1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. NOEL BABA'YA DEPORT!
NOEL BABA'YA DEPORT!

NOEL BABA'YA DEPORT!

Sözleşme iptal edildi!

A+A-

2016 yılında Kumyalı’ya “Noel Baba Barış Köyü” projesiyle 565 dönümlük alçak orman arazisi kiralayan Noel Baba Barış Vakfı’nın sözleşmesi Tarım Bakanı Erkut Şahali tarafından iptal edildi

 

Bertuğ TOPAL

Türkiye’de faaliyet gösteren Noel Baba Barış Vakfı tarafından KKTC’ye yapılması öngörülen “Noel Baba Barış Köyü” hüsranla sonuçlandı.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı 2016’da Kumyalı’da “Noel Baba Barış Köyü” yapacağı iddiasıyla 565 dönümlük devlet arazisi kiralanması kararını ve sözleşmesini feshetti.

Geçmiş dönemlerde hem Kumyalı halkı hem de Mehmetçik Belediyesi’nin karşı çıktığı ve büyük bir çevre katliamını da içinde barındıran projenin iptali bölgede sevinçle karşılandı.

Şubat ayında Turizm Bakanlığı’ndan Tarım Bakanlığı’na yazılan bir yazı ile 565 dönümlük alçak orman arazisinin geniş kapsamlı bir yatırıma cevap verecek şekilde uzun vadeli şekilde yeniden kiralanması istenmesinin ardından harekete geçen Tarım Bakanlığı önce Başsavcılık’tan konu ile ilgili görüş istedi ardından gelen görüşün ardından hızla sözleşmeyi hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle iptal etti.

 

Kirada değişiklik istedi, feshedildi

2015 yılından beridir adada bulunan ve büyük projeler yapacağı vaadiyle 565 dönümlük devlet orman arazisini kiralayan Noel baba Barış Vakfı değişiklik peşindeyken gafil avlandı. Sözleşmede sadece rekreasyon ve düzenleme için izin verilmesinden sonra yatırım için de izin isteyen vakıf, yeni hükümetin radarına takıldı. Yeni hükümet yapılan sözleşmeyi ve maddeleri inceledi ve hukuka aykırılık içerdiği gerekçesiyle projeyi ve sözleşmeyi feshetti.

“Yatırım alanı genişletilsin”

Vakıf Turizm Bakanlığı aracılığıyla yatırım alanının genişletilmesi için dilekçe yaptı. Noel Baba Barış Vakfı, bahse konu arazinin daha geniş bir yatırıma cevaz verecek statüde kendilerine kiralanmasını talep etti.

Noel Baba Barış Vakfı’nın talepleri sadece bununla da kalmadı. Vakıf, 10 yıllığına kiralanan arazinin uzun vadeli bir süre için kiralanmasını da talep etti.

 İşte Turizm Bakanlığı’nın Tarım Bakanlığı’na gönderdiği yazı

Turizm Bakanlığı, Noel Baba Barış Vakfı’nın sözleşmede statü yükseltilmesi ve uzun süreli kiralama isteiğini Tarım Bakanlığı’na bir yazı ile 22 Şubat 2018 tarihinde iletti. İşte o yazı: “Noel Baba Barış Konseyi, 2015 yılında, Turizm Bakanlığı’nın talebi üzerine, Noel Baba Barış Köyü’nün ülkemizde yapılmasına karar vermişti. Hemen akabinde başlayan arazi arayışında ne yazık ki bazı olumsuzluklar yaşanmış, Gaziveren ve Aydınköy’de bulunan arazilerin de askeri arazi olduğu tespit edilmiştir.

Detayları Noel Baba Barış Konseyi’nin ekte sunulan yazısında anlatılmış olan proje için son olarak Kumyalı’daki bir arazi için çalışma başlatılmış ve yatırımcının almayı planladığı 413 dönüm büyüklüğündeki araziye ilaveten 565 dönüm büyüklüğündeki bir orman arazisi (P/H VIII 43 W, parsel no: 1167) Orman Dairesi’nce Santa Clause Peace Village Ltd’e ağaçlandırma ve rekreasyon amaçlı kullanım için 10 yıllığına kiralanmıştı.

