1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. "MÜZAKERE MASASINDA BİR YOL HARİTASINA İHTİYACIMIZ VAR"
"MÜZAKERE MASASINDA BİR YOL HARİTASINA İHTİYACIMIZ VAR"

"MÜZAKERE MASASINDA BİR YOL HARİTASINA İHTİYACIMIZ VAR"

Özersay, İngiltere'ye yaptığı ziyaret çerçevesinde Kıbrıs konusunda yaşanan son gelişmelere ilişkin

A+A-

ÖZERSAY: "MÜZAKERE MASASINDA BİR YOL HARİTASINA İHTİYACIMIZ VAR"

"BİZ KIBRIS TÜRK TARAFI OLARAK BİRLEŞMİŞ MİLLETLER'İN MÜZAKERELERDEKİ ROLÜNÜN ARTIRILMASINDAN YANAYIZ"

"EĞER DENİZDEKİ ZENGİNLİKLERİN KIBRISLI TÜRKLERE DE AİT OLDUĞUNU SÖYLÜYORSANIZ, O ZAMAN BUNUN GEREĞİNİ YAPIN"

Kıbrıslı Türk müzakereci Kudret Özersay, müzakere masasında bir yol haritasına ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Özersay, İngiltere'ye yaptığı ziyaret çerçevesinde Kıbrıs konusunda yaşanan son gelişmelere ilişkin konferans verdi. Londra'daki Kıbrıs Türklerinin yer aldığı etkinlikte konuşan Özersay, Kıbrıs Türk tarafı olarak Birleşmiş Milletler'in müzakerelerdeki rolünün artırılmasından yana olduklarını kaydetti.
     
Müzakere sürecinin sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesi için tarafların birlikte adım atması gerektiğini vurgulayan Özersay, şunları söyledi:

"Müzakere masasında bir yol haritasına ihtiyacımız var. Yani buradan oraya nasıl gidilecek? Ya da bir bardak su içmek için ne yapmak gerekli, bunun için bir yol haritasına ihtiyaç var. Eğer bir yol haritanız yoksa içecek bir suyununuz yoktur, olmasının da bir manası yoktur. Dolayısıyla bu müzakerelerden bir sonuç elde etmek istiyorsak, bir yol haritasına ihtiyaç var."

Görüşmelerde tarafların artık birbirini suçlamaktan vazgeçmesi gerektiğini anlatan Özersay, "Biz bu yol haritasını başkası bizim yerimize yapsın demiyoruz. Bu yol haritasını, Kıbrıslı Rumlarla oturup hazırlamamız gerektiğini düşünüyoruz. Bunun bir ihtiyaç olduğunu söylüyoruz" diye konuştu.

Özersay, sözlerine şöyle devam etti:

"Suçlama oyunu devri bitmiştir. Artık kimse bununla ilgilenmiyor. Rumlar, Türk tarafını çözüm istemediği yönünde suçlamış, Türk tarafı Rum tarafını suçlamış, bunun artık kimsenin ilgisini çekmediğini bilmek lazım. Suçlama oyununun bir manası kalmadı. Artık kapsamlı bir çözüm olacaksa bunun bir nevi son şans olduğunu biliyor ve söylüyoruz. Bunun için yapılması gereken şey şudur; eğer gerçekten bir niyet varsa bunu çözmek istiyorlarsa biz Kıbrıs Türk tarafı olarak bu çözüme hazırız. Gerekli cesareti göstererek, bu mücadeleyi yaparız."

Müzakerelerde 12 yıldır aktif rol aldığını belirten Özersay, Kıbrıs adasında mülkiyet konularındaki görüşmelerin evlerini yeniden terk etmek zorunda kalacak, göç etmek zorunda kalacak insanlar yaratmaması gerektiğini vurguladı.

ADADAKİ ENERJİ KAYNAKLARI

Son dönemde Kıbrıs'ın yeniden dünya gündemine geldiğini dile getiren Özersay, uluslararası topluma da sürece gerekli şartları sağlamak konusunda itici rol oynama çağrısında bulundu. Özersay, "Eğer denizdeki zenginliklerin Kıbrıslı Türklere de ait olduğunu söylüyorsanız, o zaman bunun gereğini yapın. Kıbrıslı Türklere de ait olan bu zenginliği sadece Kıbrıslı Rumlar çözüm olmadan çıkarsın, kullansın diyorsanız, 2004'te Avrupa Birliği üyeliğinde yaptığınız hatayı tekrar edersiniz" yorumunda bulundu.

Kıbrıs'taki enerji kaynaklarının uluslararası pazarlara ulaştırılması yönündeki alternatif planlara da değinen Özersay, şunları kaydetti:

"Ya bunu kapsamlı çözüme bağlayacaksanız; yani 'çözüm olmadan bu zenginlikleri uluslararası piyasaya aktaramazsınız' diyeceksiniz ya da 'bunun uluslararası piyasaya aktarılması için Kıbrıslı Türklerin de rızasını alacaksınız' diyeceksiniz. Ya da 'Kıbrıslı Türklerin de payını oturup müzakere edeceksiniz' diyeceksiniz. Bunu derseniz, 12 yıl müzakere masasında oturmuş biri olarak size temin ederim ki, birkaç ay içinde Kıbrıs sorununu çözeriz."

ABD'nin son dönemde Kıbrıs müzakere süreciyle yakından ilgilendiğini belirten Özersay, "Bazı kişiler bunun Amerika'nın kendi çıkarları için atmış olduğu adımlar olduğunu söylüyorlar. Olabilir. Dünyada bütün devletler kendi çıkarları için politika yürütürler ve bundan daha doğal bir şey olamaz. Biz bu çıkarları, Kıbrıs Türkü'nün çıkarlarıyla, bu adanın geleceğiyle doğru yönde örtüştürebilirsek eğer, Kıbrıs Türkü'nün çıkarlarını ileriye taşıyabilirsek bu açıdan kendi açımızdan bir sıkıntı görmüyoruz" diye konuştu.

Kıbrıslı Türk Müzakereci Kudret Özersay, İngiltere’nin Avrupa Birliği İşlerinden Sorumlu Bakanı David Lidington’un daveti üzerine pazar günü gittiği Londra’dan bu akşam dönecek.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.