1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. MECLİS TOPLANTISI GÜNCEL KONUŞMALARLA SÜRÜYOR
MECLİS TOPLANTISI GÜNCEL KONUŞMALARLA SÜRÜYOR

MECLİS TOPLANTISI GÜNCEL KONUŞMALARLA SÜRÜYOR

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda üçüncü güncel konuşmayı,

A+A-

ÇAKICI “KIBRIS SORUNU”, SUCUOĞLU “EĞİTİM”, ÇAVUŞOĞLU “HÜKÜMETİN İCRAATLARI” KONULARINDA KONUŞTU

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda üçüncü güncel konuşmayı Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Lefkoşa Milletvekili Mehmet Çakıcı, Kıbrıs sorunu konusunda yaptı. 

Kıbrıs müzakere sürecinin durduğunu ve dünyanın birçok yerinde de gerginlik yaşandığını gördüğünü dile getiren Çakıcı, adadaki çözümsüzlüğün her an bir gerginlik daha meydana getirebileceğini düşündüğünü kaydetti.

Savaş çığırtkanlığı yapılmasının doğru olmadığını, adanın yanı başında insanların kan ağladığını dile getirerek yapılanların yanlış olduğunu kaydeden Çakıcı, Rum lider Nikos Anastasiadis’in görüşme masasına geri dönmesi,  Türkiye’nin savaş gemilerini geri çekmesi ve Kıbrıslı Türklerin de haklarını masada görüşerek alması gerektiğini belirtti.

Çakıcı ayrıca kimsenin makamları kendi çıkarları doğrultusunda kullanmaması gerektiğini de belirterek, aday olan bir Cumhurbaşkanı ve müzakere heyetinin Kıbrıs konusunda başarılarının da ortada olduğunu kaydetti.

NAMİ: “ÇÖZÜMÜN ÖNEMİ GÖRÜLDÜ”

Dışişleri Bakanı Özdil Nami de söz alarak, müzakere sürecinin durmasının herkesi endişeye sürüklediğini ve şaşırtan bir gelişme olduğunu kaydederek, bölgedeki istikrarsızlıkların da tehlike yaratmasından dolayı Kıbrıs sorunun çözümünün öneminin görüldüğünü belirtti.

Rum liderliğinin hidrokarbon arama çalışmalarını bir anlaşmaya varmadan yapmasının kabul edilebilir bir yaklaşım olmadığını söyleyen Nami, şu anda Rum liderliğinin yeni bir parselde arama başlatmasının da kapsamlı çözüme ulaşmak için karşılıklı hak ve çıkarlarına saygı duyulmadan yapıldığını kaydetti.

“MASAYI TERK ETME GEREKÇESİ KABUL EDİLEMEZ”

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, bu tür yaklaşımların kapsamlı bir çözümü olumlu etkilemeyeceğine de dikkat çekerek, atılan adımların barış çalışmalarına yönelik olumlu adımlar olmadığını belirtti. Rum tarafının müzakere masasını terk etme gerekçesinin kabul edilemez olduğunu söyleyen Nami, Türkiye’ye olan bir öfke veya hidrokarbonla ilgili bir sürecin müzakere masasına yansıtılması yerine, kapsamlı bir çözüm bulma yoluna gidilmesi gerektiğini belirtti. 

Nami ayrıca, müzakere masasından kaçılmaması gerektiğini vurguladı ve uluslararası camiaya da pozisyonlarını yeniden gözden geçirme çağrısında bulundu.

SUCUOĞLU: “HİBE PROGRAMININ SADECE YÜZDE 12’Sİ KULLANILDI”

UBP Lefkoşa Milletvekili Faiz Sucuoğlu’nun eğitim ile ilgili yaptığı konuşmada, yeni ders yılının yine kaosla başladığını, Türkiye Büyükelçiliği’nin hibe programının sadece yüzde 12’sinin kullanılmasının, bakanlığın öngörüsüzlüğü,  projesizliği ve programsızlığının göstergesi olduğunu kaydetti.

Tüm bakanlıkların kendilerine ayırdıkları bütçenin hemen hemen hepsini bitirdiğini ileri süren Sucuoğlu, bu da hükümetin programsız hareket ettiğinin göstergesi olduğunu söyledi. Hükümetin icraatlarını da eleştiren Sucuoğlu, Kıb-Tek’e yapılan personel alımında özellikle teknik personelin nasıl alındığının açıklanmasının istedi.

Sucuoğlu, hükümetin bir yıllık icraatıyla ilgili yaptığı basın açıklamasında, yapılan tasarrufun açıklamasının ise yanlış olduğunu savundu.

Eğitim Bakanı’nın eğitim yılının başında istifa etmesini de eleştiren Sucuoğlu, yeni bakan atanana kadar özellikle orta öğretime alınan öğretmenlerin çift okulda görevlendirilmesini eleştirdi ve haftanın 2-3 günü Karpaz’da, diğer günlerde ise Lefke’de görev yapacak bir öğretmenin ulaşım sorununun düşünülmesi gerektiğini kaydetti.