Yatırımcı bakanlığımızla temasa geçerek, yatırımın başarıyla gerçekleşebilmesi için bahse konu arazinin daha geniş kapsamlı bir yatırıma cevaz verecek statüde kendilerine kiralanması talep etmektedir.

Yukarıda belirtilenler ve Noel Baba Barış Konseyi’nin ekte sunulan yazısı ışığında, Kumyalı’da

P/H VIII 43 W’de bulunan 1167 parsel nolu 565 dönüm büyüklüğünde alçak orman arazisinin bahse konu yatırımın gerçekleşmesine olanak verecek şekilde yasal düzenlemelere gitmek yoluyla Santa Clause Peace Village Ltd’e  uzun vadeli kiralanması hususunda girişimlerinizi saygılarımla arz ederim.”

 

Tarım Bakanlığı inceleme başlattı

Süre uzatımı ve daha geniş bir yatırım için statü değişikliğine arazinin orman arazisi olması nedeniyle Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın gündemine geldi. Konuyu enine boyuna inceleyen bakanlık yetkilileri Başsavcılık’tan görüş alma yoluna gitti.

Başsavcılık 21 Mart tarihli görüşünü tekrarlayarak görüşünde şu ifadelere yer verdi: Yukarıda sayı ve unvanı görülen dava, müdafaa dosyalanmak üzere 16.04.2018 tarihine tayinlidir. Bu dava ile ilgili olarak hukuki görüşümüzü 21.3.2017 tarihli yazı ile Orman Dairesi’ne göndermiş olup, bu yazı ekte tarafınıza gönderilmektedir. Ekte gönderilen yazıda belirtilen hukuki durum ışığında bu davada davalılar adına müdafaa dosyalanmayacağını tarafınıza bildiririm. Keza orman arazilerinin kiralanması ile ilgili Orman Dairesi’ne yazmış olduğumuz 10.4.2017 tarihli yazı da ekte gönderilmektedir. Ekte gönderilen yazılarda belirtilenler ışığında dava konusu kira sözleşmesi ve verilen taşınmaz hazine malı kira belgesinin iptal edilmesi gerektiğini de belirtir, saygılar sunarım.”

 

Tarım Bakanlığı dün iptal etti

Tarım Bakanlığı Başsavcılık’tan aldığı bu görüş üzerine kısa bir değerlendirme yaparak Noel Baba Barış Vakfı’na verilen arazinin elinden alınarak, sözleşmenin feshedilmesine karar verdi.

Tarım Bakanlığı’nın iptal kararına şu ifadelere yer verildi: “Kumyalı Blok Ada 109, P/H XIII 43 W Parsel 1167 S32, A-08-0-2-0, S32A 13 1, S32A8 4, S 32 A 13 A 2, S 32 A 05 03’de kain 565 dönüm büyüklüğündeki orman arazisi 17.10.2016 tarihli sözleşme ile tarafınıza 10 yıl kiralanmıştı.

Başsavcılığı 10.4.2017 ve 21.3.2017 tarihli yazılarında belirtildiği üzere yukarda tarif edilen arazi 19/2003 sayılı yasa kapsamında olmadığından dolayı turizm yatırım amaçlı kiralanması hukuken mümkün değildir. Bu neden söz konusu sözleşme bugünden itibaren feshedilmiştir.”

 

Ara emri alınmıştı

2017 yılında Mehmetçik Belediyesi ve çevrecilerin ısrarlı karşı duruş sayesinde konu yargıya gitmiş ve Mehmetçik Belediyesi konuyla ilgili ara emri almıştı. Yargının hukuka aykırılık kararı vermesi üzerine, Turizm Bakanlığı da “iptali” gündeme getirmişti.

 

Ciddi tepkilere neden olmuştu

Mehmetçik Belediyesi ve çevre dernekleri, Cittaslow bölgesine böyle bir yatırımın yapılmasının uygun olmadığını düşünerek hukuk mücadelesi başlatmış ve yargı, inşanın dava tamamlanana kadar durdurulması kararını vermişti.

 

10 yıllığını kiralamıştı

Noel Baba Barış VakfıBaşkanı Muammer Karabulut, KKTC’de Noel Baba Barış Köyü kurmak için kamu envanterindeki en büyük tek parça arazilerden olan bin dönümlük bölgeyi KKTC’deki aracılar sayesinde 10 yıllığına kiralamıştı.

Havadis

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.