1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ÖĞRETMEN SENDİKALARI: "KİMİ TEMSİL EDİYORSUNUZ?"
ÖĞRETMEN SENDİKALARI: "KİMİ TEMSİL EDİYORSUNUZ?"

ÖĞRETMEN SENDİKALARI: "KİMİ TEMSİL EDİYORSUNUZ?"

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası ile Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası yayımladıkları basın açıklaması ile;

A+A-

 

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası ile Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası yayımladıkları basın açıklaması ile, geçtiğimiz gün kurulan Ulusal Adalet Partisi'ni eleştirdi.

Kıbrıs Türk toplumunu asimile etmek için yıllardan beri uğraş veren Türkiye yetkilileri alışıldık uygulamalarından biri olan siyasi parti kurdurma uygulamalarının bir benzerini de geçtiğimiz günlerde hayata geçirmişlerdir.

Türkiye’de dini kullanarak siyaset yapan AKP’nin bir uzantısı olan ve açılış töreninde başka bir ülkenin başbakanı ile cumhurbaşkanlarının posterini asan Ulusal Adalet Partisi programı ve uygulamaları ile Kıbrıs Türk toplumunun değerlerine saldırıp, Kıbrıslı Türk düşmanlığı yapmak için kurulduğunu açıkça ifade etmektedir. Aldığı talimat gereği sendikalara saldırarak kurulduğunu ilan eden bu parti, Kıbrıs’ta çözüme karşı çıkan, Avrupa Birliği üyeliğini reddeden, adayı bir koloni gibi görüp sömürgeleştirmek için çağrıda bulunan AKP Hükümeti ile TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a methiyeler düzen, Sünni İslam, öğretisini zorunlu öğretimin bir parçası olmasını talep eden, uluslararası hukuğu hiçe sayıp Türkiye’nin adanın kuzeyindeki işgalini savunan böyle bir partinin açılışına izin verenler partiyi kurduranlar kadar suçludur.

Geçmişte bir gecede parti kuran anlayış, yine burada da önemli bir görev üstlenmiş görünmektedir. Bir siyasi partinin yaşayabilmesi ve faaliyet göstermesi için mali imkânları olması kaçınılmazdır. Faaliyet yürüten siyasi partileri etkinliklerini hangi kaynaklardan sağladıklarını şeffaf ve hesap verebilir bir şekilde ortaya koymalıdırlar. Bu konuda bizi yönettiğini iddia edenlerin, bugüne kadar herhangi bir hesap talep ettikleri duyulmuş şey değildir. Bu kurdurulan partinin mali kaynağının Türkiye yetkilileri ve Sn.Eroğlu’nun örtülü ödeneğinden sağlandığı ile ilgili iddialara CTP-DP hükümet yetkililerinin açıklık getirmesi ve başsavcılığın da halka bilgi vermesi demokratik bir sorumluluktur. Kıbrıslı Türklere karşı olduğu açık olan kökü dışarda bir siyasi parti ancak adamızın kuzeyindeki Türkiye’nin işgalindeki yapıya yakışan bir uygulama olduğunu ifade eder, Kıbrıs Türk toplumunun sahipsiz olmadığını vurgularız.

Tahir Gökçebel                                 Şener Elcil

KTOEÖS Başkanı                        KTÖS Genel Sekreteri

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.