1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “O GÜNLERİ KİMSENİN YAŞAMASINI DİLEMEM”
“O GÜNLERİ KİMSENİN YAŞAMASINI DİLEMEM”

“O GÜNLERİ KİMSENİN YAŞAMASINI DİLEMEM”

“O GÜNLERİ KİMSENİN YAŞAMASINI DİLEMEM”

A+A-

“MART 2013’TE ÜLKE OLAĞANÜSTÜ HAL DURUMUNA VE İFLASIN EŞİĞİNE GELDİ”

“KIBRIS’I DOĞRU AKDENİZ’İN ENERJİ REZERVLERİ KAVŞAĞI HALİNE GETİRME HEDEFİ AYNI HARARETLE DEVAM EDECEK”

“BU ÜLKEYE YAPILABİLECEK EN BÜYÜK YATIRIM MİLLİ SORUNUMUZUN ÇÖZÜMÜDÜR”

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis geçen yılın bu günlerinde iktidara geldiğinde ekonominin toptan çöküşü kabusuyla karşı karşıya kaldığını belirterek “Şahsımın ve çalışma arkadaşlarımın yaşadığı Mart 2013’ün o günlerini kimsenin yaşamasını dilemem. Ülke gerçek bir olağanüstü hal durumuna ve iflasın eşiğine geldi” dedi.

Haftalık Kathimerini, Anastasiadis tarafından kaleme alınan makaleyi “Başkan Nikos Anastasiadis’in Makalesi... 2015’te Kalkınmaya Dönüşü İnşa Edeceğiz” başlığıyla okurlarına aktardı.

İflasın eşiğine gelinen günlerde aldıkları kararlar ve yaptıkları icraatlarla ülkeyi iflastan kurtardıklarını ve Rum ekonomisinin yeniden kalkınması temellerini attıklarını anlatan Anastasiadis “2013 istikrar ve sarsıntıların emilimi yılıydı. 2014’te temelleri atacak ve 2015’te ekonomik krizden kesin çıkış ve kalkınmaya geri dönüş yapacağız” öngörüsüne yer verdi.

“KIBRIS’I DOĞRU AKDENİZ’İN ENERJİ REZERVLERİ KAVŞAĞI HALİNE GETİRME HEDEFİ AYNI HARARETLE DEVAM EDECEK”

Makalesinde, Doğu Akdeniz’de hidrokarbon bulunmasının Rum ekonomisine dinamik teşvik ve bölgedeki durumun istikrar kazanmasında katalizör olabileceğine işaret eden Anastasiadis, şu ifadelere de yer verdi:

“12’nci parseldeki araştırma sondajlarının sonuçları istediğimiz süratte ilerleme olanağı veriyor. Sismolojik araştırma göstergeleri de çok ümit vericidir ve kaybettiğimiz zemini bulacağımız konusunda ümit vaat ediyor.  Kıbrıs’ı Doğu Akdeniz’in enerji rezervleri kavşağı haline getirme hedefi aynı hararetle devam edecek.

“BU ÜLKEYE YAPILABİLECEK EN BÜYÜK YATIRIM MİLLİ SORUNUMUZUN ÇÖZÜMÜDÜR”

Elbette bu ülkeye yapılabilecek en büyük yatırım milli sorunumuzun çözülmesidir. Ülkenin yeniden birleşmesi, tek başına, ekonominin hacmini artıracaktır. Bugün ekonomik açıdan ölü olan devasa mallar değerlerine kavuşacak. Geleneksel olarak Arap ülkeleriyle mükemmel ilişkileri olan ve son dönemde aynı şekilde İsrail’le de iyi ilişkiler kuran Kıbrıs, Kıbrıs sorunu çözülürse bütün bölge açısından ticarette, hizmet sektöründe ve turizmde referans noktası olabilir. Bu, gelecek yılla ilgili vizyonumuzdur.”

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.