Okulların açılmasının ardından öğretmen eksikliğinin devam ettiğini dile getiren Sucuoğlu, Karpaz’da  bir okulda  15 öğretmen eksikliği olmasının ardından ilahiyat fakültesine öğretmen nakli yapılmasını eleştirdi.

Okullarda öğrenci sayılarının da şişirildiğini örnekler vererek anlatan Sucuoğlu, 250 öğretmenin yer değiştirdiğini ve okullardaki öğretmen açığının giderilmediğini dile getirerek, eğitimin bu yıl da sorunlarla boğuşacağını kaydetti.

ÇAVUŞOĞLU: “İŞİNİ CİDDİYE ALMAYAN BİR HÜKÜMET…”

UBP İskele Milletvekili Nazım Çavuşoğlu da hükümetin icraatlarıyla ilgili konuşma yaptı.  Meclis koltuklarının boş kalması ve muhatap bulamamaları nedeniyle hükümeti “işini ciddiye almamakla” suçlayan Çavuşoğlu, Tarım Bakanı’nın seçim zamanı kaç eve elektrik bağlattığını ve bunların parasını kimin ödediğini açıklaması gerektiğini söyledi.
Kendilerine ulaşan iddiaları belgeleme çalışmalarının tamamlanma aşamasında olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, bu yapılanların konuşulacağını ve bu paraların nasıl ödendiğinin tartışılacağını belirtti.

Nazım Çavuşoğlu, hükümetteki iki partinin genel başkanlarının uyumlu olduğunun söylendiği fakat yapılan açıklamaların görüldüğünü belirterek, kendilerinin bu kaos ortamında halka hizmet beklemesinin de trajikomik olduğunu savundu. “Emeğin partisi olduğunu söyleyen, renkten renge ve isimden isime geçen bu partinin seçim zamanı paraları nerden bulduğunu” soran Çavuşoğlu, Kamu Reformu Yasası’nın beklediğini fakat yeni atamaların da her gün yapıldığını dile getirdi.

UBP döneminde istihdam edilenlerin atıldığını, bu hükümetin istihdamlarının ise hesabının sorulması gerektiğini kaydeden Çavuşoğlu, hükümetin, kurum, kuruluş ve bankalara alınan memurların hesabını vermesi gerektiğini belirtti.

Çavuşoğlu, özellikle 42 kişinin Kıb-Tek’e ot sökmek için alınmasının açıklanmasını gerektiğini söyledi. Elektrik Kurumu’nun sürekli elektriğe zam yaparak istihdam yaptığını ileri süren Çavuşoğlu, kurumun çalışma sistemini örneklerle eleştirdi.

Ülkede birçok kaçak işçi olduğunu da dile getiren Çavuşoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nı da göreve davet ederek, sosyal güvenceden yoksun ve asgari ücretten bile düşük rakamlarla çalıştırılan insanlar bulunduğunu belirtti ve kaçak hayatın denetlenmesinin zaruret olduğunu kaydetti.  

İçişleri Bakanlığı’nın da birçok işi başka bakanlıklara sevk ettiğini ileri süren Çavuşoğlu, af yasası ve vatandaşlık yasasının hâlâ beklendiğini kaydederek, bakanlıkta daha önce başlatılan e-kimlik çalışmalarının da ne durumda olduğunun açıklanmasını istedi.

DAÜ konusuna da değinen Çavuşoğlu, siyasi kaygılarla rektörün onaylanmadığını savundu ve  “DAÜ’yü maceralara sürükleyecekler, bundan üzüntü duyuyorum” dedi.

GÜRPINAR: “KAYIT DIŞILIKTA AZALMA VAR”

Çavuşoğlu’nu yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar, geliştirdikleri yerli iş gücü istihdam projesinde hedefe ulaştıklarını, projenin başarılı olduğunu söyledi ve dört bacağı olan projenin bir bacağını da denetimlerin oluşturduğunu kaydetti.

Denetimin önemi üzerinde duran Gürpınar, denetim programı sürdürdüklerini, önemli sayıda kayıt dışı istihdam söz konusu olduğunu ancak bir yıllık süreçte elde edilen ön verilerde bir yıl öncesinde göre kayıt dışılıkta azalma yaşandığını kaydetti.

Gürpınar, ilk bir yıllık uygulamada varılan sonuçları tatminkar gördüklerini ifade etti.

ULUÇAY: “MUHACERETLE İLGİLİ SIKINTILARI ÇÖZECEK TASARI KOMİTEDE”

İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay da, muhaceretle ilgili sıkıntıları aşmak için yasa tasarısı hazırlayıp Meclis’e getirdiklerini, tasarının komitede tartışılmakta olduğunu , ailelerin birleştirilmesini hedeflediğini söyledi.
Uluçay, yasayı kasımın başlarında Genel Kurul’a getirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Uluçay, Yurttaşlık Yasası ile ilgili hazırlıkların tamamlandığını bu ay sonu, kasımın ilk haftalarında Meclis’e sevk etmeyi planladıklarını belirtti. 

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.