1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. NAMİ: “FEDERAL ÇÖZÜME ULAŞMAK ŞAŞMAZ HEDEFİMİZ”
NAMİ: “FEDERAL ÇÖZÜME ULAŞMAK ŞAŞMAZ HEDEFİMİZ”

NAMİ: “FEDERAL ÇÖZÜME ULAŞMAK ŞAŞMAZ HEDEFİMİZ”

Dışişleri Bakanı Özdil Nami Kıbrıs sorununun federal bir çözüme ulaşmasının şaşmaz hedefleri olduğunu vurguladı. Nami, bu konuda Rum tarafındaki muhataplarına dostluk eli uzattıklarını kaydetti.

A+A-

NAMİ: “FEDERAL ÇÖZÜME ULAŞMAK ŞAŞMAZ HEDEFİMİZ”

Dışişleri Bakanı Özdil Nami Kıbrıs sorununun federal bir çözüme ulaşmasının şaşmaz hedefleri olduğunu vurguladı. Nami, bu konuda Rum tarafındaki muhataplarına dostluk eli uzattıklarını kaydetti.

Bakan Nami, yeni ve farklı bir Kıbrıs’ın mümkün olduğunu, bunu elbirliğiyle
yaratma zamanının geldiğini, hatta geç bile kalındığını kaydetti.

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) heyeti Dışişleri Bakanı Özdil Nami’yi ziyaret etti.

KTAMS Başkanı Ahmet  Kaptan ziyarette  Dışişleri Bakanı Özdil Nami’ye, “çözüm sürecinde üstlendiği aktif rol” nedeniyle teşekkür etti.

Kaptan, Dışişleri Bakanlığı ve bağlı dairelerdeki sorunlarla ilgili olarak Bakan Nami’ye dosya sundu.

KAPTAN

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan, konuşmasında, “Dışişleri Bakanlığı, artık tabela bakanlığı olmaktan çıkarılmalıdır. Konu hele Kıbrıs çözüm süreciyle ilgiliyse daha aktif bir şekilde hareket etmelidir” dedi.

Bütün sorunların temelinde çözümsüzlük sürecinin yattığını savunan Ahmet Kaptan,  çözümü isteyen bir partinin  hükümette yer almasının, Kıbrıs’ta BM parametrelerinde federal çözüm isteyen kendileri gibi örgütler için çok önemli olduğunu söyledi.

Kaptan, Dışişleri Bakanlığı’nın çözüm sürecinde daha aktif görev almasını istediklerini dile getirdi. 

Kaptan, çözümü savunan tüm sendika ve sivil toplum örgütlerinin de çözüm sürecinde aktif görev alacaklarına inandığını belirtti.

NAMİ

Dışişleri Bakanı Özdil Nami de, ülkenin en önde gelen sendikalarından biri olan KTAMS’ın çözüm sürecinde de diğer sendika ve örgütlerle birlikte en ön sırada yer aldığını kaydetti.

Nami, Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili olarak  hükümete, Dışişleri Bakanlığı ile  CTP-BG’ye güvenlerinden ötürü KTAMS’a teşekkür etti.

Bakan Nami, Dışişleri Bakanlığı’nın bundan sonraki süreçte de  çözüm süreciyle ilgili her türlü çabanın müzakere masasına yansımasına çalışacağını vurgulayarak, “Çok kararlı bir şekilde yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Kıbrıs çözüm süreciyle ilgili önemli günler yaşanmakta olduğunu belirterek, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Downer’in adaya önemli bir ziyaret gerçekleştireceğini hatırlatan Nami , ortak açıklama  sürecinin başarıyla geçilerek gecikmeden liderler görüşmesinin gerçekleştirilmesini arzu ettiklerini söyledi.

“Kıbrıs sorununun federal bir çözüme ulaşması şaşmaz hedefimizdir” diyen Nami, bu konuda Rum tarafındaki muhataplarına dostluk eli uzattıklarını kaydetti.

Bakan  Nami Rum muhataplarına hitaben; “Gelin adamızı gecikmeden birleştirelim, hem Kıbrıslı Türkler, hem Kıbrıslı Rumlar hem de bölgemiz için son derece olumlu gelişmelerin habercisi olalım. Yeni ve farklı bir Kıbrıs mümkündür. Bunu elbirliğiyle artık yaratma zamanı gelmiştir. Hatta  geç kalınmıştır. BM Genel Sekreteri’nin de bahsettiği bu dar fırsat penceresi mutlaka olumlu yönde kullanılmalı ve mutlaka yeni Kıbrıs’ın oluşması  sağlanmalıdır” dedi.

Dışişleri Bakanı Nami, halkların mutlaka birbirine yanaştırılması gerektiğini belirterek, bunun sadece siyasilere bırakılacak bir görev olmadığını, her bireyin ve her örgütün süreçte üstleneceği önemli roller olacağını kaydetti.

Nami, Dışişleri Bakanlığı’nın çalışanlarının  çalışma ortamının çok daha iyi noktalara taşınması için devletin imkanları kapsamında her çabayı destekleyeceklerini   belirtti ve bu kararları sendikayla birlikte vereceklerini söyledi.

TAK

Bu haber toplam 405 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.