1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. LATİFOĞLU: "YENİ ASGARİ ÜCRET SEFALET ÜCRETİ"
LATİFOĞLU: "YENİ ASGARİ ÜCRET SEFALET ÜCRETİ"

LATİFOĞLU: "YENİ ASGARİ ÜCRET SEFALET ÜCRETİ"

LATİFOĞLU: "YENİ ASGARİ ÜCRET SEFALET ÜCRETİ"

A+A-

“GELİR VERGİSİNDE KİŞİSEL MUAFİYETLERİN BELİRLENMESİNDE (ASGARİ ÜCRETİN) DİKKATE ALINMASINDAN DOLAYI GERÇEK ASGARİ ÜCRETİN BELİRLENMESİNE ENGEL OLUNMUŞTUR...BU KABUL EDİLEMEZ”

Kıbrıs Türk Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş) son belirlenen Asgari ücreti “sefalet ücreti” olarak değerlendirerek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı’nı Asgari Ücret Tespit Komisyonu’ndaki tutumlarından dolayı eleştirdi.

Genel Başkan Yakup Ö. Latifoğlu yaptığı yazılı açıklamada, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın kayıpların telafi edileceği söylemine rağmen dayatma denecek şekilde bin 560 TL’lik asgari ücreti empoze etmesi Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun müzakere kabiliyetini kaybettiğinin açık göstergesidir. Karara bağlanan asgari ücretin bir ailenin insanca yaşayacağı bir ücret olmadığı, sefalet ücreti olduğu bir gerçektir” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın kayıpları hayat pahalılığı ile bağdaştırmasının gerçeklerle bağdaşmadığını söyleyen Latifoğlu, 1 Ocak 2013’te geçerlilik kazanan bin 415 TL Asgari Ücretin söz konusu dönemdeki karşılığının 790 Amerikan Doları olduğunu, ancak Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısında 790 ABD dolarının karşılığının bin 625 TL olduğunu, buna ek olarak son bir yılda gıdada yaşanan pahalılığının yüzde 36’ya ulaştığını savundu.

Latifoğlu, “Hal böyle iken hayat pahalılığı oranının kayıpları yerine koymadığı bir gerçek olarak önümüzde durmaktadır” dedi.

Hükümeti “yasaları hiçe saymakla” de suçlayan Latifoğlu, “Asgari ücret yasasının 4’üncü Maddesinin 2’inci Fıkrasında yer alan esaslara göre dikkate alınması gereken Devlet Planlama Örgütü ile Ticaret Dairesince saptanan geçim indeksi verileri hiç dikkate alınmamıştır. Bu veriler dikkate alınmış olsa idi asgari ücret 2 bin 115 TL olmalıydı” ifadelerini kullandı.

Latifoğlu ayrıca Maliye Bakanlığı’nın vergi politikasının asgari ücretin belirleyicisi olduğunu savundu. Masada işçi kesimi temsil eden Hür-İş Federasyonu olarak ekonomide yaşanan durağanlığı da dikkate alarak asgari ücretin bin 830 TL olmasını önerdiklerini kaydeden Latifoğlu, “Ancak devlet tüm gelir ve giderlerini asgari ücrete indekslediğinden ve yılın ilk asgari ücretinin gelir vergisinde kişisel muafiyetlerin belirlenmesinde dikkate alınmasından dolayı gerçek asgari ücretin belirlenmesine engel olunmuştur. Bunu kabul etmediğimizi yeniden vurgulamak isterim” dedi.

Bakanın bin 560 TL’nin yukarıya esnemesinin mümkün olmadığını ifade ettiğini de savunan Latifoğlu,  “(Bakanın) İfadesi de ne kadar baskıcı bir toplantı masası olduğunun ve müzakere ortamının Hükümet eli ile ortadan kaldırılacağının göstergesidir” ifadelerine yer verdi.

Akaryakıt, elektrik ve gaza yapılan zamlara da işaret eden Latifoğlu, “Bin 560 TL’lik asgari ücreti halkı köleleştirme politikası olarak kabul ettiğimizi ve reddettiğimizi kamuoyuna duyururuz” dedi.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.