1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “LEFKOŞA EKONOMİ FORMU” KURULDU
“LEFKOŞA EKONOMİ FORMU” KURULDU

“LEFKOŞA EKONOMİ FORMU” KURULDU

Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Kıbrıs (Rum) Ticaret ve Sanayi Odası, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğ ve Yunanistan Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği; Kıbrıs sorununu çözmek amacıyla sürdürülen müzakerelere destek belirttiler,

A+A-

ODALAR MÜZAKERELERE DESTEK BELİRTTİLER, SÜRECE ELLERİNDEN GELEN KATKIYI KOYMA YÖNÜNDEKİ KARARLILIKLARINI İFADE ETTİLER

Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Kıbrıs (Rum) Ticaret ve Sanayi Odası, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Yunanistan Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği; Kıbrıs sorununu çözmek amacıyla sürdürülen müzakerelere destek belirttiler, sürece  ellerinden gelen katkıyı koyma yönündeki kararlılıklarını ifade ettiler ve “Lefkoşa Ekonomi  Formu”’nun kurulmasına karar verdiklerini duyurdular.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Phidias Pilides, Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Fikri Toros ile Yunanistan Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği Başkanı Constantine Michalos  Ara Bölge’de Chateau Status Restoran’ta basın toplantısı düzenledi. İngilizce, Rumca ve Türkçe olarak 3 dilde okunan açıklamanın ardından Hisarcıklıoğlu ile Michalos  kısa birer  konuşma yaptılar.

ORTAK AÇIKLAMA METNİNE DESTEK

Okunan açıklamada, odalar liderler tarafından imzalanan ortak açıklama metnine destek verdiklerini kaydettiler ve çözümün ada ekonomisine önemli katkılar sağlayacağını, Kıbrıslı Türkler ile Rumların refah ve zenginliğini artıracağına inandıklarını belirttiler.

Ortak açıklamada, “Odalar ayrıca kapsamlı çözümün tüm bölgeye özellikle demokratik değerler, insan hakları ve temel özgürlüklerin hakim olduğu refah içinde ortak bir geleceğin sağlandığı genişlemiş bir Avrupa Birliği içinde Kıbrıs, Yunanistan ve Türkiye’nin de yer alacağı coğrafyada önemli yararlar sağlayacağına inanmaktadırlar” denildi.

Statükonun  kabul edilebilir olmadığı kaydedilen açıklamada, çözümsüzlüğün devamının tüm taraflar için olumsuz sonuçlar doğuracağı, bu çerçevede odaların sürece katkı yapma ve siyasi liderlikleri çabalarına destek olma yönünde kararlı olduğu vurgulandı.

“ODALAR ÇÖZÜM FIRSATININ KAÇMAMASI İÇİN ELİNDEN GFELENİ YAPACAK”

Odaların olumlu bir atmosferin yaratılması ve güven artıran önlemlerin uygulanmasına katkı kalmakla kalmayıp, ekonomik ve ticari işbirliğinin önünün açılmasına  katkı sağlayabileceği de ifade edilen açıklamada, “Önümüzde Kıbrıs sorununu doğru şekilde çözmek için büyük bir fırsat vardır. Odalar bu fırsatın kaçırılmaması için ellerinden geleni yapacaktır” denildi.

“Lefkoşa Ekonomi Formu” olarak isimlendirilen grubun 14 Eylül’de İstanbul’da yeniden bir araya geleceği, bu toplantı öncesinde odaların amaca yönelik inisiyatifler geliştireceği ve bunların  İstanbul’da ortak bir karara bağlandıktan sonra ilgililere iletileceği de belirtildi.

HİSARCIKLIOĞLU

Ortak açıklamanın ardından, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, bir hayalinin gerçek olmasından mutluluk duyduğunu kaydetti ve tarihi bir ana şahitlik edildiğini, ilk defa odaların bu şekilde bir araya geldiğini belirtti.

Sadece bunun bile Kıbrıs görüşmelerinden ne kadar umutlu olduklarının bir göstergesi  olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, ellerinden gelen desteği vereceklerini belirtti.

MICHALOS

Yunanistan Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği Başkanı Constantine Michalos da tarihi bir an yaşandığını belirtti ve bu ana tanıklık edenlere teşekkür etti.

Ortak açıklamanın bir kısmını tekrar okuyan Michalos, çözümün ada ekonomisine önemli faydalar sağlayacağı, refah ve zenginliği artıracağını kaydetti, kapsamlı çözümün tüm bölgeye özellikle de içinde Yunanistan, Türkiye ve Kıbrıs’ın yer alacağı AB’a önemli yararlar sağlayacağını kaydetti.

Michalos belirledikleri hedeflerin yerine gelmesi için çaba sarf edeceklerini de dile getirdi.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.