1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “RESEN VERGİ’NİN ALANI DARALTILIYOR”
“RESEN VERGİ’NİN ALANI DARALTILIYOR”

“RESEN VERGİ’NİN ALANI DARALTILIYOR”

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, 2014’ün iş yapabilirlik yılı olması adına aldığı önlemler çerçevesinde Resen Vergi’nin, alanı daraltılarak “bilgi ve belge inceleme” üzerinden kesileceğini söyledi.

A+A-

YORGANCIOĞLU: “RESEN VERGİ’NİN ALANI DARALTILIYOR”

“SÜRESİ İÇİNDE BEYANNAME VEREN VE  3 YIL DÜZENLİ ÖDEMEDE BULUNAN YÜKÜMLÜLERE VERGİ İNDİRİMİ”

“YÜKÜMLÜLERİN, ANLAŞMAZLIK DURUMUNDA MAHKEMEYE GİTMEDEN ÖNCE İTİRAZLARINI YAPABİLECEĞİ BİR ÜST İTİRAZ KURULU OLUŞTURULACAK”

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, 2014’ün iş yapabilirlik yılı olması adına aldığı önlemler çerçevesinde Resen Vergi’nin, alanı daraltılarak “bilgi ve belge inceleme” üzerinden kesileceğini söyledi.

Süresi içinde beyanname veren ve  3 yıl düzenli ödemede bulunan yükümlülere vergi indirimi yapılacağını kaydeden Yorgancıoğlu, usulsüzlük ve yolsuzluk yapanların cezalarının artacağını belirtti.

Yorgancıoğlu, yükümlülerin, anlaşmazlık durumunda mahkemeye gitmeden önce itirazlarını yapabileceği bir Üst İtiraz Kurulu oluşturulacağını da söyledi.

Başbakan Yorgancıoğlu, Bakanlar Kurulu toplantısına girmeden önce yaptığı açıklamada, 2014’ün çalışma,  kolaylıklar ve iş yapabilirlilik yılı olarak geçmesi adına aldıkları hayatın her alanına ilişkin önlemlerin en geç aralık ayı ortasına doğru yasa tasarıları şeklinde Bakanlar Kurulu’ndan geçeceğini söyledi.

Ülkenin zor koşullardan geçtiğine işaret ederek, yatırımların önünü açmak adına, bütün sektörlere görev düştüğünü kaydeden Yorgancıoğlu, 2014’ün iş yapabilirlik ve uzlaşı yılı olması adına hükümetin üstüne düşeni yapacağını belirtti.

“USULSÜZLÜK VE YOLSUZLUK YAPANLARIN CEZALARI ARTACAK”

Başbakan Yorgancıoğlu, Vergi Usul Yasası’nda yapılacak değişikliklerle gelişen teknolojinin, özellikle mali alanlarda çok daha etkin kullanılacağını ve vergi beyanname verilmesinin elektronik ortamda kolaylaşacağını söyledi.

Yorgancıoğlu, Vergi Dairesi’ne ibraz edilen belgelerdeki zaman aşımı süresinin 12 yıldan 7 yıla düşürüleceğini kaydetti. Resen Vergi’nin, “devletin inisiyatifinden” çıkarılıp, “bilgi ve belge üzerinden inceleme” şekline getirileceğini ve alanının daraltılacağını kaydeden Yorgancıoğlu, “Usulsüzlük ve yolsuzluk yapanların cezalarının da artacağını kaydetti.

Yükümlülerin, anlaşmazlık durumunda mahkemeye gitmeden önce itirazlarını yapabileceği bir Üst İtiraz Kurulu oluşturulacağını söyleyen Yorgancıoğlu, kamu görevlisi, hukukçu ve muhasiplerin görev yapacağı üst kurulun, mahkemeye gitmeden önce vatandaşın hakkını aramasına yardımcı olacağını belirtti.

“3 YIL DÜZENLİ ÖDEMEDE BULUNAN YÜKÜMLÜLERE VERGİ İNDİRİMİ”

Yorgancıoğlu, Gelir ve Vergi Dairesi Yasası’nda yapılacak değişikliklerle, defter tutma zorunluluğu süresinin 12 yıldan 7 yıla düşürüleceğini söyledi.

Süresi içinde beyanname veren ve  3 yıl düzenli ödemede bulunan yükümlülere vergi indirimi uygulanacağını kaydeden Yorgancıoğlu, “Geç ödeyenlere ceza uygulanıyorsa, gününde ödeyenlere de teşvik edilmesi anlamında indirimler yapılacak” dedi.

Tak

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.