1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ORAKÇIOĞLU MEZARDAN ÇIKARILDI
ORAKÇIOĞLU MEZARDAN ÇIKARILDI

ORAKÇIOĞLU MEZARDAN ÇIKARILDI

Fikri Orakçıoğlu’nun cenazesine, mahkeme kararıyla mezarından çıkarılarak ...

A+A-

AİLESİNİN TALEBİ ÜZERİNE MAHKEME KARARIYLA MEZARDAN ÇIKARILAN ORAKÇIOĞLU’NUN CENAZESİNE OTOPSİ YAPILDI

OTOPSİDE, KESİN SONUCA ULAŞILAMADI

OTOPSİDE, ALINAN DOKU ÖRNEKLERİ, BUGÜN VEYA YARIN POLİS ARACILIĞIYLA İSTANBUL ADLİ TIP KURUMU’NA GÖNDERİLECEK

GÜR: “OLAYIN SONUNA KADAR TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

KAMİLOĞLU: “ORAKÇIOĞLU’NUN AMBULANSA ALINMASI VE ARDINDAN YAPILAN MÜDAHALELERLE İLGİLİ TÜM SAĞLIK PERSONELİNDEN BİLGİ İSTENDİ”

DENİZ: “KESİN SONUCA İSTANBUL ADLİ TIP KURUMU’NDAN GELECEK RAPORLARIN, İDARİ SORUŞTURMAYLA BİRLEŞTİRİLMESİYLE ULAŞILACAK”
 
Lefkoşa’da dokuz gün önce özel bir hastanede geçirdiği ameliyat sonrasında fenalaşarak, hayatını kaybeden Fikri Orakçıoğlu’nun cenazesine, dün ailesinin talebi üzerine mahkeme kararıyla mezarından çıkarılarak otopsi yapıldı.

Otopside, kesin sonuca ulaşılamadı. Adli Tıp uzmanı Dr. İdris Deniz tarafından yapılan otopside, alınan doku örnekleri, bugün veya yarın polis aracılığıyla İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderilecek, Doku örneklerinden çıkacak sonuçlar ve soruşturma sonunda ise Orakçıoğlu’nun ölüm nedeni açıklanacak.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Ömer Gür, Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ramadan Kamiloğlu ile Adli Tıp Uzmanı Dr. İdris Deniz bugün düzenledikleri basın toplantısında Orakçıoğlu’na yapılan otopsi hakkında bilgi verdi.

GÜR: “SONUNA KADAR TAKİPÇİYİZ”

Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde düzenlenen basın toplantısında ilk sözü alan Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Ömer Gür, Orakçıoğlu’nun ölümünün tüm ailesini, halkı ve sağlık camiasını üzdüğünü belirterek, olayla ilgili araştırmalara ilk günden itibaren başlandığını söyledi.

Araştırmalar devam ederken Orakçıoğlu’nun cesedi üzerinde dün otopsi yapıldığını ifade eden Gür, iddiaların kendilerini çok üzdüğünü, güvensizlik ve iddiaların rahatsızlık verici olduğunu vurguladı.

Araştırmalarının devam edeceğini ifade eden Gür, olayın sonuna kadar takipçisi olacaklarını sözlerine ekledi.

KAMİLOĞLU: “AMBULANSA ALINDIĞI ANDAN SONRASI İÇİN SORUŞTURMA BAŞLATTIK”

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ramadan Kamiloğlu da, 18 Eylül’de meydana gelen bu olaydan sonra gerekli araştırmayı başlattıklarını belirterek, başka bir hastanede meydana gelen olayla ilgili araştırma yapma yetkileri bulunmadığını ancak, Orakçıoğlu’nun ambulansa alındığı andan sonrası için soruşturma başlatıldığını kaydetti.

Orakçıoğlu’nun ambulansa alınması ve ardından yapılan müdahalelerle ilgili tüm sağlık personelinden bilgi istendiğini anlatan Kamiloğlu, başlattıkları ilk soruşturmanın sonuçlarının hafta sonuna kadar tamamlanmasını beklediklerini belirtti.

Kamiloğlu, Orakçıoğlu’nun cesedinin mahkeme kararıyla dün mezarından çıkarılarak otopsi yapıldığını da söyledi.

DENİZ: “OTOPSİ HEMEN YAPILSAYDI DAHA SONUCA ULAŞILABİLİRDİ”

Adli Tıp Uzmanı Dr. İdris Deniz ise otopsi hakkında bilgi vererek, dün saat 16.10 sıralarında başlayan otopsinin 18.10’a kadar sürdüğünü kaydetti.

Otopsinin en erken zamanda yapılmasının daha net bilgiler verdiğine dikkat çeken Deniz, Orakçıoğlu’nun 9 gün önce öldüğünü, cesedinin de mezardan çıkarılmış olması nedeniyle, cesetteki çürümenin ilerlemiş durumda olduğunu belirtti. 

Cesede hemen otopsi yapılmış olsaydı sonuca ulaşılabileceğini söyleyen Deniz, cesedin çürümüş olması nedeniyle, otopsinin daha da detaylı yapıldığını anlatan Deniz, aileden alınan bilgiler, kendilerindeki mevcut bilgiler ve raporlarla otopsiyi yönettiklerini, birer tane yerine, dörder, beşer tane doku örneği aldıklarını, tüm damarların incelendiğini anlattı.

Alınan doku örneklerinin bugün ya da yarın, polis aracılığıyla İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderileceğini söyleyen Dr. İdris Deniz, Orakçıoğlu’na kullanılan ilaçlar ve ne miktarda kullanıldığına dair araştırmanın yapılacağını kaydetti.

“KESİN SONUÇ İSTANBUL’DAN GELECEK RAPORLARIN İDARİ SORUŞTURMAYLA BİRLEŞTİRİLMESİYLE…”

Kesin sonuca İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan gelecek raporların, idari soruşturmayla birleştirilmesiyle ulaşılacağını ifade eden Deniz, toplumdaki rahatsızlığın giderilmesini istediklerini, sonuçların daha sonra kamuoyuyla paylaşılacağını söyledi.

“ŞÜPHELİ DURUMLARDA BEKLETMEDEN OTOPSİ TALEBİNDE BULUNULMALI”

Deniz, şüpheli görülen durumlarda, ailelerin cenazeyi bekletmeden otopsi talebinde bulunması gerektiğini vurgulayarak, cesetten erken alınan doku örnekleriyle sonuca daha çabuk ulaşılabileceğini sözlerine ekledi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.