1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ÖZYİĞİT: “SERDAR DENKTAŞ ASIL KIBRIS TÜRK HALKINDAN ÖZÜR DİLEMELİ”
ÖZYİĞİT: “SERDAR DENKTAŞ ASIL KIBRIS TÜRK HALKINDAN ÖZÜR DİLEMELİ”

ÖZYİĞİT: “SERDAR DENKTAŞ ASIL KIBRIS TÜRK HALKINDAN ÖZÜR DİLEMELİ”

ÖZYİĞİT: “SERDAR DENKTAŞ ASIL KIBRIS TÜRK HALKINDAN ÖZÜR DİLEMELİ”

A+A-

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’ndan (KTFF) habersiz, FIFA’ya başvuru yapmasını “muhteşem” olarak niteleyen Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş’ın, bununla kalmayarak bir de Kıbrıs Türkleri adına özür dilediğini anımsatarak, “Sayın Denktaş konuştukça batıyor” dedi.

TDP’den yapılan açıklamaya göre, TFF’nin Kuzey Kıbrıs’ta temsilcilik açmak istemesinin, yalnızca KTFF ve ülke gençliğine değil, Kıbrıs Türk halkına yapılmış çok büyük bir saygısızlık olduğunu, buna rağmen Serdar Denktaş’ın bir de Kıbrıs Türk halkı adına özür dilediğini belirten Özyiğit, “Sayın Denktaş’ın özrü kabahatinden büyük olmuştur. Denktaş’ın asıl yapması gereken Kıbrıs Türk halkından özür dilemektir” dedi.

Cemal Özyiğit, “FİFA’nın Kıbrıs Türk Futbol Federasyonunu resmi muhatap kabul ettiği bir dönemde TFF’nin ‘alt yönetim’  algısıyla hareket etmesi ne kadar yanlışsa, buna destek çıkmak da o kadar yanlış ve kabul edilemezdir”  diye konuştu.

TFF’nin buradaki muhatabının KTFF olduğunu, TFF Başkanı Yıldırım Demirören’in benzeri yanlışı, Kuzey Kıbrıs ziyaretinde KTFF yerine, Cumhurbaşkanlığına gitmesi ile de yaptığını anımsatan Özyiğit, ayrıca, TFF’nin FİFA’ya gönderdiği mektupla bir anlamda “Türkiye’nin KKTC’ye nüfus aktardığını’ teyit ve kabul ettiğini” de savundu. 

“KOP SÜRECİNİ DESTEKLİYORUZ”

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, yaşanan gelişmelerin çıkış yolunun KOP olduğunu bir kez daha ortaya çıkardığını belirterek, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun başlatmış olduğu bu sürece tam destek verdiklerini vurguladı.

“DIŞA AÇILMAYI İSTEMİYORLAR”

Ülke gençliği ve futbolunun önünü açmak için yapılan girişimlerin, belirli kişi ve kesimlerde büyük rahatsızlık yarattığını ifade eden Özyiğit, Kıbrıs Türk halkının yıllardır dışa açılmasının önünde engel teşkil eden ve uluslararası hukukun dışında tutmaya çalışan bu kesimlerin kendilerini yeniden deşifre ettiklerini kaydetti.

Yıllardır Kıbrıs Sorunu’nun önünde engel olarak duran kesimlerin aynı düşünceyle şimdi de futboldaki açılımın önünü kesmeye çalıştıklarını savunan Özyiğit, “Ancak sevindirici olan şudur ki, Kıbrıs Türk halkı artık gerçekleri görmekte, kimin ne amaçla ve hangi beklenti ile adımlar attıklarını çok iyi anlamaktadır” ifadelerini kullandı.

TAK

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.