1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. MARİFED’E BAĞLI İŞ KADINLARI KOMİTESİ ÜYELERİ, KTTO’YU ZİYARET ETTİ
MARİFED’E BAĞLI İŞ KADINLARI KOMİTESİ ÜYELERİ, KTTO’YU ZİYARET ETTİ

MARİFED’E BAĞLI İŞ KADINLARI KOMİTESİ ÜYELERİ, KTTO’YU ZİYARET ETTİ

Marmara İş Hayatı Dernekleri Federasyonu’na (MARİFED) bağlı İş Kadınları Komitesi Üyeleri, bugün Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nı ziyaret etti

A+A-

Marmara İş Hayatı Dernekleri Federasyonu’na (MARİFED) bağlı İş Kadınları Komitesi Üyeleri, bugün Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nı ziyaret etti

KTTO’dan verilen bilgiye göre, 25-26 Nisan tarihleri arasında, Kıbrıs Türk İşadamları Konseyi’nin davetlisi olarak adada bulunan MARİFED’e bağlı İş Kadınları Komitesi üyeleri, KTTO’yu ziyaretlerinde bilgi alışverişinde bulunarak, Konferans Salonu’nda Kıbrıslı Türk İş kadınlarıyla bir araya gelip ikili görüşmeler yapma fırsatı buldu.

TOROS

KTTO Başkanı Fikri Toros, misafirlere hitap ederek, böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

KTTO’nun tarihçesi ve toplumdaki rolü konusunda misafirleri bilgilendiren Toros, Kuzey Kıbrıs’ta şirket kurulması ve şirketin işleyişiyle ilgili temel bilgiler aktardı.

Toros, KTTO’nun Türkiye’deki Ticaret Odalarından farklı olarak sicil kayıt işlemleri yapmadığını, ama gerek danışmanlık hizmeti, gerekse devletle olan bürokratik işlemlerde KTTO’nun katalizör görevini üstlenerek gerekli desteği vermeye hazır olduğunu söyledi.

Kıbrıs Türklerinin, adada oluşacak bir devlet yapısında siyasi eşitlik ve temsiliyet hakkına sahip olmadan Türkiye’nin Kıbrıs Rum tarafı ile ilişkilerini normalleştirmesinin adadaki Türk varlığına ciddi zararlar getireceğine inanç belirten Toros, Kıbrıs sorunu ve çözüm süreci ile bilgiler verdi.

Avrupa Birliği’nin çözüm ortağı olarak KTTO’nun rolünü de aktaran Toros, AB’nin serbest mal, hizmet ve insan dolaşımı ilkeleri üzerine kurulan bir topluluk olmasına rağmen, Kıbrıs’ın var olan koşullarda üye devlet olarak AB’ye alınmasının bu ilkeye ters düştüğünü söyledi.

2004’teki referandumda Kıbrıslı Türklerin evet oyundan ve Kıbrıs Türk toplumunun yaptığı çalışmalar ardından AB’nin Mali Yardım Tüzüğü ve Yeşil Hat Tüzüğü’nü hayata geçirerek bir takım açılımlarda bulunduğunu ifade eden Toros, bu tüzüklerin koordinasyonu ve Yeşil Hat Ticareti çerçevesinde gerekli dokümantasyonlardan sorumlu olan KTTO’nun, her zaman çözüm girişimlerini destekleyen ve bunların başarıya ulaşması için katkı yapan bir kurum olduğunu vurguladı.

Hidro-karbon yataklarının bulunmasının ardından bölgesel tabloda bir barış ve istikrar resmi çizilmesinde Kıbrıs sorununun çözümünün önemine dikkat çeken Toros, bu kapsamda bölgede, AB, Amerika, Türkiye, Suriye, Lübnan ve İsrail gibi aktörlerin etkilerinden bahsetti.

Türkiye’den gelecek olan yatırımların, bir çözüm sonrasında hem Türkiye bazlı sermayenin AB topraklarında yatırımları olması açısından, hem de Kıbrıslı Türklerin ekonomik olarak devlet ortağı oldukları Kıbrıslı Rumlarla denk olmasını sağlamak açısından büyük önem arz ettiğini aktaran Toros, KTTO olarak her zaman bu tür yatırımları desteklemek için hazır olduklarını belirtti.

TAK

 

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.