1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. RUM BASINI YALAN YAZDI
RUM BASINI YALAN YAZDI

RUM BASINI YALAN YAZDI

Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Kıbrıslı Türk üyesi Gülden Plümer Küçük, üç askeri bölgede kazı yapılması için anlaşıldığı konusunda çıkan haberi yalanladı

A+A-

ZILI ANLAŞMAYA VARDILAR… Politis gazetesi, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin, KKTC’de bulunan üç askeri bölgede kazılar gerçekleştirilmesi konusunda yazılı anlaşmaya varıldığını ve bu anlaşma konusunda Avrupa Parlamentosu İnsan Hakları Komitesi’ne (LIBE) de bilgi verildiğini iddia etti.

lÇALIŞMALARI BALTALAR… Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Kıbrıslı Türk üyesi Gülden Plümer Küçük ise bu tür haberlerin spekülatif olduğunu ve çalışmaları baltaladığını belirterek, “Askeri makamlar bizle işbirliği yapmaktan hiçbir zaman kaçınmadılar” dedi.


Osman KALFAOĞLU
Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Kıbrıslı Türk üyesi Gülden Plümer Küçük, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin üç üyesinin, aralık ayı sonuna kadar KKTC’de bulunan bazı askeri bölgelerde kazılar gerçekleştirilmesi konusunda uzlaşıya vardığı konusunda Politis’in yayınladığı haberin “spekülatif” olduğunu söyledi.

“Bundan sonra da askeri bölgelerde kazı yapmak için izin almaya devam edeceğiz. Askeri makamlar bizle işbirliği yapmaktan hiçbir zaman kaçınmadılar” diyen Küçük, kime ve neye dayanarak bu şekilde bir haber yapıldığını anlamadığını, ellerinde bu şekilde bir bilgi olmadığını anlattı. 

Küçük, “Kayıp şahıslar komitesi tamamen gizlilik prensibinde çalışmaktadır. Bize bilgi veren insanları gizli tutuyoruz. Çalışmalarımız da tamamen üyeler arasında karşılıklı işbirliği ve gizlilik prensibiyle yürütülmektedir. Bu tür spekülatif haberler çalışmaları baltalar ve yanlıştır” dedi.

Politis gazetesi, dün “Komite, Üç Askeri Bölgeyi Açıyor – Dikenli Teller Açılıyor” başlıkları altında manşet ve iç sayfalarında geniş yer verdiği haberinde, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin, KKTC’de bulunan üç askeri bölgede kazılar gerçekleştirilmesi konusunda yazılı anlaşmaya vardıklarını ve bu anlaşma konusunda Avrupa Parlamentosu İnsan Hakları Komitesi’ne (LIBE) de bilgi verdiklerini iddia etmişti.

“Böyle bir konu ortada yok”
Küçük, böyle bir konunun ortada olmadığını, böyle bir şeyin nereden çıktığını bilmediğini ifade etti.

2006’dan günümüze askeri makamların izniyle 21 askeri bölgede kayıpların bulunması için kazı yapıldığını söyleyen Küçük, bu bölgelerinden bazılarında kayıplara rastlandığını kaydetti.

Küçük, askeri bölgelerde kayıplara ulaşma oranının, sivil bölgelerdekiyle aynı olduğunu belirtirken, kayıpların bulunması konusunda üç komite üyesi ile birlikte ikisi güneyde, yedisi de kuzeyde olmak üzere toplam dokuz kazı ekibinin çalıştığının altını çizdi.

Politis: Yazılı anlaşmaya varıldı
Gazete, Komitenin geçtiğimiz haziran ayında LIBE’ye askeri bölgelerde yapılacak kazılar konusunda uzlaşıya varıldığını ve üç bölgede kazılar gerçekleştirileceğini “taahhüt eder” şekilde bildirdiğini; komite üyelerinin bu anlaşmaya varmalarındaki en büyük etkenin ise, askeri bölgelerde kazılar yapılmaması ve Türk askerinin arşivlerinin açılmaması konusunda özellikle Kıbrıs Türk tarafının “hesap vermesi” gereken ve aralık ayında yapılacak Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne çağırılmaları olduğunu öne sürdü.

İkisi Lefkoşa biri Girne kazasında
Politis, kazılar gerçekleştirilecek askeri bölgelerden birinin Kuzey Lefkoşa’da şehir merkezinin çok yakınında olduğunu, daha önce de burada kazılar gerçekleştirildiğini ancak kazıların tamamlanmasına izin verilmediğini de iddia etti.

İkinci bölgenin de yine Lefkoşa’ya bağlı bir köyde, Türk askerinin kullanımında olan askeri bölge içerisinde yer aldığını, komitenin daha önce bu bölgenin çok yakınında kazı gerçekleştirmesine rağmen sonuç alamadığını savunan gazete, bu bölgede 30 kadar kaybın gömülü olduğuna inanıldığını vurguladı.

Üçüncü ve son bölgenin ise, Girne kazasında bulunan bir askeri bölge olduğunu ve en fazla kaybın burada gömülü olduğuna inanıldığını öne süren gazete, burada gömülü olduğuna inanılan kayıp sayısının yüzden fazla olduğunu yazdı.
 
Yüz noktada kayıp gömüldüğüne inanılıyor
Gazete, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin üç üyesinin kazı yapılması gereken alanlara ilişkin karşılıklı listeler sunduklarını, buna göre Kıbrıs Rum tarafının kayıpların gömülü olduğuna inanılan yüz noktayı gündeme getirdiğini de belirtti.

Kıbrıs Türk tarafının sunduğu listeye göre ise, bu yüz noktadan otuzunun askeri bölgelerde olduğunun görüldüğünü iddia eden gazete, komite üyelerinin aralık ayında Strazburg’da yapılacak Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi toplantısında, askeri bölgelerdeki kazıların durumu hakkında bilgilendirmede bulunacaklarını vurguladı.

Gazete, askeri bölgelerde kazı yapılmasına izin verilen son noktanın “Kondemeno” (Kılıçarslan) köyü olduğunu ve buradaki kazılarda kayıp kemiklerine rastlandığını hatırlattı.

Kıbrıs

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.