunda 0533 826 84 06 numaralı telefonu aramalarını rica etti.

Cuma günleri kurulan açık Pazar ise bayram nedeniyle, 23 Eylül Çarşamba günü kurulacak.

BÜFE KAPALI, PLAJ AÇIK

Makenzi Halk Plajı’nda ise Kurban Bayramı’nın 1. gününde yalnızca büfe kapalı olup şezlongları vatandaşlar kullanabilecek. Bayramın diğer günlerinde ise halk plajı,  rutin işleyişine devam edecek.

İskele Belediyesi’ne Bayram tatili süresince ulaşılabilecek telefon numaraları:

Genel sorun bildirimi  :444 21 22
Ustabaşı   :0542 852 65 38
Su İşleri   :0533 826 84 06
Defin İşlemleri  :0542 852 65 38 veya 0533 826 84 04

İskele ’de acil durumlar için kullanılacak diğer numaralar ise şöyle;

Orman Yangın  : 177
Polis İmdat   : 155
Acil Servis   : 112
Yangın    : 199
Polis Merkez Karakolu : 371 23 33
İskele Sağlık Merkezi  : 371 23 19

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.